zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

14 Niedziela

To były normalne, zwykłe dni dla mieszkańców tego miasta. Życie toczyło się swoim normalnym tempem, ludzie krzątali się wokół swoich własnych spraw, zajęci każdy swoją pracą. Pod koniec tygodnia, jak to mieli we zwyczaju, udali się do synagogi na nabożeństwo.

I tu spotkała ich niespodzianka. Oto na miejscu nauczającego zasiadł ktoś inny, niż zwykle. Inny, ale wcale nie obcy. To był Jezus, Jezus, którego znali od dzieciństwa jako syna zwykłego stolarza. Na ustach zgromadzonych pojawiają się wątpliwości: „Jak to? Jego mamy słuchać? A kim on jest, że śmie nas pouczać?”

Bóg zostaje odrzucony. Odrzucony pośród swoich, w swoim rodzinnym mieście. Pomyślmy, dlaczego tak się stało? Czy tylko dlatego, że Jezus był znany swoim słuchaczom, że wychowywał się razem z nimi? Czy to był prawdziwy powód odrzucenia Chrystusa?

A może to był tylko pretekst, wygodna wymówka, wytłumaczenie dla swojego sumienia? Chrystus wzywał do nawrócenia, do przemiany swojego życia, do zmiany sposobu myślenia i postępowania. Mówił im prawdę o nich i o ich życiu. A oni? Oni nie chcieli się zmieniać, byli przyzwyczajeni do swojego życia, do swoich małych i większych grzeszków. Im niepotrzebny był żaden prorok, który zmąciłby ich spokój i samozadowolenie. Znaleźli więc wygodne wytłumaczenie, aby Jezusa nie słuchać.

Kiedy patrzymy na nasze czasy, widzimy, że nic nie zmieniło się od tamtej pory. Jesteśmy wszyscy dokładnie tacy sami, jak Żydzi z dzisiejszej Ewangelii. My także bardzo lubimy życie wygodne i spokojne. Lubimy żyć według swoich przyzwyczajeń, według utartych schematów, bez niespodzianek i bez wyrzutów sumienia. Lubimy myśleć, że wszystko jest w porządku, że wcale nie potrzebujemy nawrócenia ani zmiany w swoim życiu.

Jezus nie przychodzi do nas bezpośrednio, nie naucza sam w naszych kościołach. Ale za to mamy jego uczniów. Mamy Ojca Świętego, jego następcę na ziemi. Wierzymy w to, że gdy wypowiada się w sprawach wiary jest nieomylny. I co? Dość chętnie go słuchamy, tak, jak podczas ostatniej pielgrzymki do Polski. Ale kiedy odjeżdża zaczynamy znowu żyć po swojemu, jak ludzie niewierzący. Tak, jak gdyby Jego słowa odnosiły się do kogoś zupełnie innego.

Mamy biskupów, mamy księży. Przecież oni są właśnie po to, aby nas nauczać w imieniu Jezusa, aby głosić nam Bożą prawdę. Zastanówmy się, jak słuchamy ich słów. Jeżeli mówią rzeczy przyjemne i miłe, słuchamy z przyjemnością. Chwalimy ich i jesteśmy zadowoleni. Ale jeżeli tylko ośmielą się wytknąć nam jakieś błędy, postawić wymagania, zadać kilka trudnych, czy niewygodnych pytań, niemal od razu skazani są na odrzucenie, jak Jezus.

Mówimy wtedy, że wtrącają się do nie swoich spraw, że nie znają się na życiu, albo mieszają się do polityki. Albo zaczynamy wytykać ich wady i słabości. A o to wcale nie jest tak trudno, bo to przecież tacy sami ludzie, jak my, tak samo narażeni na słabości i upadki. I nierzadko bywa tak, że tak mocno obmawiamy i krytykujemy tego, czy innego księdza, że nie starcza nam czasu, aby zastanowić się nad tym, czy w tym, czego nas naucza nie ma przypadkiem racji i prawdy.

W czasach Starego Testamentu i w czasach Jezusa Żydzi słuchali proroków, ale nie wszystkich. Słuchali tylko tych, którzy głosili rzeczy pomyślne, chwalili królów i możnych tego świata, próbowali przypodobać się ludziom. Ale to nie byli prawdziwi prorocy, którzy głosili Słowo Boga. To byli oszuści, którzy pod pozorem służby Bogu chcieli zdobyć uznanie w oczach ludzi, szacunek i sympatię. To nie byli prawdziwi prorocy, to byli kłamcy!

A dziś, czy nie brakuje w naszym życiu i w naszym świecie takich właśnie fałszywych proroków. Czy mało jest takich, którzy lepiej od Boga znają receptę na dobre i udane życie? Czy mało jest takich którzy mówią, że trzeba żyć tak, jak człowiekowi wygodnie, bez liczenia się z Bogiem, czy z drugim człowiekiem? „Przecież to ja jestem najważniejszy. Ja i moje prawa”. Czy mało jest dzisiaj takich, którzy mówią, że wszystko nam wolno, że wolność jest najwyższą wartością, że człowiek nie musi być wcale odpowiedzialny ani za siebie, ani tym bardziej za innych. Czy mało jest wreszcie takich, którzy mówią, że wcale niczego nie musimy zmieniać w swoim życiu, że nie jest z nami jeszcze wcale tak źle, że inni są gorsi od nas.

A Bóg mówi krótko i wyraźnie: „Biada fałszywym prorokom”. Wszystko, co Bóg robi dla człowieka jest miłością, bo Bóg jest miłością i może czynić tylko miłość. Jeżeli stawia na mojej drodze proroka, kogoś, kto głosi mi Jego słowo, kto wzywa mnie do powrotu do Boga, niekoniecznie musi to być ksiądz, to robi to tylko i wyłącznie z miłości do mnie. Tylko dlatego, że chce mojego szczęścia. Bo tylko z Jezusem człowiek może być tak naprawdę szczęśliwy.

Często jednak odrzucamy Boże Słowo, bo jest dla nas niewygodne. Bo zmusza nas do zastanowienia się nad sobą nad swoim życiem. Odrzucamy je, bo wzywa nas do przemiany, do wysiłku, bo burzy pewne schematy, które tak bardzo lubimy, które są dla nas takie wygodne. Niekiedy nie przyjmujemy Słowa Bożego tylko dlatego, że On kieruje je do nas przez tego konkretnego człowieka. Przez człowieka, po którym nie spodziewamy się niczego dobrego, do którego jesteśmy zrażeni, albo po prostu go nie lubimy.

Często odrzucenie takiego człowieka jest spowodowane naszą pychą, która nie pozwala nam nawet dopuścić do siebie myśli, że przez niego, który może wcale nie jest wiele od nas lepszy Bóg może do nas przemawiać. I w ten sposób bardzo łatwo zamykamy się na Boga, na Jego Słowo i na Jego łaskę. I dziwimy się, że tak mało Bóg działa w naszym życiu. A w dzisiejszej Ewangelii św. Marek napisał wyraźnie: „I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu (...) I dziwił się ich niedowiarstwu”.

Prośmy Jezusa, abyśmy zawsze byli otwarci na Niego i Jego łaskę, abyśmy z wdzięcznością przyjmowali Boże Słowo i według niego kształtowali swoje życie, a wtedy w naszym życiu doznamy wielkich cudów Jego miłości. Amen.
Ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643