zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

18 Niedziela

W czasie II wojny światowej aresztowany został przez Sowietów ks. Władysław Ciszek. Oskarżono go o to, że był „szpiegiem Watykanu” i zesłano do obozu na Sybir. Przebywał tam 23 lata, a kiedy udało mu się wreszcie wyjść na wolność napisał przejmującą książkę w której opisał swoje obozowe doświadczenia.

Opisuje m. in. w tej książce głęboką wiarę niektórych więźniów i ich graniczące z bohaterstwem poświęcenie dla Chrystusa. Przejawiało się o­no w mężnym przeżywaniu obozowych udręk: ciężkiej pracy, chorób, głodu i zimna. Więźniowie ci wiele byli gorliwi poświęcić, byle tylko uczestniczyć w tajnie oprawianej przez ks. Ciszka Mszy św. i przyjąć Chrystusa w komunii św. Według ówczesnych przepisów kościelnych, aby można było przyjąć komunię św. trzeba było powstrzymać się od jedzenia i picia 24 godziny. Chcąc więc przyjąć komunię św. wieczorem nie brali do ust w ciągu dnia nawet kawałka chleba i kropli wody. W ich wypadku było to szczególnym poświęceniem. Tak bardzo jednak cenili sobie Chrystusa, którego pragnęli przyjąć w Eucharystii.

Opisana przez ks. Ciszka historia więźniów głodnych nie tylko chleba powszedniego ale i Boga wprowadza nas w ducha dzisiejszej Ewangelii. Opowiada o ludziach cudownie nakarmionych przez Chrystusa chlebem powszednim, jak gorączkowo Go szukają, gdy od nich się oddalił. Ale czy szukają Jego, czy raczej chleba którym ich nakarmił? Dlatego Chrystus mówi im: „Szukacie mnie nie dlatego, że widzieliście znaki ale dlatego, ze jedliście chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy... Jam jest chleb życia.”

W tych słowach Pan odkrywa przed nami tajemnicę podwójnego głodu: głodu fizycznego, który można zaspokoić pokarmem i głód duchowy, który może zaspokoić tylko Bóg.

Stary Testament mówi w wielu miejscach o tym głodzie. Ps. 143 – „Wyciągam ręce do Ciebie, moja dusza pragnie Ciebie jak zeschła ziemia.” „Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu” – pisał św. Augustyn. „Boże nasz, Chryste, potrzebujemy Ciebie, Ciebie jedynie i nikogo więcej – napisze Papini . Wszyscy łakną Ciebie, nawet ci, którzy o tym nie wiedzą. Głodnemu zdaje się, że szuka chleba, a o­n łaknie Ciebie. Spragniony wierzy, ze szuka wody, a o­n Ciebie pragnie. Schorzały marzy o odzyskaniu zdrowia, a tymczasem jego chorobą jest nieobecność Twoja.”

Smutne a często i tragiczne jest to, jak współcześni ludzie głód Boga próbują zaspokoić czymś całkiem innym niż Bóg. Często różnymi dobrami materialnymi, które oferuje współczesna cywilizacja: wspaniałymi willami, drogimi meblami, samochodami, jak również mocnymi zmysłowymi przeżyciami, które oferuje zlaicyzowana kultura. Niestety, głodu ludzkiego serca nie da się zaspokoić namiastkami. Im bardziej bowiem ludzie są przesyceni tymi dobrami, które oferuje ta cywilizacja, tym bardziej odczuwają wewnętrzną pustkę i wewnętrzne pragnienie Boga.

Czy nie zastanawiało nas nigdy, że najwięcej samobójstw nie jest w krajach głodujących, ale przesyconych, takich jak Szwecja, Szwajcaria czy osławione Stany zjednoczone lub Japonia, i to pośród ludzi najbogatszych! Najwięcej smutnych i niezadowolonych z życia znajdujemy wśród ludzi przesyconych życiem, wśród takich, którzy mają wszystko – oprócz Boga!

Pozbawieni wszystkiego więźniowie z obozu pracy na Sybirze wiedzieli kto, może zaspokoić pragnienia ich serc.

Gdy na naszych polach trwa walka o uratowanie tego co z woli Bożej i dzięki naszej pracy wyrosło zastanawiamy się jednak nad słowami Chrystusa: „Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki...”

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643