zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

19 Niedziela

Nie tak odległe są czasy, gdy nowy bochenek chleba znaczyło się znakiem krzyża. Ojciec lub matka brali spracowanymi rękoma bochen chleba i opierając na piersi znaczyli końcem noża: „W imię Ojca i Syna i Ducha Św.”

Nie tak odległe są również czasy (a wielu z obecnych pewnie pamięta), kiedy takim samym znakiem naznaczano ciasto na chleb przeznaczone, przed włożeniem do pieca.

Jeszcze dziś całujemy chleb, który przez przypadek upadł na ziemię. Wielki nasz poeta tęsknił do kraju, do Polski, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba. Tylewżyciu nas wszystkich zabiegów starań i pracy, aby tej codziennej kromki chleba nie zabrakło. A do tego wszystkiego dodawana codziennie modlitwa – prośba: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj.”

Jeden z pisarzy wspominał, że kiedy wraca po latach do rodzinnego domu, to wszystko wydaje mu się jakby święte: święte drzwi, święty stół dębowy; nawet rower, którym ojciec tyle lat jeździł do pracy, a nade wszystko święte ręce matki, czoło ojca zmarszczkami przeorane i święty chleb na stole... Święty chleb...

Tak ważne miejsce zajmuje w Eucharystii chleb. Mnożył go na pustyni Jezus i rozdawał głodnym tłumom kiedy chciał zapowiedzieć Eucharystię. Uczniowie idący do Emaus poznali Jezusa po łamaniu chleba. Cóż więc dziwnego, że Pan Jezus zostawił nam siebie właśnie pod postacią chleba? W Ewangelii zostały zapisane słowa mówiące o oddaniu Boga człowiekowi: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane. To czyńcie na moją pamiątkę.” Ogromny dar Eucharystii. Jak z niego korzystam ja, człowiek przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Wielu bowiem przychodzi do kościoła tylko z przyzwyczajenia, jak na spacer, dla spotkania ze znajomymi. Niektórzy ciągle się spóźniają, patrzą nerwowo na zegarek – tak im się to wszystko dłuży. Niezmiennie stoją w drzwiach, od lat nie posunęli się do przodu ani o krok. Nie poczuli się nigdy w kościele jak u siebie w domu. Są też tacy, co przychodząc do kościoła nawet nie przyklękają, a siadają zakładając nogę na nogę. Tani teatr – tani, bo kosztuje tylko dobrowolny kosz na tacę.

Nikt z nas nie jest specjalistą od rozumienia i przeżywania Eucharystii. Stajemy czasem bezradni przed tym najświętszym misterium. Lecz winniśmy tej tajemnicy szczególny szacunek. Dał temu wyraz Ojciec święty podczas podróży apostolskiej do Ameryki Północnej. W czasie jednej ze sprawowanych tam Mszy wszystko było oczywiście zorganizowane na dużą skalę. Komunikanty pozostałe po komunii wiernych zsypywano niedbale do foliowego worka stojącego gdzieś na boku na trawniku. W pewnym momencie, wbrew wszelkim ustaleniom, Papież zszedł z podwyższenia i uklęknął na trawniku przed plastikowym workiem z Najświętszą Eucharystią. Pokazał światu, także nam, że nie można lekceważyć świętości, która daje życie wieczne, że świętość trzeba uszanować i trzeba nią żyć.

Na Podhalu żyje do dziś pamięć Stasia Przywary, którego grób od pierwszych chwil jego usypania w czasie okupacji hitlerowskiej, ręce Polaków przystrajały biało-czerwonymi kwiatkami. Młody partyzant schwytany przez Gestapo, maltretowany, zmuszany do wydania swoich towarzyszy walki, nie powiedział ani słowa. Bohaterskie swe milczenie okupić musiał śmiercią, o której wieść zasmuciła głęboko wszystkich, którzy go znali. A znali go jako uśmiechniętego, uczynnego, koleżeńskiego chłopca, gotowego do każdej ofiary dla swych braci w walce o wolność Ojczyzny. Już za jego życia zastanawiano się nad tym, skąd w nim bierze się ta dziwna siła wewnętrzna. Zagadkę rozwiązał sam Stasiu słowami: „Z komunii św. Nie ma Mszy św. w której bym uczestniczył, a nie przyjął komunii św. Uważałbym to za wielką stratę.”

Oto współczesny przykład bohatera, który zadziwia nas po dzień dzisiejszy. Swoją siłę czerpał z Eucharystii. A jaką rolę spełnia o­na w twoim życiu? „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeżeli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.” Wierzysz w to? Przyjmujesz ten pokarm?

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643