zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

5 Niedziela

Drodzy Siostry i Bracia

„Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii.” Tak rozpoczyna dziś do nas swoją naukę św. Paweł. Te dwa krótkie zdania z 1 listu do Kościoła w Koryncie mają być słowem życia nie tylko dla biskupów, kapłanów i diakonów, na których w sposób szczególny spoczywa obowiązek głoszenia Królestwa Bożego. To przypomnienie dla każdego nas. Wszyscy jesteśmy ochrzczeni. Wszyscy należymy do Jezusa. Wszyscy jesteśmy dziećmi Jednego Boga. Wszyscy pragniemy spotkać się kiedyś w domu naszego Ojca. Każdy na swój sposób „głosi Ewangelię”. Kapłani z ambon, na katechezie, w konfesjonale. Rodzice w domach swym dzieciom. Ale nie tylko słowem. Każdy z nas, każdym swym czynem ma pokazywać sobie i innym na ile ważny jest dla niego krzyż Chrystusa, zasady moralne i wiara w zmartwychwstanie.

Jak zwykle, tak i dzisiaj, Pismo Święte przemawia do nas całym swym bogactwem. Tak wiele słów i myśli przekazują nam biblijni autorzy.

W pierwszym czytaniu spotykamy, niegdyś wielkiego bogacza i człowieka cieszącego się ogromnym szczęściem. Dziś - siedzącego w barłogu Hioba. Który stracił dzieci i cały swój majątek. Pokrytego wrzodami trądu i zrozpaczonego. Człowieka nawet przez żonę i grono najbliższych przyjaciół namawianego by odstąpił od wierności Bogu, który zesłał na niego tak wielkie cierpienia. Lecz ten umęczony fizycznie i zniszczony wrak istoty ludzkiej jakby oczami duszy już widzi mającego się narodzić za kilkaset lat Mesjasza. Jakby słyszy już Jego słowa: „Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. Hiob woła do siebie i do nas: „Czas leci jak tkackie czółenko i przemija bez nadziei. Wspomnij, że dni me jak powiew”. Każdy kto pracował kiedyś na krosnach tkackich lub choć widział czyjąś na nich pracę wie, jak w mgnieniu oka czółno przebiega między poziomami nici tworząc kolejne centymetry splotów. Ileż to razy słyszymy jak to „niedawno” ktoś przynosił dziecko do chrztu, a dziś już I Komunia, a dziś już ślub. Iluż ludzi wspomina , wydawałoby się, „wczorajszą” okupację. Ileż razy słyszałem, choćby przy okazji kolędy, „dziecko, nawet się nie obejrzysz…”.

Czas płynie jak woda w rzece. Nieubłaganie. Ciągle do przodu. Nigdy nie wraca. Bóg dał nam czas. Dał, by go dobrze przeżyć. Przypominał nam o tym wielki Prymas Tysiąclecia: „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”. Sam tak żył; w wyrzeczeniu dla Boga, Ojczyzny i Narody. Sam był autentycznym świadkiem słów, które przez tyle lat pasterskiej posługi kierował do każdego Polaka.

Apostoł Paweł w II czytaniu woła; „Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział”. Co to znaczy? Jeśli słowem i czynem będę głosił Chrystusa – będę po zakończeniu doczesnej pielgrzymki miał udział w Jego Królestwie. Lecz jeśli tu, na ziemi nie będę pamiętał w tym, co czynię, o nauce swego Mistrza, to owszem, zmartwychwstanę do życia wiecznego, ale na pewno nie do wiecznego szczęścia w Domu Ojca. „Kto zaprze się Mnie na ziemi przed ludźmi, tego i ja zaprę się przed Ojcem Moim, który jest w niebie”.

„Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych.”. Święty Paweł wiedział dobrze, że sam nie zbawi całego świata i wszystkich ludzi. Ale wiedział także, iż całego siebie musi oddać Jezusowi, by jego praca przyniosła owoce. To także dobra nauka dla każdego nas na całe życie. Kiedy podejmuję się jakiegokolwiek zadania, jeśli naprawdę chcę osiągnąć cel, muszę w jego realizację włożyć wszystkie swe siły i zdolności. Muszę wykonywać je najlepiej jak potrafię. Może efekt końcowy nie będzie idealny, ale na pewno i ja i inni będą zadowoleni z tego, co wyszło spod starannych dłoni, gorliwego serca i odpowiedzialnego umysłu. Niestety tak często jesteśmy świadkami partactwa, niechlujstwa, fuszerki i kompletnego nie myślenia o tych, którzy z owoców mojej pracy będą korzystać.

W dzisiejszej Ewangelii spotykamy Jezusa Cudotwórcę – Uzdrowiciela. Lecz patrząc oczyma wiary na tę scenę nie możemy ograniczyć się tylko do fizycznych uzdrowień. Nie może nam umknąć ostatnie zdanie, które wypowiada do nas Chrystus; „Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo na to wyszedłem”. Jezus wiedział, że nie jest posłany do niektórych, wybranych. Wiedział, że Bóg Ojciec kazał Mu wszystkie zbłąkane owce sprowadzić powrotem. Mistrz z Nazaretu wyszedł ze swego rodzinnego miasta i poszedł do Galilei. Lecz, gdy nadszedł czas, opuścił także tamtejszych rybaków. Poszedł do całej Palestyny obchodząc jej miasta i wsie, aż zawędrował na Golgotę. Jednak na Górze Czaszki Jego misja nie skończyła się. W swej Ewangelii Jezus doszedł, przed już ponad tysiącem lat, do naszej Ojczyzny. Idzie od Gniezna przez miasta i wsie, jak niegdyś w Ziemi Świętej. Był już w Warszawie i Płocku. Nowym Dworze i Zakroczymiu. Wszędzie zostawił swą naukę. Ale nie odszedł. Patrzy jak realizujemy Jego słowa. Patrzy i z dobra cieszy się. Ale może patrząc na nas - nieraz płacze? Amen.

ks. Grzegorz Ślesicki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643