zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

31 Niedziela - myśli do kazania

Wysoka pozycja faryzeuszów i uczonych w Piśmie wśród Żydów.

Bardzo skomplikowali Boże Prawo, dodali wiele przykazań ludzkich, własnych przedstawiając je jako Boże.

Tylko o­ni byli w stanie się zorientować w tych wszystkich przepisach. Byli uważani za mędrców, za fachowców od wiary.

Jednocześnie byli bardzo dumni z siebie, bardzo chętnie dawali innym poznać, że są od nich bardziej doskonali, że są kimś więcej, niż zwykli ludzie.

Taka postawa bardzo denerwowała Jezusa i Jego uczniów.

Zauważmy, że do nikogo Jezus nie odnosi się tak ostro jak do faryzeuszów, krytykuje ich bardzo często.

Te dzisiejsze słowa Chrystus kieruje przede wszystkim jako ostrzeżenie do swoich uczniów, do Apostołów, aby o­ni nie byli podobni do żydowskich nauczycieli. Przecież o­ni tak samo byli narażeni na pokusę czynienia wszystkiego na pokaz, w celu pokazania się innym; po to, aby być docenianym, podziwianym i chwalonym przez ludzi.

Ta pokusa jest aktualna także i dzisiaj i każdego z nas dotyczy.

Przede wszystkim kapłanów. Mamy żyć tak, jak nauczamy. Każde kazanie ksiądz mówi także do siebie samego, nie jest z tego wyłączony. Jest takim samym grzesznikiem, jak każdy inny człowiek, tak samo potrzebuje nawrócenia, przebaczenia i Bożego miłosierdzia.

Jeżeli nie próbuje żyć tym co sam naucza, to odnoszą się do niego słowa z dzisiejszej Ewangelii: "Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami ruszyć ich nie chcą".

Ta dzisiejsza Ewangelia odnosi się jednak także i do każdego z nas.

Czy nie jest tak w naszym życiu, że wiele dobrych i pobożnych rzeczy robimy tylko na pokaz. Aby inni ludzie nas widzieli, aby ktoś nas za to pochwalił i wcale przy tym nie myślimy o Bogu?

Czy nie jest tak, że idziemy w niedzielę do kościoła tylko po to, aby pokazać się innym. <>.

Jutro spotkamy się na cmentarzu. Jakże często chodząc po cmentarzu w czasie Mszy Świętej za zmarłych można zauważyć ludzi, którzy rozmawiają, bo dawno się nie widzieli, opowiadają dowcipy, albo palą papierosy. I jeszcze uważają, że są w porządku, bo przyszli, ba postawili kwiatek, czy zapalili świeczkę. A gdzie w tym wszystkim Pan Bóg, gdzie szacunek dla zmarłych?

Każdy z nas może być faryzeuszem. Niezależnie od tego kim jesteśmy i co robimy.

Jeżeli żyję w zakłamaniu, jeżeli nie próbuję żyć według tego, co głoszę, jeżeli wszystko robię na pokaz, to jestem faryzeuszem.

Wtedy i do mnie odnosi się Chrystusowe "Biada".

Prośmy Boga, aby od nas odsunął pokusę faryzejskiej pychy i zakłamania.

Prośmy o siłę i odwagę życia Jego Ewangelią.

Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643