zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

16 Niedziela

W dzisiejszej Ewangelii Jezus porównuje Królestwo Boże do pola pszenicy...

Chwasty były utrapieniem starożytnych rolników – nie mieli przecież środków ochrony roślin, kąkol był przez palestyńskich rolników nazywany ”głupią pszenicą”.

Tę rzeczywistość Chrystus odnosi do człowieka. Najprostsze rozumienie tej przypowieści jest takie, że tak jak kąkol rośnie wokół pszenicy, tak ludzie dobrzy są pomieszani ze złymi na tym świecie.

My bardzo łatwo dostrzegamy tych „złych” ludzi. Łatwo gorszymy się ich takim a nie innym postępowaniem. Chcielibyśmy, aby tych ludzi było coraz mniej, albo przynajmniej, żeby żyli daleko od nas.

Przy takim myśleniu rodzi się pokusa budowy idealnego świata, takiego, gdzie nie będzie tych „złych”. Wtedy człowiek zaczyna się skupiać na walce ze złem, na walce z tzw. „złymi ludźmi”. Bardzo łatwo wtedy o postawę nienawiści, wrogości, a o to Chrystusowi na pewno nie chodziło. Człowiek taki – chociaż najczęściej jest bardzo gorliwy – niewiele osiągnie, a nawet zrazi innych do siebie a co gorsze także do Pana Boga.

Może trzeba na poważnie potraktować słowa Jezusa i pozostawić Panu Bogu osąd i ocenę innych ludzi. Przyjąć słowa Jezusa „Nie sądźcie abyście nie byli sądzeni, nie potępiajcie abyście nie byli potępieni.”

Pan Bóg jest cierpliwy, ale na pewno sprawiedliwy. Póki człowiek żyje na tej ziemi Pan Bóg cierpliwie czeka, daje mu szansę nawrócenia, przemiany.

Czy to nie zastanawiające, że gdy Jezus mówił „nawracajcie”, to za każdym razem dodawał „się”, „siebie”.

Może trzeba uznać, że ta przypowieść jest o mnie właśnie – o moim życiu. Że to w moim życiu przeplata się dobro ze złem, jak pszenica z kąkolem w dzisiejszej przypowieści. Że czasami to ja bywam tym zachwaszczonym polem.

Nasiona kąkolu są bardzo podobne do pszenicy – nie tak łatwo je rozpoznać – tak, jak zło czasami nosi pozory dobra. Wystarczy jednak trochę nasion kąkolu wśród nasion pszenicy, aby zatruć mąkę. Czy nie jest tak samo nie jest z naszym życiem. Czy nie jest tak, że jeden grzech potrafi latami zatruwać nasze życie, odbierać nam radość i pokój serca.

Wiemy, co się dzieje z polem, które zostanie zaniedbane przez rolnika. Jak trudno potem wyplenić chwasty. Czy tego samego nie można odnieść do naszej duszy?

W każdym z nas jest wymieszane dobro ze złem, szlachetność z grzechem. Ciągle trwa walka duchowa w nas samych.

Czy walczę z grzechem, który jest we mnie?Czy go w ogóle dostrzegam? A może pozwalam, aby jak chwast na polu rozplenił się w moim sercu, aby się w nim dobrze zakorzenił. Czy jest we mnie szczere pragnienie przemiany życia i nawrócenia?

Prośmy Pana Boga, aby oczyszczał nasze serca, aby bronił nas od wszelkiego zła i grzechu.

Zakończmy słowami dzisiejszego Psalmu:

„Ty, Panie, jesteś Bogiem miłosiernym i łaskawym,
nieskorym do gniewu, bardzo łagodnym i wiernym.
Zwróć się ku mnie i zmiłuj się nade mną.”


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643