zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

17 Niedziela

Kolosalne piramidy i posągi o wadze tysięcy ton, przepiękne świątynie i pałce to obraz pozostały po starożytnej potędze Egiptu. Przyciągał o­n od dawna uwagę Europejczyków. Mówiło się o nim jako o krainie cudów. Na przykład piramida Cheopsa ma wysokość 147 metrów a turysta aby ją okrążyć musiałby przejść prawie kilometr. Można by w niej swobodnie zmieścić bazylikę św. Piotra z Rzymu i londyńską bazylikę św. Pawła. Tak olbrzymie dzieła stworzyły ręce milionów ludzi aby uczcić jednego człowieka – swojego władcę. Na malowidłach znajdujących się wewnątrz piramid w licznych obrazach przedstawione są sceny i epizody z życia władcy chwalące jego czyny. Sama zaś postać faraona malowana jest przeważnie większą od pozostałych postaci ludzkich co ma podkreślić wyjątkowość i wielkość tego człowieka. W mentalności ówczesnych ludzi istniało przekonanie, że wielkość duchowa człowieka łączy się z urzędem i wielkością ziemską. Dla nich świętością był każdorazowy król.

Żydzi otrzymali od Boga obietnicę, że Mesjasz, a więc odkupiciel ludzkości, też będzie królem mającym władzę a nad ludzkością, ale władzę w innym sensie. Żydzi odebrali jednak tę obietnicę czysto po ludzku, wyobrażając sobie Mesjasza jako kogoś, kto pojawi się nagle, przychodząc z daleka z wielką potęgą i mocą i poprawi ich byt – mając na myśli głównie swój byt doczesny, ziemski.

Jak wielkie było ich rozczarowanie, kiedy Mesjaszem okazał się ktoś, kogo o­ni znali – bo urodził się i wychował wśród nich, który nie miał dworu, władzy w ich rozumieniu, ani siły militarnej. Dlatego też nie chcieli uznać Go za Mesjasza a nawet uważali, że bluźni przypisując sobie to miano.

I oto Chrystus z dzisiejszej Ewangelii czyni cud jakiego od dawna od Niego oczekiwali Żydzi. Pięcioma chlebami i dwoma małymi rybami karmi rzeszę słuchaczy, wśród których liczba samych mężczyzn sięgała pięć tysięcy. Takiego właśnie władcy o­ni potrzebowali.

Kiedy Chrystus chodząc po Palestynie mówił o wyrzeczeniu i pokucie, kiedy wyrzucał im niemoralne prawa i życie, nie widzieli w Nim swojego władcy ani Go nie rozumieli. Aż tu nagle taki cud! Spełniło się marzenie rzeszy głodnych ludzi. To było po ich myśli. Skoro potrafił nakarmić tylu ludzi, będzie mógł dokonać wielu innych rzeczy w ich państwie. Chrystus poznał ich myśli i podejrzewając, że będą chcieli obwołać Go królem, królem świeckim – oddalił się, aby nie narazić swojej misji na zniekształcenie.

Istnieje takie powiedzenie, że czas się zmienia lecz ludzie pozostają ciągle tacy sami. Jedno pokolenie nie różni się niczym od poprzedniego. Można nad tym zdaniem dyskutować czy jest o­no słuszne czy też nie, ale że jest w nim odrobina prawdy przypatrzmy się dzisiaj spoglądając na siebie w świetle dzisiejszej Ewangelii. Każdy z nas – ludzi wierzących – na pewno by się nie obraził gdyby go porównać do Żydów z tejże Ewangelii. Przecież wierzymy w Boga i Jego słowu. Ale czy rzeczywiście i do końca? Uznajemy Chrystusa za naszego Pana i Króla gdy mówi o zbawieniu, dobrobycie, przywilejach, szczęściu. Jest o­n wtedy zgodny z naszymi o Nim marzeniami. Kiedy jednak zaczyna nas ostrzegać, wymagać, gdy mówi o wyrzeczeniach i karze, odwracamy się z oburzeniem. To nie dla nas! Nie lubimy słuchać o cenie za jaką trzeba nabyć niebo. Zapieramy się więc swojego Króla, tak jak dwa tysiące lat temu zaparli się Go Żydzi. I w tym właśnie jesteśmy do nich podobni. Gdyby nas karmił chlebem, jak tych z dzisiejszej Ewangelii... O, taki władca by nam odpowiadał.

Jakże często wybieramy sobie z Pisma św. tylko te fragmenty, które nam odpowiadają – i w nie wierzymy, odrzucając te mówiące o wymaganiach i karze. Sięgamy jednak do tych fragmentów, gdy chcemy upomnieć kogoś drugiego lub w obronie własnego interesu – sami jednak zamykając uszy na brzmienie tych słów.

Każdy z nas wie, że aby osiągnąć jakieś dobro, nawet to zwyczajne – materialne, aby coś zrobić lub kupić potrzeba wyrzeczenia i poświęcenia i godzimy się na nie. A przecież cena tych dóbr jest bez porównania mniejsza od ceny naszego zbawienia.

Obecnie w całym kraju trwa zbiór naszego najniezbędniejszego dobra –płodów ziemi. Z zainteresowaniem śledzimy prace ludzi na roli. Modlimy się o dobre zbiory i za rolników. Dziś znów na naszych oczach dokonuje się cud rozmnożenia chleba. Z maleńkich ziarenek siewu zbieramy całe kłosy zboża. Ale tak jak tamten cud nakarmienia rzeszy ludzi miał ukazać Tego, który go dokonał, wskazać na Niego i Jego naukę – tak każde nasze zbiory i wszystko dobro otrzymane z Jego ręki ma nam przypomnieć, że to jeszcze nie wszystko. Są to tylko środki, a celem naszym jest posiąść Królestwo Niebieskie, które zdobywa się pełniąc wolę Ojca, ale wolę odczytaną ze wszystkich kart Ewangelii, a nie tylko z tych wybranych.

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643