zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

22 Niedziela

Bracia i siostry. Przyzwyczaiły się nasze oczy do oglądania krzyża. Widzimy go w naszych domach, miejscach pracy, w szkole. Znajdujemy go na skrzyżowaniach dróg, a najwięcej na cmentarzach. I nie jest już rzeczą przykrą na ten, co by nie mówić, straszny znak, znak cierpienia i haniebnej śmierci patrzeć. Gorzej jest, gdy jakikolwiek krzyż trzeba przyjąć, mówiąc pospolicie i dosadnie, wziąć na swój grzbiet i nie odrzucić go, ale zaakceptować.

Dzisiejsza Ewangelia podejmuje właśnie ten temat. Jezus mówi wprost: „Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje”. Dlaczego aż tak? Czy nie ma innej, łatwiejszej drogi do Boga, bez wyrzeczeń, bez trudów, bez cierpienia, jak to sugerował apostoł Piotr? Czy nie można dojść do Boga z całą akceptacją życia, wszelkich przyjemności i uciech światowych, dogadzaniu wszelkim żądzom, pozwalaniu sobie na co ma się tylko ochotę? Otóż nie! Pełnię życia w Bogu możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy będziemy rezygnować z własnego życia, egoistycznych upodobań, przyjemności, na rzecz Bożego życia, które przecież pragniemy osiągnąć. Wszak Jezus powiedział: „Kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mojego powodu, zachowa je”. Chyba to jasne. Jest to twarda, ale klarowna logika chrześcijańskiego życia, duchowego wzrastania. I nie ma tu miejsca na kompromisy. Bo wyjdzie obłuda i zakłamanie. A czyż w świecie nie trzeba podejmować niekiedy nadludzkich wysiłków, ofiar, wyrzeczeń, aby dojść do czegoś, osiągnąć sukces? Czy to w sporcie przez fizyczny wysiłek, wielogodzinne treningi? Czy w szkole przez wysiłek intelektu, czytanie książek, przyswajanie wiedzy? A w rolnictwie przez pracę często w pocie czoła?Taka jest logika wszelkich, uczciwych osiągnięć, tym bardziej trzeba podejmować ten trud naznaczony krzyżem, jeśli idzie o najwyższe ludzkie osiągnięcia w dziedzinie ducha, jeśli idzie o nasze zbawienie. Tu nie ma miejsca na nieuczciwość. Człowieka można oszukać, Boga nie. Dlatego chrześcijańską duchowość trzeba określić jako duchowość krzyża. Nie dlatego, że krzyż, cierpienie jest samo w sobie wartością, ale dlatego, że jest to jedyna droga, która prowadzi do życia.

Naukę o tej stromej drodze ludzkiego ducha ku doskonałości, drodze do Boga, przedstawił wielki mistyk, Doktor Kościoła z XVI wieku, karmelitański reformator, św. Jan od Krzyża. Sam doświadczył wiele cierpień. Więziony był przez 9 miesięcy przez swoich współbraci zakonnych, skazany na głód i chłosty, aby odwieść go od pożądanych reformatorskich zamierzeń. Nie opuścił zakonu. Nie wywołał skandalu. Nie oskarżał nikogo. Ale wtedy właśnie z miłości do Chrystusa z pełną akceptacją cierpienia skomponował wielkie poematy, na bazie których powstały nieprzecenione dzieła: „Droga na Górę Karmel” oraz „Noc ciemna” i inne, zaliczone do klasyki dzieł duchowości chrześcijańskiej.

Ten święty mistyk, praktyk duchowości krzyża, min. pisze, że nie może istnieć na dłuższą metę autentyczna modlitwa bez umartwienia siebie. Podejmowanie więc praktyk pokutnych, to nie tylko sprawa przykazania, o które nieraz powstaje wiele targów zwłaszcza o posty we wszystkie piątki roku, czy dyskoteki, ale to sprawa naszego duchowego wzrostu, wewnętrznej, siły, sprawa pracy nad sobą, nad swoim charakterem.

Św. Doktor Kościoła pisał: „Prawdziwy duch wybiera raczej to, co przykre... raczej skłania się ku cierpieniu... raczej pragnie tracić wszystko dla Boga... raczej idzie za oschłościami i utrapieniami... wiedząc, że to właśnie jest naśladowanie Chrystusa i zaparcie się siebie. Przeciwne zaś postępowanie jest tylko szukaniem siebie w Bogu i sprzeciwia się całkowicie prawdziwej miłości. Szukać zaś siebie w Bogu, to szukać w Bogu przyjemności i wytchnienia”.

Przywołałem św. Jana od Krzyża i jego słowa, aby pokazać, jak bardzo zależy nasze podejście, akceptacjakrzyża od naszej duchowości, naszej modlitwy. Czy bardziej szukamy siebie, czy raczej woli Bożej. Czy bardziej zależy nam na własnych planach, czy na planach Bożych. I nie znajdziemy mistyka, świętego, u którego element krzyża nie byłby mocno wbudowany w gmach duchowego życia.

Bracia i siostry. Św. Paweł, który chlubił się krzyżem Chrystusowym, krótko podsumowuje dziś życie chrześcijańskie. Pisze bowiem: „ Ofiarujcie się na święta ofiarę!”Owo oddanie się w ofierze ma być dobrowolne. Wyrażone jest w siedmiu punktach:

1.nie brać wzoru ze świata;
2.przemieniać się;
3.odnowić sposób myślenia;
4.spełniać wolę Bożą;
5.czynić to, co dobre;
6.czynić to, co podoba się Bogu;
7.czynić to, co jest doskonałe.

Oto wskazania, jakie dziś św. Paweł nam zostawia. o­ne gwarantują właściwe podejście do krzyża. Chronią nas, przed pokusą łatwego życia, przed sfałszowaniem życia chrześcijańskiego Nie bójmy się radykalizmu ewangelicznego. Bo tylko takie życie, życie na całego, z pełnym oddaniem się Bogu, czyni nas prawdziwymi uczniami Chrystusa. Amen. 

ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643