zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

23 Niedziela

Bogactwo Słowa Bożego dzisiejszej niedzieli przeplata się z tzw. obchodami miesiąca pamięci narodowej. Bo miesiąc wrzesień najpierw każe nam spojrzeć wstecz w rok 1939, w miesiąc który przyniósł jakże wiele cierpienia, bólu, dramatu ludzkiego a przede wszystkim smierci swielu synów i córek Narodu Polskiego. Miesiąc, który jakże wielu jeszcze pamięta, wtedy to prawdopodobnie można był stracić nadzieję, gdy wszyscy się od nas odwrócili, gdy pozostaliśmy sami. Bracie i siostro, ale czy do końca sami. Bo w takim to osamotnieniu, na dnie wszelkich nadziei gdy już wszeelkie możliwości pomocy został wyczerpane, pozostaje zawsze Bóg. Tak naprawdę wtedy to zdajemy się tylko na Niego, wtedy to dajemy Mu dostęp do naszych serc. Sam przecież mówi: „Choćby o tobie zapomniła nawet własna matka, Ja nie zapomnę o Tobie”.

Można powiedzieć, czy czasem już wtedy wystawieni na tak wielką próbę nie uczyliśmy się jako Polacy, najpierw tamto pokolenie, naszych ojców, nie uczyliśmy się dróg Bożych? Nie uczyliśmy się wierności Bogu?

Bo Bracie i Siostro, lata powojenne, mimo zmasowanego ataku komunizmu na naszą wiarę w Boga, na Kościół, na duchowieństwo – nieustannie inwigilowane przez powołane tylko do tego celu specjalne departamenty, jeszcze bardziej zbliżały nas do Boga, jeszcze bardziej nas jednoczyły. W takich to czasach potrafiliśmy się gromadzić jako jeden naród w przepełnionych po brzegi świątyniach, na Eucharystii.

To w takich trudnych latach nauczyliśmy się jak żyć, pielgrzymując do Maryi na Jasnej Górze, bo tam jak mówił Prymas tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, bje serce narodu, tam na Jasnej Górze słuchaliśmy co mówi Jej Syn. Tam wtedy uczyliśmy się tak naprawdę tej wielkiej tożsamości narodowej. Tam odkrywaliśmy, że Polak to katolik, Polak to ten który potrafi gdy zajdzie potrzeba, stanąć w obronie wiary i w obronie Ojczyzny.

Bracie i siostro. To dlatego żeśmy właściwie formowali nasze sumienia, gdyśmy umieli słuchać Głosu Kościoła – uczyliśmy się czytać między linijkami

- potrafiliśmy żyć wiarą, chociaż nam jej zabraniano

- potrafiliśmy też zrywać się do obrony naszych wartości, jak to powiedział jeden z uczestników okrągłego stołu – korygowanych pałką, jeżeli ktoś miał inne poglądy. W takiej to atmosferze, Bracie i Siosto, zrodziła się SOLIDARNOŚĆ.

Polak, człowiek pracy stwierdził, że już więcej nie zniesie niesprawiedliwości, wyzysku, obdzierania swojej godności przez narzucanego mu OKUPANTA, przywiezionego do Polski na lufach czołgów.

Bracie i Siostro. Słowo Solidarność nie było nam obce, ale jak powiedział Ojciec święty Jan Paweł II – Wielki, w Gdynie podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 1987 roku, słowo to zostało wypowiedziane w nowy sposób i w nowym kontekście. To słowo jest waszą chlubą, ludzi polskiego morza. Mówi dalej, „tu nad brzegiem Bałtyku wypowiadam więc i Ja (syn ziemi Polskiej) to słowo, tę nazwę solidarność. Prowadzi o­no do stałego przesłania społecznej nauki Kościoła. W tym duchu przemawiali Ojcowie Kościoła. Stąd się zrodziły encykliki społeczne ostatniego stulecia. Solidarność to walka o człowieka, o jego prawa, o jego prawdziwy obraz, o dojrzalszy kształt życia ludzkiego.

O dojrzalszy, bo o­no nie zamyka się tylko w wymiarze ziemskim, o­no trwa, i dlatego każdy człowiek ma swoją godność.Bracie i siostro. Dzisiaj ponownie pragniesz aby to słowo „Solidarność” wypowiedziane w nowy sposób przed 25 laty przez lud pracy – zagościło w twoim sercu. Być może, po 25 latach już ci trochę spowszedniało, bo może spodziewałeś się więcej. Przychodzisz i odkrywasz, że gdzieś poprzez ostatnie ćwierćwiecze, słowo to utraciło pierwotny entuzjazm. Przychodzisz też jako już ten nowy człowiek – niepamiętający tamtych dni.

To co ci mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii, to słowo „Upomnij....Gdy twój brat zgrzeszy przeciw Tobie, idź i upomnij go. Można dodać, pokaż mu jego winę, napomnij go delikatnie i jeśli usłucha, pozyskasz swego brata.

O to przecież chodzi w tych nowych czasach, o pozyskiwanie. To takie Boże, biblijne. Mój brat zginął, a odnalazł się. Okaż mu serce dotknięte ewangelią, ewangelicznym aktem miłości, przebaczenia, dobroci – tylko w tym celu aby pozyskać drugiego.To co przed 25 laty jednoczyło wszystkich, to troska o człowieka, o jego godną zapłatę, o sprawiedliwość. Wtedy to tysiące ludzi pracy strajkując, trwało na modlitwie. Wtedy to proszono kapłanów o odprawianie Eucharystii, wtedy to długie kolejki stawały przed naprędce przygotowywanymi konfesjonałami. To powtarzała się dzisiejsza Ewangelia. „Jeżeli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą.....tego użyczy im Ojciec...”

A wię bracie i siostro, nie upajaj się wolnością do tego stopnia, że już nic więcej nie da się zmienić w twoim życiu. Ewangelia głoszona jest już 2000 lat. Dzisiaj ponownie zaprasza cię byś prosił, byś się modlił. Zaprasza cię byś stawał do walki o swoją wiarę, o wiarę swoich dzieci. Na emigracji jakże prędko moża o tym wszystkim zapomnieć. Wiek dzisieszy, 21, stawia ci wielkie wymagania, stwia ci nowe wyzwania. Bądź czujny......bo przeciwnik jak lew krąży, by cię pożreć. Gdy pustoszeją kościoły, gdy coraz mniej powołań kapłańskich, gdy coraz bardziej jesteśmy zabiegani, gdy już nie starcza nam czasu dla rodziny, gdy poza pracą nie masz już czasu na nic więcej, nawet na Eucharystię, gdy powoli nowymi ustawami wartości rodziny i małżeństwa zostają podważane, gdy preferuje się swobodę seksualną............przypomnij sobie ten entuzjazm sprzed 25 laty. Tysięce ludzi zatrzymało się w tej pogoni do nikąd i złączyli się solidarnie we wspólnym dążeniu. Solidarnie trwali na modlitwie???

Solidarnie odkrywali gdzie dwaj lub trzej zebrani w imię Moje, tam jestem pośród nich.....

Bracie i siostro, dziękując Bogu za tych, którzy 25 lat temu przypomnieli Polsce, Polakom i światu, skąd nasz ród,

chcemy dzisaj powtórzyć jeszcze raz, za Janem Pawłem II, Solidarność, to słowo wypowiadane nieustannie w nowy sposób, w nowym kontekście, przeze mnie i przez ciebie, wczoraj i dziś i jutro.... Amen. 

O. Stanisław Kowal OMI


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643