zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

14 Niedziela

Bracia i siostry.

Oto zaproszenie Jezusa. Oto treść dzisiejszej Ewangelii.

Jak każde zaproszenie, ma o­no swego adresata, przedstawia konkretną ofertę i stawia pewne wymagania.

Zechciejmy wniknąć w treść Jezusowego zaproszenia i spróbujmy odpowiedzieć na podstawowe pytania:

-Kogo Jezus zaprasza?
-Co obiecuje?
-Czego od nas oczekuje?

Kogo Jezus zaprasza? Do kogo trafia Jego słowo? Jezus ma otwarte swoje serce dla wszystkich. A szczególnie dla ludzi obciążonych obowiązkami, utrudzonych pracą, doświadczonych ciężkim losem. Ale czy to słowo tak wielu porywa? Czy do wielu trafia mimo swej zbawczej mocy? Czy wielu wierzy w to, że żywy kontakt z Jezusem odmienia życie, przywraca sens, czyni człowiekiem szczęśliwym? Seren Kierkiegaard – chrześcijański myśliciel, filozof pisał, że zbyt wielu chrześcijan żyje w przestrzeni etyki, a nie religii. Może próbują spełniać swoją powinność, ale brak im zupełnie żywej relacji do Jezusa Chrystusa. Skoro jest tak, to zaproszenie Jezusa tym bardziej staje się aktualne, bo zbyt wielu tak naprawdę z niego jeszcze nie skorzystało.

Co zatem stoi na przeszkodzie, co utrudnia przyjęcie Bożego słowa, a tym samym samego Jezusa do swego życia? Chrystus w swojej modlitwie uwielbienia wysławia Ojca za to, że zakrył te wielkie Boże sprawy przed mądrymi i roztropnymi a objawił je ludziom prostym. Na podstawie tych słów możemy powiedzieć, że Boże prawdy nie mogą trafić do serc ludzi pysznych, zadufanych w sobie, uważających się za mądrych, gdyż tacy przyjmują tylko to, co im wydaje się słuszne, to, co o­ni własnym rozumem są w stanie pojąć. Swój rozum traktują jako najwyższy autorytet i ostateczne kryterium w poznawaniu prawdy. U takich ludzi rozum jest zamknięty na Bożą mądrość, na Boże plany. Dlatego słowo Boże nie znaj-duje u nich zrozumienia. Tylko człowiek pokorny, uznający swoją słabość, niewystarczalność, jest otwarty na Boga.

Drugie pytanie, jakie postawiłem na początku, odnosi się do oferty. Co Jezus nam obiecuje?

Ojciec św. Jan Paweł II jedną ze swych encyklik zatytułował: Ewangelia życia. Z tego tytułu jasno wynika, że głównym przesłaniem Ewangelii Jezusa jest życie. „Przyszedłem, żeby owce miały życie, mówi Jezus, życie i to w obfitości”. I to Boże życie jest źródłem ukojenia dla naszych dusz. Przyjęcie tego daru sprawia, że życie nasze nabiera nowego blasku.

Św. Teresa z Avili, wielka mistyczka, karmelitanka, doktor Kościoła, po osiągnięciu najwyższych szczytów zjednoczenia z Bogiem i niewymownego szczęścia, wobec którego – jak sama pisała – „wszelkie rozkosze tego świata są błotem”, w swoich pismach wiele razy woła do czytelnika, aby wszedł na drogę modlitwy wewnętrznej, gdyż znajdzie na niej wymowne szczęście jeszcze tu na ziemi i zapewni sobie szczęście wieczne.

Ale Bóg niczego nam na siłę nie daje. Oczekuje z naszej strony odpowiedzi i współpracy. Stąd i odpowiedź na trzecie pytanie. Św. Paweł pisze o potrzebie życia według ducha. Trzeba więc wszystko robić, aby duch Boży w nas mieszkał i kształtował nasze życie. Aby przenikał nasze myślenie, wyrażał się w naszej mowie, był siłą i mocą w naszym działaniu.

I trzeba wszystko czynić, aby tego Bożego Ducha nie utracić. Bo wtedy czeka nas śmierć. Życie w oderwaniu od Chrystusa, nie podobne do Jego życia, to życie w cieniu śmierci.

Bracia i siostry. Przyjmijmy więc to Jezusowe zaproszenie do życia, życia Bożego. Droga pewna, która prowadzi ku pełni życia, która pozwala kosztować wielkich bożych darów, to droga modlitwy, droga rozważania słów Bożych, które niosą ukojenie i radość, dają moc i odwagę.

Nie bójmy się przyjąć tej Bożej oferty i „skosztujmy, jak dobry jest Pan”.Amen.

ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643