zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

4 Niedziela

Wielki pisarz francuski Wiktor Hugo poświęcił swemu ojcu niedługi, ale bardzo piękny wiersz. Oto jego treść. Ojciec Wiktora Hugo był generałem w wojsku Napoleona. Po zwycięskiej bitwie w Hiszpanii przejeżdżał w towarzystwie swojego ordynansa przez pole bitwy. Nagle usłyszał rozdzierający krzyk rannego żołnierza hiszpańskiego, który wołał: Pić! Generał zatrzymał się przy rannym żołnierzu, wyjął manierkę z winem i pochylając się z konia chciał ją podać nieprzyjacielskiemu żołnierzowi. Wykorzystując tę chwilę żołnierz zamiast pochwycić manierkę niespodziewanie oddał strzał z pistoletu w głowę generała, nienawidził bowiem Francuzów. Kula przeszyła nakrycie głowy generała, a koń spłoszony strzałem odskoczył. Co wówczas zrobił generał wobec tak podstępnego wroga i jego niecnego uczynku? A jak my byśmy się zachowali? Odpowiedź nasuwa się sama. Oczywiście! Zabilibyśmy go za taki podstęp! A co o­n uczynił? Generał powiedział krótko do ordynansa: Daj mu mimo to pić!

Czujemy, że mrowie przechodzi nam po plecach... Taka wielkoduszność! Zaskakuje nas zawsze to wszystko co sprzeczne jest z naszą „ludzką logiką” – bo według nas ten żołnierz powinien ponieść karę. Otóż tę właśnie „ludzką logikę” chce nam dziś Chrystus naprostować na taką jaka powinna być na prawdę.

W dzisiejszej Ewangelii nazywa Chrystus błogosławionymi czyli o najwyższej wartości dla nieba ludzi ubogich, smutnych, miłosiernych, prześladowanych. Pozornie zgadzamy się ze zdaniem Jezusa byleby jednak to nie dotyczyło nas. Podobnie jak podziwiamy tego generała ale sami bardzo wątpliwe czy w podobny sposób byśmy postąpili. Uznajemy, że ubóstwo, miłosierdzie, cichość, prześladowanie są wartościami ale nie dla nas – dla innych. I wszystko robimy by w naszym wypadku do tego nie doszło, a tym samym oddalamy się od Boga. Czy jest możliwe by brak tych wartości w naszych sercach, oddalił nas od Boga?

Kardynał Newman miał przyjaciela, który choć był życzliwie ustosunkowany do chrześcijan, sam nie należał do Kościoła. Był bardzo bogaty i całkowicie swoje życie poświęcił zdobywaniu pieniędzy i korzystaniu z nich. Kiedyś kardynał spotkał się z nim, a ten zaczął wmawiać kardynałowi, że właściwie Boga nie ma i liczy się tylko ziemska doczesność. Wtedy kardynał kazać mu napisać na kartce papieru słowo „Bóg” po czym zakrył je złotą monetą i zapytał: A teraz co widzisz? – tylko pieniądz. Ot właśnie, zakrył o­n największą wartość w twoim życiu! To grozi każdemu z nas. Choć żyjemy ostatnio gorzej niż przed laty podnosimy taki hałas z tego powodu jakby to było dla nas największą wartością – jak najlepiej żyć. Tymczasem najwyższą wartością ma być Bóg.

Sam spotkałem kiedyś na kolędzie człowieka, który mi powiedział: „Bóg – proszę księdza to taka sama ludzka ideologia jakich wiele na świecie.” W sercu tego człowieka też coś przesłoniło Boga.

Jeśli chcemy na prawdę zdobyć Boga jako nagrodę za nasze życie na ziemi musimy przyjąć Bożą logikę myślenia za swoją. W tym celu słowa z dzisiejszej Ewangelii, że błogosławieni są ubodzy, zasmuceni, cisi, prześladowani, miłosierni, wprowadzający pokój muszą głęboko wpisać się w naszą duszę i według nich musimy żyć a nie według innych wartości bo nigdy do Boga nie dojdziemy.

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643