zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

25 Niedziela

1. Siostry i bracia. Któż z nas nie pragnie być wielkim, coś znaczyć, być docenionym, być kimś? Kto nie chciałby, aby go szanowano, liczono się z nim, z jego zdaniem, z jego opinią? Tak, siedzi w nas to pragnienie być nie tuzinkowym, nie szarym człowiekiem, ale kimś, nieprzeciętnym, wyróżnionym. Może w domu, w rodzinie, może w pracy, (w szkole, pośród kolegów, koleżanek, być pierwszym w klasie, najlepszym,) we wiosce, w społeczeństwie. Tak, chcemy czasem być kimś. Chcemy od czasu do czasu zając to przysłowiowe pierwsze miejsce.

2. Właśnie o te pierwsze miejsca kłócili się Apostołowie , o to „kto z nich jest największy" (Mk 9,34). Jezus im odpowiedział, że pierw­szym i największym jest ten, kto jest ostatni i najmniejszy. Uczniowie marzyli o tym, żeby panować, a o­n ich zachęcał do służenia. Te mocne słowa dzisiejszej Ewangelii odnoszą się również do współczes­nego człowieka, który nieraz przez całe życie walczy o największy kąsek. Nie potrafi przyjąć z pokorą miejsca, które dla niego jest najwłaściwsze, które jako szczególne powołanie przygotował dla niego mu Bóg.

Trudno o lekcję bardziej poglądową od tej, jaką przedłożył na swoim przykładzie Jezus swoim Apostołom, ale także i nam, nie rzadko zabiegającym o jak najlepszą pozycję, o wygodne miejsce w swoim życiu.

Oto Jezus zapowiada swoją mękę i krzyż: „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi". Wiemy, jak okrutne były te ręce. Te ręce wyciosały Mu krzyż i ukuły gwoździe. o­n tymczasem idzie swoją drogą. Nie cofa się. Oddaje się ,,w ręce ludzi", chociaż ci ludzie przypominają dzikie zwierzęta. Apostołowie oczekują czego innego i dlatego nie rozumieją trudnej mowy o krzyżu. Nie potrafią pojąć tego, że Jezus zamiast tronu wybiera krzyż, zamiast złotej korony cierniowy wieniec, a zamiast pałacu Golgotę. o­ni pragną „ pierwszych miejsc", chcą panować i rządzić. Jezus pragnie ich ustawić na właściwym miejscu: „ Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich" (Mk 9,35).

3. Być pierwszym — to odwieczna pokusa człowieka. Olimpiady, egzaminy, wyścigi i współzawodnictwo we wszystkich dziedzinach pracy i życia ludzkiego, których celem jest „być pierwszym". Nie ma w tym nic złego, jak długo człowiek stara się o miejsce odpowiadające jego zdolnościom i możliwościom. Niestety, często żeby być pierw­szym depcze się innych. Miliony grobów po to, żeby jakiś Stalin czy Hitler byli pierwsi. Obozy i więzienia po to, żeby być pierwszym, gwałci się ludzi, prawa i wolność, żeby być pierwszym. Za wszelką cenę do stanowiska, do władzy, do pieniędzy — żeby być pierwszym.

Być pierwszym, rządzić, wykorzystywać, deptać innych — takie jest często szalone pragnienie człowieka. Dlatego Jezus napomina: ,,Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich". My również, niestety, jesteśmy czasem trudnymi uczniami Jezusa. Nie pojmuje­my, że żyjemy po to, byśmy miłowali Boga i naszych braci, służąc wszystkim z jakiejkolwiek pozycji, będąc na jakimkolwiek stanowisku. Człowiek jest człowiekiem tylko wtedy, gdy służy, gdy wyrzeka się swego samolubstwa, wyzys­kiwania innych, panowania nad innymi.

4. Niech więc dzisiejsza nauka, której udzielił swoim Apostołom i nam Jezus pomoże nam odkryć właściwe miejsce w swoim życiu. Bo nie ważne, które o­no jest i jakie jest, ale czy jest o­no najwłaściwsze dla nas i czy zajmując je godnie wypełniamy powierzone nam zadania.Amen.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643