zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

32 Niedziela

Drodzy Siostry i Bracia.

W 1910 roku, w jednej z kurpiowskich wsi, przyszedł na świat, jako kolejne dziecko swoich rodziców, mały chłopiec. Jego dzieciństwo to oczywiście końcowa faza okresu zaborów, pierwszej Wojny Światowej i Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wzrastał w atmosferze prostej, rodzinnej, tradycyjnej religijności, pamięci o swoich litewskich przodkach i legendy Naczelnika Piłsudskiego. Gdy dorósł wstąpił do wojska. W czasie służby w armii dane Mu było wylewać łzy na pogrzebie Marszałka. Gdy zdjął mundur powrócił do domu, lecz niedługo potem wyjechał w okolice Grudziądza, gdzie znalazł swoją Miłość. Małżeństwo, śmierć pierwszej córeczki, narodziny kolejnych dzieci i… tęsknota za rodzinnym Mazowszem. Tu zastała Go kolejna światowa wojna. Jako sołtysa nie objęła Go mobilizacja. Niemcy we wsi, strach i troska o rodzinę. Uciekli dopiero przed Armią Czerwoną, której oficer okradł ich w czasie powrotnej drogi. Zapłakał, gdy po wojennej pożodze zobaczył swoją ojcowiznę; sterczący z ziemi komin po spalonym domu. Żona cztery dni po wyzwoleniu urodziła córkę w domu sąsiadów. Na świat przyszło jeszcze troje dzieci. Potem wnuki, którym, paląc fajkę, obierał jabłka pod jesionem stojącym na miedzy. W domu córki, nauczycielki, nie było książki, której by nie przeczytał. Najmłodsza zaś zawsze przynosiła Mu nowe książki z biblioteki, w której pracowała. Śmiał się, gdy wnuki pytały Go o szkołę; „dopisali mi jedną klasę. W papierach mam, że skończyłem siedem klas, a tak naprawdę tylko sześć”. Zmarł w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w 1981 r.

Był bardzo skromnym człowiekiem. Mało wylewnym. Uśmiechał się rzadko, choć wszyscy czuli się z nim bardzo dobrze. Nie przeklinał, był uczciwy i… pełen wielkiej, życiowej mądrości. Zawsze miał czas dla swoich bliskich, bo przecież dla nich żył. Ale żył też dla Boga, z którym co dzień rozmawiał na modlitwie i nigdy nie opuszczał niedzielnych czy świątecznych Mszy Świętych. Takim zapamiętałem swojego Dziadka.

Kochani. Każdy ludzki życiorys jest na swój sposób tak bogaty, że potrzeba by encyklopedii na jego opisanie. Jednak niektóre biografie nie mieściłyby się nawet najdrobniejszym drukiem, a niektóre… trzeba by pisać dużą czcionką, aby zapełnić karty tej „encyklopedii życia”.

Dziś Słowo Boże chce nam uświadomić tę prostą skądinąd prawdę, że „Mądrość znajdą ci, którzy jej szukają”. Jednak trzeba sobie stale uświadamiać, że między mądrością a wiedzą nie można postawić znaku równości! Iluż to tzw. „mądrych” nosiła już ziemia? Ludzi, którzy częstokroć posiedli całkiem niemałą wiedzę, ale którym zabrakło zwykłego człowieczeństwa, gdyż nie było w nich miłości, pokory i chęci prawdy. Ludzi, którzy tak zadufali się w sobie, iż myśleli, że Pana Boga za nogi chwycili, że wydarli Mu wyłączność na pełnię wiedzy. Pełni pychy i zbytniej pewności we własny rozum zapomnieli, że wiedza jest zbyt wielka, by ją posiąść. Słynny francuski fizyk, matematyk i filozof Blease Pascal powiedział kiedyś, że „człowiek stworzony jest na to, by szukać prawdy, a nie by ją posiadać”. A kiedy indziej zwrócił uwagę na jeszcze jeden ważny szczegół mówiąc, że „kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu”. Jakże często faszerujemy sobie rozum zbytecznymi bzdurami, a brak nam jednego – miłości. Iluż wokół nas wszechwiedzących dyrektorów, menadżerów, profesorów, właścicieli, doradców. Tylko co z tej naszej wiedzy wynika dla ludzi, z którymi na co dzień się spotykamy? Może tylko bardziej nadszarpnięte nerwy przez nas mają? A czy potrafię okazać odrobinę współczucie, wyrozumiałości i właśnie miłości? Czy… przez wiedzę potrafię dojść do prawdziwej mądrości? Bo przecież, jak mówi nam dziś słowo Boże „Mądrość jest wspaniała i niewiędnąca: ci łatwo ją dostrzegą, którzy ją miłują.”

Drodzy moi. Przeżywany czas Uroczystości Wszystkich Świętych powinien nas także skłonić do refleksji nad mądrością. Bo przecież trzeba ją posiąść, by zrozumieć, że celem naszego życia jest nie nasza ziemska egzystencja, lecz osiągnięcie większego szczęścia – zbawienia. Jezus nie przyszedł, by zachwycić ludzi swą błyskotliwością przepowiadania czy dokonywanymi cudami. o­n przyszedł, by wskazać nam Niebo, jako dom dla każdego z nas przygotowany. Dom, w którym każdego z nas oczekuje kochający Ojciec. Ziemskie życie Chrystusa ma nam ukazać drogę, po której mamy kroczyć, by wejść tam, gdzie o­n poszedł jako pierwszy z umarłych. Właśnie dziś św. Paweł w II czytaniu nam to przypomina w słowach „Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim.”

Kochani. Chrystus pragnie nauczyć nas mądrości. Przypomina nam, że każdy niesie przed sobą światło, które wskazywać ma drogę. Przez całe nasze życie idziemy pośród różnych doświadczeń, przed którymi stawia nas Boża Opatrzność. Niektóre z nich łatwe i przyjemne, inne zaś trudne, czy wręcz wydające się nie do zniesienia. Przed żadnym z nich nie uda nam się uciec. Żadnego z nich nie wolno nam zbagatelizować. o­ne wszystkie mają hartować nas, przygotowywać do doświadczeń może jeszcze trudniejszych. o­ne wszystkie uczyć maja nas właśnie mądrości.

Dziś wsłuchujemy się w przypowieść Jezusa o dziesięciu pannach. Wiele z nich wyszło na spotkanie Oblubieńca, ale nie wszystkim dane było Go oglądać. Zaprosił do siebie roztropne, a precz wypędził głupie.
Amen.

Ks. Grzegorz Ślesicki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643