zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

6 Niedziela

W wielkim kazaniu na górze, którego fragmenty przekazali nam ewangeliści Mateusz i Łukasz, poruszył Pan Jezus między innymi tematy dotyczące spraw powszednich, mające jednak ogromne znaczenie dla naszego życia. Uczą nas o­ne zasad postępowania, jakimi powinni się kierować uczniowie Jezusa. Zasady te nie są łatwe, gdy chodzi o ich stosowanie w życiu; przeciwnie są twarde, niekiedy nawet przerażające swoją surowością i bezwzględnością. Nie wszyscy je uznali. Byli tacy, którzy uznali je za zbyt wygórowane, niemożliwe do przyjęcia i zastosowania w życiu; odwrócili się od Pana Boga mówiąc: „Twarda to mowa, któż jej słuchać może.”

Przyjrzyjmy się bliżej tym przykazaniom.

Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj.” Jest o­no powszechnie znane i obowiązujące. Gdyby nas ktoś zapytał: Kto z was przestąpił to przykazanie to prawdopodobnie wszyscy powiedzielibyśmy słowami młodzieńca z Ewangelii: „Tego wszystkiego przestrzegałem od młodości mojej.” I moglibyśmy wyciągnąć ręce i powiedzieć: „Patrzcie oto moje ręce nigdy nie zostały splamione krwią bliźniego.” I moglibyśmy powtórzyć słowa jakie znaleziono napisane na papirusie w jednym z grobowców egipskich, które zmarły miał wypowiedzieć po śmierci, przed sądem za grobem: „Jestem czysty, jestem czysty.” Nie tak łatwo poszłoby nam przed Panem Jezusem. Jego słowa pouczają ans, że nie zadowoliłby się oglądaniem naszych rąk. Powiedziałby nam: Przyjmujecie to przykazanie powierzchownie, trzymacie się litery a nie ducha. „Ja wam powiadam: Każdy kto się gniewa na swego brata podlega sądowi.” Surowe to słowa. Gniew to rzecz tak pospolita, zwykła, powszednia. Przyzwyczailiśmy się do tego, że ludzie gniewają się i że my od czasu do czasu także się gniewamy. Nawet matka gniewa się na swoje dziecko, które kocha; żona na męża i odwrotnie; nawet zakochani mogą się na siebie gniewać. Gniew to taka zwykła rzecz. Tak zwykła, ze wydaje się nam rzeczą małą, zwykłą, niegodną uwagi. A jednak! Chrystus patrzy na to inaczej, głębiej. Widzi, że granica między gniewem a zabójstwem jest bardzo bliska. Z gniewu rodzą się groźne grzechy.

„Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, ze brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.”

Choć ręce mamy czyste, to jednak nie serce swoje. Ilu z nas musiałoby w tej chwili zostawić dar swój przed ołtarzem i wyjść pojednać się najpierw z bratem swoim?

Dalej Pan Jezus dotyka jednej z bolesnych spraw życia: życia małżeńskiego; pożycia rodzinnego. Gnębi o­na ludzkość od niepamiętnych czasów. Dlaczego Pan Jezus w kazaniu na górze poruszył i tak przyziemną wydawałoby się sprawę? Bo religia obejmuje wszystkie dziedziny życia człowieka, a więc również sprawy odnoszące się do życia powszedniego. Nie można być religijnym tylko w niedzielę, a w codziennym życiu postępować nie po Bożemu. Przykazanie – Nie cudzołóż – stoi na straży dobra każdego człowieka, rodziny i całego społeczeństwa. Choć wielu ludziom wydaje się dziś to prawo przestarzałe i nierealne, nie zmienia to w niczym faktu, że przekroczenie tego prawa rodzi zawsze zło.

Chrystus domaga się jednak czegoś więcej: „Każdy kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.” Domaga się więc od nas nie tylko czystości w uczynkach ale również w intencjach. Zaiste twarda to mowa. A jednak! Ilu z ans musiałoby w tym momencie uderzyć się w piersi i powiedzieć: Panie zgrzeszyłem!

W rozmowie z pewnym człowiekiem usłyszałem w pewnej chwili: Proszę księdza, bez cygaństwa człowiek nie wyżyje i daleko nie zajdzie.” Bardzo dosadne stwierdzenie znamionujące dzisiejsze czasy. A jednak w podświadomości każdy z nas tęskni do prawdy. I słowa Chrystusa: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie.” jest w głębi wyrazem tej tęsknoty. A jednak zapytajmy się dziś siebie: Kto z nas wyżył dotąd bez kłamstwa?

Pismo święte dostarcza nam wiele przykładów z których wynika, że ludzie uciekają się do kłamstwa! Wystarczy wspomnieć apostoła Piotra, który w chwili strachu zapiera się swojego Nauczyciela i próbuje ratować się kłamstwem. Taki jest człowiek. Pan Jezus jest inny! Całkowicie inny! Co by było gdyby nie był inny? Co by było gdyby Pan Jezus w trudnej chwili zaparł się, zataił swoją zbawczą misję i uciekł się do zatajenia prawdy, żeby uniknąć śmierci krzyżowej? o­n był inny i w swoim życiu rządził się zasadami, które głosił. Takiej samej postawy oczekuje od nas. Dobro nie potrzebuje kłamstwa. Prawdomówność jest piękna i świadczy o szlachetności człowieka a kłamstwo rodzi inne większe grzechy. Nie uciekajmy się zatem do przeciąg by potwierdzić autentyczność swoich słów. Mówiącemu prawdę jest to wcale nie potrzebne.

Murzyni opowiadają sobie własną wersję biblijnej opowieści o początkach rodzaju ludzkiego. Oto o­na. Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi, tchnął w niego życie i stworzył go jako mężczyznę i niewiastę. Mężczyzna nazywał się Adam, a niewiasta Ewa. Mieli o­ni dwóch synów: Kaina i Abla. Matka, ojciec i dzieci byli czarni. Nazwano ich murzynami. Kain był jednak złym murzynem. Zazdrościł Ablowi i pewnego dnia gdy się pokłócili na polu o melony – Kain rzucił się na Abla i zabił go. Wtedy Bóg zaszedł od tyłu Kaina i zapytał: Gdzie jest brat twój Abel? Kain, który był pyszałkiem nawet nie odwracając się odpowiedział zuchwale: Czyż ja jestem stróżem brata mego? Schowałem go może do kieszeni? Nie wiem, może poszedł upolować sobie zająca? Wtedy zdenerwował się Pan i zapytał powtórnie: Kainie gdzie jest brat twój Abel? Kain odwrócił się w końcu i zobaczył, że stoi przed nim Bóg, Pan i Stwórca. Wystraszył się okropnie, tak że włosy mu się zjeżyły i twarz zbladła jak ściana.

Iluż to dziś z nas powinny się zjeżyć włosy na głowie i twarz poblednąć słuchając słów Chrystusa i konfrontując je z naszym życiem. „Naucz mnie Panie drogi Twoich ustaw, bym ich przestrzegał do końca.”

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643