zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

25 Niedziela

Bracia i siostry.

Ewangelia, którą przed chwilą wysłuchaliśmy, to przypowieść, jedna z wielu, jaką Jezus opowiedział swoim uczniom. Ta przypowieść z uwagi na jej zasadniczy motyw jest nam szczególnie bliska. Jest bowiem w niej mowa o gospodarzu, o robotnikach, o bezrobotnych, o pracy i o wynagrodzeniu za nią zgodnie z umową. Można powiedzieć, że to krótki traktat społeczny. Znajdujemy w nim zagadnienia związane z ludzką pracą.

Do tego właśnie tekstu z dzisiejszej Ewangelii 15 lat temu w Gdańsku odwołał się Ojciec św., gdzie przemawiał do ludzi pracy. Mówił w tym czasie, gdy w Polsce podjęto wielki wysiłek „pracy nad pracą”, aby przywrócić jej pełny wymiar osobowy i społeczny. Był to szczególny czas, czas rozbudzonych nadziei. Wtedy były inne problemy, bo był inny system społeczny. Dzisiaj tamte problemy zostały przysłonięte nowym problemem – bezrobocia. Niewątpliwie, stał o­n się dramatem wielu osób a nawet całych rodzin. Iluż ludzi dzisiaj może identyfikować się z postaciami z Ewangelii, stojącymi bezczynnie na rynku, których nikt nie najął.

Mimo, że czas się zmienił, to wciąż pozostaje sprawą aktualną pierwszeństwo człowieka przed kapitałem, przed zyskiem. Problem niejednokrotnie podejmowany w nauczaniu społecznym Kościoła, zwłaszcza w encyklikach papieskich.

W całej machinie ekonomicznej dzikiego, rzec można kapitalizmu, nieuczciwej konkurencji, gdzieś zagubił się człowiek. Zlekceważono zasady moralne w gospodarce stawiając jedynie na zysk. Człowiek przestał być podmiotem pracy, kimś najważniejszym, a stał się narzędziem zysku, tanią siłą roboczą, albo wręcz przestał już być potrzebny.

Można powiedzieć, że to problem systemu, wina rządzących, sprawa polityki. Ale nade wszystko to problem etyczny. Problem tkwi w człowieku. Jaki by nie był system, nawet najbardziej nieludzki, to człowiek wobec drugiego zawsze może i powinien być człowiekiem. Pracując zawsze można być uczciwym, solidnym, sumiennym. Będąc praco-dawcą zawsze można być łagodnym i sprawiedliwym. A gdy ludzie będą uczciwi, sprawiedliwi, to i prawo i umowy i cały system będą bardziej ludzkie i sprawiedliwe.

Bracia i siostry. Temat pracy i problemów z nią związanych, to w zasadzie punkt wyjścia i motyw dla wyjaśnienia prawd Bożych. Jezus w przypowieści o robotnikach w winnicy chce nam pomóc zrozumieć, czym jest Królestwo Boże i jak Bogu naprawdę zależy na człowieku.

Właściciel winnicy - to Bóg, który powołuje do swego Królestwa – winnicy każdego człowieka, który tam jeszcze nie pracuje, każdego na Bożym bezrobociu. Dzień pracy – to czas ludzkiego życia, a denar – to nagroda za pracę, to życie wieczne.

W różnym czasie i o różnej porze ludzie podejmują tę pracę, czyli przyjmują zaproszenie do budowania Królestwa Bożego na ziemi, do życia autentycznie chrześcijańskiego. Jedni starają się już od dzieciństwa, inni po burzliwej młodości, w wieku dojrzałym, jeszcze inni, rzec można, dopiero na łożu śmierci, gdy strach w oczach i jedyna nadzieja w Bogu. I ci ostatni dosłownie w ostatniej godzinie życia włączają się do pracy w winnicy Pańskiej. Jaka nagroda zostanie przyznana każdemu z nas – to już nie nasza rzecz. Nie próbujmy kalkulować, obliczać innym lata i godziny. Myśli nasze nie są myślami Bożymi. Bóg hojnym Dawcą życia, jak śpiewamy w pieśni Abba, Ojcze. Toteż i hojny jest Płatnikiem.

I jedno jeszcze jest pewne. Bóg każdego zatrudnia. W Bożej ekonomii dla każdego jest praca, nikt nie musi być bezrobotnym.

Amen.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643