zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

17 Niedziela

Bracia i siostry.

W jednej z piosenek religijnych pytamy: „Co jest najważniejsze, co jest najpiękniejsze, co prawdziwe, jedyne, największe, za co warto życie dać?”

To pytanie dziś podejmujemy i stawiamy je w kontekście ewangelicznej przypowieści o skarbie i perle. Co jest tak wartościowe, tak bezcenne, że wszystko inne, na co patrzą nasze oczy, czego dotykają nasze ręce, jawi się blady, kruche i niedoskonałe?

Odpowiedź podsuwa nam Jezus.

- To Królestwo Boże. To nowy, Boży świat, to nowe niebo i nowa ziemia, a w niej miłość, pokój, radość, to sam Bóg.

- To Królestwo Boże podobne do skarbu ukrytego w roli. Wszystko warto poświęcić, porzucić, aby tylko ów skarb zdobyć.

- To Królestwo Boże podobne do perły, bo tak piękne, olśniewające, że wszystko inne to kicz i tandeta.

Czy nie warto pozbyć się nawet tysiąca fałszywych świecidełek mamiących nasze oczy, a zdobyć ten prawdziwy klejnot - Boży skarb?

Tak bardzo dziś Chrystus chce nas przekonać, że nie ma nic bardziej wartościowego nad życie w Bożym świecie. A przecież człowiek jest powołany do szczęścia, o czym przypomniał Ojciec św. młodzieży w Toronto. To trwałe, prawdziwe szczęście może dać człowiekowi tylko Chrystus.

Dlatego dziś słyszymy trzecią z kolei serię przypowieści o królestwie Bożym. Jezus porównując je do skarbu i perły odwołuje się do naszej wyobraźni, ale także do naszego zdrowego rozsądku. To przecież sam rozum nam podpowiada wybierz to, co lepsze, co wartościowsze, co trwalsze.

I najczęściej spośród tego, co świat nam podsuwa, tak wybieramy. Ale Chrystus podsuwa nam i proponuje wartości wyższego rzędu, które domagają się większej wrażliwości serca.

Zrozumiał to dobrze św. Brat Albert – Adam Chmielowski.

Gdy coś bliżej nieokreślonego kazało mu zająć się żebrakami zrezygnował z dotychczasowego trybu życia, wyrzekł się tego co posiadał, a co najważniejsze, porzucił malarstwo. Miejsce sztuki zajęli żebracy. Bowiem w pogardzanym bliźnim zobaczył znieważane oblicze Chrystusa. To nie praca charytatywna go pociągnęła, lecz mistyczne widzenie Chrystusa, którego nagle zobaczył tam, gdzie nie dostrzegł Go nikt inny.

Ten Boży świat porównany do skarbu ukrytego w roli rzeczywiście bywa o­n jakby ukryty, nie rzucający się nam w oczy. Dlatego wymaga od nas pewnego trudu szukania, przedzierania się, a może nawet przebijania się przez skorupę codziennych naleciałości, które nam życie podrzuca, zaprząta nam głowy.

Ten Boży świat porównany do drogocennej perły od razu nie błyszczy przed naszymi oczyma, aby nas z miejsca olśnić i oczarować. Ale wymaga od nas wrażliwości serca na piękno, które jest w stanie o wiele głębiej przeniknąć naszego ducha i rozradować do głębi nasze serce.

Oto wszystko, co Chrystus nam dzisiaj proponuje. Nic nadto więcej uczynić nie może. Do niczego nas nie przymusza.Wszak jesteśmy wolni. Mamy rozum, mamy serce. Jakie o­ne są? Wiemy też dobrze, że człowiek jest gotów nieraz oddać wszystko, nawet zaprzedać własną duszą dla fałszywych, złudnych wartości. Przestrzega nas przed tym Jezus, porównując Królestwo Boże do sieci. Wielką tragedią będzie dla człowieka, która jak zdechła ryba zostanie precz wyrzucony.

Bracia i siostry. Trzeba więc prosić Boga o mądrość, jak czynił to młody Salomon. Mógł prosić o wiele innych rzeczy, o bogactwo, o potęgę, o zdrowie i długie życie, jak wielu o to prosi. A jednak nie uznał tych wartości za najważniejsze. Nad nie wszystkie postawił mądrość.

A jakie są nasze modlitwy? O co Boga prosimy?

Dziś mądrość Boża zastawiła stół słowa i chleba. Zbliżmy się do niej. Przyjmijmy słowa mądrości. o­ne pomogą nam wybrać prawdziwy skarb i najpiękniejszą perłę.

Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643