zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wielki Tydzień

Wielki Tydzień


Wielki Tydzień rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, będącej pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu w kościele odbywa się procesja z palmami. W tym dniu na Mszach Świętych czytana jest Męka Pana Jezusa.


Najważniejszymi dniami Wielkiego Tygodnia są: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, czyli Triduum Paschalne.


WIELKI CZWARTEK

W naszych kościołach odprawia się tego dnia tylko jedną Mszę św. na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z apostołami - ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

W czasie tej Mszy Świętej ksiądz naśladując Jezusa z Ostatniej Wieczerzy umywa nogi 12 mężczyznom. Ta Msza św. nazywa się Mszą Wieczerzy Pańskiej.

Po tej uroczystej Mszy św. Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji zwanej ciemnicą.


WIELKI PIĄTEK

Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji. Jest to pamiątka przebywania Pana Jezusa w więzieniu. Tradycyjnie nazywamy tą kaplicę adoracji "ciemnicą".

Odprawia się popołudniową liturgię na pamiątkę Męki Pańskiej. Nie jest to Msza Święta, lecz nabożeństwo składające się z Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i Komunii Świętej.

Zamiast dzwonków używamy tego dnia drewnianych kołatek, aby ukazać smutek z powodu Męki i Śmierci Chrystusa. Rezygnuje się z dzwonków, których dźwięk jest zawsze znakiem radości.

W tym dniu obowiązuje post ścisły, powinniśmy zachować powagę i zrezygnować z różnych przyjemności.


WIELKA SOBOTA

Adorujemy Jezusa w Grobie Pańskim. Polską tradycją jest święcenie potraw, które rodzice lub dzieci przed południem przynoszą do kościoła.

W sobotę wieczorem, po zachodzie słońca, rozpoczynamy liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna radosne przeżywanie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643