zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

33 Niedziela

Vincent Van Gogh - jeden z największych malarzy wszechczasów umierał w nędzy i opuszczeniu. Gospodyni wyprzedawała jego obrazy za bezcen, aby za uzyskane w ten sposób pieniądze zdobyć coś do jedzenia. Jego geniusz nie został doceniony przez współczesnych; jednak Van Gogh umierał spokojnie. Popatrzył na zakurzone obrazy zgromadzone w swoim pokoju i powiedział: „Nie zmarnowałem swojego życia”. Nie zmarnował życia, bo był człowiekiem, który potrafił wykorzystać talent, którym Bóg tak hojnie go obdarował.

Przed chwilą usłyszeliśmy przypowieść Chrystusa o talentach. Jest rzeczą oczywistą, kto kryje się za przedstawionymi osobami i do kogo odnosi się dzisiejsza Ewangelia. Słowo Boże w sposób obrazowy mówi o relacji człowieka do Boga.

Jezus po raz kolejny przypomina nam dobrze wszystkim dobrze znaną prawdę, że wszystko, cokolwiek każdy z nas posiada jest darem Bożym. Wszystko - a więc także nasze zdolności zainteresowania, talenty.

Niekiedy wydaje nam się, że te nasze talenty i uzdolnienia to tylko i wyłącznie nasza prywatna sprawa, ale czy rzeczywiście tak jest? Przecież ewangeliczny Pan rozlicza swoje sługi z tego, co zrobili z powierzonymi im dobrami. To nie jest ich osobista sprawa tak, jak dobra które otrzymali nie są ich własnością. My - ludzie współcześni tak bardzo ukochaliśmy wolność, tak wielkimi staliśmy się indywidualistami, że zapominamy o naszej zależności od Boga i o odpowiedzialności, jaką ponosimy przed Nim za nasze życie.

To nie jest moja prywatna sprawa, co zrobię ze swoim życiem, jak wykorzystam talenty otrzymane od Pana. Przecież dostałem je nie tylko dla siebie, lecz także, a może przede wszystkim po to, aby służyć nimi mojej rodzinie, przyjaciołom, czy wreszcie całemu społeczeństwu. Bóg przygotował dla mnie plan, dał mi w życiu konkretne zadanie do spełnienia i tylko ja mogę je wykonać.

Czy moje lenistwo, brak pracowitości, solidności i rzetelności w wykonywaniu codziennych obowiązków nie jest zakopywaniem otrzymanego od Boga talentu? Albo, czy nie zakopuję talentu, gdy zadawalam się bylejakością i przeciętnością? A co robię z moimi talentami, gdy nie przykładam się do mojej nauki, czy wykonywanego zawodu? Czy nie zakopuję w ten sposób Bożych talentów?

A tymczasem Bóg nie chce, abyśmy tylko wykorzystywali otrzymane od Niego zdolności. o­n pragnie, abyśmy je rozwijali poprzez nieustanną i systematyczną pracę. Byśmy starali się je pomnażać także wtedy, gdy jest to trudne i gdy nie przynosi od razu łatwo dostrzegalnych efektów.

Dzisiejsza Ewangelia porusza jeszcze jeden, bardzo ważny temat. Często porównujemy się z innymi ludźmi. Porównujemy swoje zdolności, umiejętności, swoją pracowitość, ale także swoje osiągnięcia czy życiowe sukcesy. Niejednokrotnie mamy pretensje do Boga, że innych obdarował hojniej, że im wiele rzeczy przychodzi dużo łatwiej. Tymczasem Jezus mów bardzo wyraźnie o tym, że wprawdzie Pan Bóg nie obdarza wszystkich jednakowo, ale też nie wymaga od wszystkich tego samego. Przecież Pan z przypowieści nie wymagał pięciu talentów od tego sługi, któremu powierzył dwa. Chrystus bardzo wyraźnie uczy nas tego, aby każdego człowieka mierzyć jego miarą, aby nie przykładać tej samej miary do wszystkich. Bardzo często takie myślenie jest krzywdzące i niesprawiedliwe dla innych. Bo przecież to samo, co mnie przychodzi bez trudu od kogoś innego będzie wymagało wiele wysiłku i wyrzeczenia.

Pomyślmy przez chwilę nad naszym odniesieniem do Boga i Jego darów. Zastanówmy się nad naszym wykorzystywaniem swojego czasu i swoich zdolności.

Czy staram się pomnożyć talenty, które zostały mi powierzone?

Zakończmy nasze rozważanie modlitwą Kardynała Newmana: „Bóg przeznaczył mi do wykonania jedyne w swoim rodzaju zadanie. Nikt nie może wypełnić za mnie tego zadania, bo każdy ma swoje własne... Dlatego ufam Bogu we wszystkich okolicznościach i sytuacjach mojego życia. Jeżeli jestem chory, staram się służyć Bogu przez moją chorobę, jeżeli jestem przygnębiony i smutny, oddaję Mu moje przygnębienie i smutek... Wszystko, co czyni Bóg jest celowe. o­n może przedłużyć moje życie i może je skrócić. o­n doskonale wie, co czyni... O mój Boże, całkowicie oddaję siebie w Twoje ręce”.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643