zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

23 Niedziela

Bracia i siostry. Po wysłuchaniu dzisiejszej Ewangelii pewnie nie łatwo o entuzjazm religijny, trudno tez spodziewać się tłumów, jakie wcześniej podążały za Jezusem. Bo oto słyszymy też trudne słowa:
„Jeśli kto przychodzi do mnie, a swego ojca i matkę i żonę i dzieci i braci i siostry, a nawet siebie samego kocha bardziej niż mnie, nie może być moim uczniem”.
„Kto nie dźwiga swego krzyża i nie idzie za mną, nie może być moim uczniem”.
„Kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem”. (tłum. Biblia Poznańska)
To wreszcie kto może być uczniem Jezusa? – ciśnie się samorzutnie pytanie.
Znamy religijność masową. Znamy ten fenomen tłumów, wielkich religijnych uroczystości, niezwykłe emocje podczas chociażby papieskich pielgrzymek. I znamy też religijną jakość życia ludzi na co dzień. Był wielki pontyfikat sługi Bożego Jana Pawła II, prawie cały świat opłakiwał jego odejście, a mimo to ludzie pozostali przy swoich wcale nie ewangelicznych zasadach życia. Dziś papież Benedykt XVI jest w Austrii, gdzie jego poprzednik był trzykrotnie, gromadził rzesz wiernych a mimo to Kościół tam, jak i w całej Europie przeżywa kryzys.
I za Jezusem szły wielkie tłumy, zwłaszcza wtedy, gdy czynił cuda, rozmnażał i dawał za darmo chleb. Wówczas ludzie gotowi byli obwołać go królem. Ale gdy głosił naukę o prawdziwym chlebie, jakim on jest i że ten chleb trzeba jeść, aby życie mieć, to co wtedy? Wielu podziękowało mówiąc, trudna jest ta mowa, któż jej może słuchać. I odeszli.
W świetle tych współczesnych i biblijnych przykładów trzeba pytać siebie, co jest miarą autentycznej religijności.
Trzeba pytać, kiedy się jest prawdziwym uczniem Jezusa.
Widzimy, że na Jezusie tłumy nie zrobiły wielkiego wrażenia, Jezus nie wzruszył się na ich widok. Ich entuzjazm może nawet przygasił na rzecz głębszego przeżywania więzi z nim. Dlatego formułuje te wymagające zasady, które pokazują, na którym miejscu ma stanąć On - Jezus w życiu jego uczniów. Nawet rodzice i dzieci, mąż i żona muszą ustąpić Chrystusowi pierwszeństwa. To cóż mówić o świecie materialnym, o dobrach doczesnych, ku którym lgną nasze oczy i serca? A i styl życia na co dzień ma być świadectwem więzi z Chrystusem, który z pokorą przyjął wzgardę, upokorzenie i krzyż, choć może miał prawo, by się oburzać na ludzką niewdzięczność. To jest właśnie dźwiganie krzyża. A ilu jest takich, którzy nie tylko nie chcą takiego krzyża nieść, ale chętnie różne krzyże jeszcze nakładają na innych.
Sługa Boży o. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów (jego beatyfikacja odbędzie się 16 września br. w Licheniu) mówił, „Ewangelia powinna być raczej widziana niż słyszana”. Powinniśmy w kościele jej wysłuchać, ale w życiu na co dzień według niej działać. Jezus tych, którzy inaczej postępują porównał do ludzi nierozsądnych, którzy podjęli się budowy bez wystarczającej sumy pieniędzy i do dowódcy nielicznego oddziału chcącego stoczyć bitwę z potężną armią. Przyjęcie Ewangelii i życie według niej, to sprawa rozsądku, rozważnej decyzji. Własnymi kalkulacjami, swoją „mądrością” życiową wystawiamy się na pośmiewisko, a może nawet na pogardę i odrzucenie. Stajemy się podobni do zwietrzałej soli, o czym dalej mówi sam Jezus, która nadaje się jedynie na wyrzucenie i podeptanie. Bądźmy zatem dobrą solą dla ziemi i jasnym światłem dla świata. A wtedy zasłużymy i na pochwałę Jezusa i na uznanie u ludzi.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643