zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

23 Niedziela

1. Bracia i siostry. Dzisiejsza Ewangelia ukazuje Jezusa , który dokonuje rzeczy niezwykłej, dokonuje cudu. Uzdrawia głuchoniemego. Kimkolwiek ów człowiek był, z pewnością czuł się nieszczęśliwy. Wszak był pozbawiony mowy i słuchu. Nie mógł wyrażać w słowach swoich myśli i uczuć. Nie mógł też słyszeć drugiego człowieka, ani też szumu lasu, śpiewu ptaków. Upośledzenie spowodowało wyizolowanie go z życia, z otaczającej go przyrody. Żył w świecie zamkniętym aż do chwili, kiedy to Jezus skierował do niego te znamienne słowa: „Effata – czyli Otwórz się!”. I głuchoniemy zaczął słyszeć i zaczął mówić. Zapanowała wielka radość. Spełniły się słowa z Księgi proroka Izajasza: „Wtedy uszy głuchych się otworzą, a język niemych wesoło krzyknie.”

W tym cudownym uzdrowieniu dostrzegamy wielkie Boże miłosierdzie i współczucie dla ludzkiej niedoli. Jezus pochyla się nad nieszczęściem człowieka i uzdrawia go. Czyni z niego pełnowartościową osobę.

2. Jakże nie zapragnąć tego Bożego dotyku. Jakże nie wołać do miłosiernego Boga w momentach, kiedy ludzka mądrość nie wystarcza, kiedy choroba niszczy organizm, kiedy kalectwo towarzyszy przez wiele już lat. W takich chwilach chciało by się wołać – Jezusie, ulituj się.

Ale czyż nie należałoby z jeszcze większą siłą wołać o uzdrowienie duchowe, uzdrowienie serc? Głuchy bowiem jest również ten, kto nie słyszy i nie chce słyszeć słów Bożych, to ten który nie potrafi słuchać i zrozumieć drugiego człowieka. Niemy natomiast to również ten, kto nie potrafi mówić Bożym językiem wiary i modlitwy, ale i ten kto nie umie nawet po ludzku mówić, językiem dialogu.

3. Warto w tym momencie poddać refleksji nasze odniesienia do Boga i do drugiego człowieka. Czy nie jesteśmy zamknięci w swoim światku nie reagując na to, kto i co do nas mówi. Czy przede wszystkim chcemy i potrafimy słuchać Boga, tego co o­n do nas mówi w Kościele, czy chcemy to zrozumieć i odnieść to do siebie, do swojego życia?Czy potrafimy mówić tak, aby tego się nigdy nie wstydzić? Czy nasz język to język prawdy, miłości i szacunku? Czy nie potrzebujemy otwarcia naszych serc? Chrześcijanin winien być człowiekiem otwartym, człowiekiem dialogu, potrafiącym mądrze mówić, ale i cierpliwie z pokorą słuchać. Tę potrzebę zauważamy w życiu społecznym, politycznym, w życiu Kościoła zwłaszcza na płaszczyźnie ekumenicznej. Każde słowo niezręczne, raniące innych od razu nas irytuje, drażni. Zdaje się, że mamy to wyczucie i wrażliwość szczególnie w odniesieniu do ludzi zajmujących eksponowane stanowiska. Jednak tę wrażliwość trzeba nam pielęgnować w życiu lokalnym, rodzinnym, sąsiedzkim, towarzyskim. Starajmy się dobrze wykorzystać dar mowy i dar słuchu. Niech te dary służą nam jak najlepiej w życiu społecznym, niech umacniają zgodę, pokój, wzajemne poszanowanie nawet w wypadku odmiennych zdań.

4. Jezus z dzisiejszej Ewangelii przedstawia się nam jako lekarz, który jest w stanie leczyć głuchotę nie tylko naszych uszu, ale i naszych serc. Jezus może uzdrowić nas z egoizmu, otworzyć nasze serca. o­n może uzdolnić nas do słuchania innych i mówienia językiem miłości. o­n może sprawić, że zaczniemy na nowo uczestniczyć w pełni w życiu naszego otoczenia, jak głuchoniemy po uzdrowieniu. Bo o­n jest najlepszym lekarzem dla naszych zranionych serc.Amen.


Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643