zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

Każdy człowiek podlega wpływowi rozmaitych podniet zewnętrznych z otaczającego go środowiska. Oddziałuje na niego wszystko co wokół niego się znajduje. Każda rzecz rozmaitą drogą: przez wzrok, smak, węch – wdziera się do naszego umysłu. Przez to wpływa na niego. Ale nie tylko to oddziałuje na nas. Człowiek podlega również wpływowi własnych przeżyć, motywów i innych sygnałów pochodzących z jego własnego wnętrza. W całej tej mozaice rozgrywającej się wokół nas i w nas dostrzegamy jedną cechę – przemijalność.

Tkwi jednak w tym zagadnieniu dziwny paradoks: przemijanie zjawisk jest z jednej strony niezaprzeczalną rzeczywistością a z drugiej strony nie chcemy tego faktu dopuścić do naszej świadomości. Dlaczego?

Może dlatego, że nie chcemy zgodzić się na to, że to co już posiadamy też ulega tej prawidłowości. Rzeczy nasze niszczeją, psują się przysparzając nam kłopotu, którego już zawczasu się boimy. Każda zmiana narusza bowiem nasz spokój wewnętrzny i zakłóca nam równowagę, którą żeśmy sobie tak miło urządzili. A jednak prawo przemijalności działa bezwzględnie i stale – od początku świata.

Człowiek musi się też z nim pogodzić, ale nie może mu się poddać. Nie może poddać się melancholii i zniechęceniu do podejmowania jakichkolwiek działań w życiu.

Biblia, która jest objawieniem się Boga ludziom mówi też o życiu na ziemi i wiele miejsca poświęca problemowi przemijalności. Spróbujmy zobaczyć jak o­na patrzy na ten problem. Skłania nas do tego wypowiedź św. Pawła z drugiego czytania, który mówi: „Przemija bowiem postać tego świata.” Chrystus zaś do swoich uczniów, a więc i do nas dziś: „Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Niebieskie”. Sam zatem nasz Mistrz uznawał upływanie czasu i musiał się z nim liczyć skoro stał się dla naszego zbawienia człowiekiem. Ale Jego spojrzenie na przemijanie jest pełne optymizmu. Zawarty o­n jest w wypowiedzi Chrystusa: „Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w prawie aż się wszystko spełni”.

Naszej codziennej dotykalnej i przemijającej rzeczywistości Chrystus przeciwstawia inną – rzeczywistość Bożą, która nie przemija. Mu jednak żyjemy w tej pierwszej. Jest o­na nam bliższa i od niej zależymy. Ale właśnie ten fakt, że o­na przemija powinien pobudzić w nas dążenie do tego, co nigdy nie przeminie. Nie uciekajmy przed Bogiem – jak Jonasz z dzisiejszego pierwszego czytania – bo o­n chce nam dać przecież to o czym w skrytości marzymy – zachować nasze życie. Przed Bogiem nie można się ukryć, ale można go w sobie zagłuszyć. Ale cóż wtedy nam pozostanie? Przeminięcie razem z otaczającym nas światem!

Chrystus stawia więc nam dziś dwie możliwości i czeka na naszą odpowiedź. Czy opowiemy się po Jego stronie i zachowamy życie czy też wzgardzimy tą propozycją. Ale nie wystarczy powiedzieć Mu tak. Bo choć jest to dar wysłużony nam przez krzyż to nie możemy otrzymać go bez żadnego wysiłku z naszej strony. Mówi bowiem do nas Chrystus: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.” Ale nie w przyszłości – kiedyś tam – ale już dziś, bo wieczność nie jest na jutro. o­na dla chrześcijanina rozpoczyna się już dziś. Mimo, że jest ponad czasem, to rozpoczyna się już w czasie. Bo kto wierzy w Chrystusa, ma już życie wieczne.

Chrystus przez swoje wcielenie się w naszą konkretną rzeczywistość dokonał jej zaślubin z wiecznością. Połączył dwie rzeczy, które na pozór nie były do połączenia: czas wraz z jego przemijalnością i czas swego królestwa, który nie przemija. Odnaleźć zatem wartość naszego czasu – to odnaleźć i przyjąć Boga.

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643