zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

26 Niedziela

Kochani Siostry i Bracia

Ewangelia, którą przed chwilą usłyszeliśmy opowiada nam historię bogacza i Łazarza. Widzimy, jak bardzo ich życie po śmierci różni się od tego tu na ziemi. Łazarz, który za życia żył w nędzy i poniżeniu cieszy się radościami nieba podczas, gdy bogacz, któremu nigdy niczego nie brakowało cierpi okrutne męki. Na pewno niektórzy z nas zastanawiają się, za co tak naprawdę został potępiony bogacz. Za co spotkała go taka okrutna kara? Czy za to, że był człowiekiem zamożnym? Czy za to, że za życia żył wygodnie i dostatnio. Czy za to, że niczego mu na tym świecie nie brakowało? Na pewno nie, bo przecież znamy tak wielu ludzi bardzo bogatych, którym ich majątek wcale nie przeszkodził dojść do świętości. Przecież Jezus nigdy nie powiedział, że bogaty człowiek nie może być zbawiony. Powiedział natomiast, że jest to bardzo trudne. Trudne, bo bogactwo może człowieka zaślepić, może zamknąć go na drugiego człowieka, może uczynić go zupełnie nieczułym i obojętnym na jego potrzeby, na jego nędzę, samotność i odrzucenie. I tak stało się właśnie w przypadku bogacza. Zupełnie nie obchodziło go, że przed bramą jego pałacu leży człowiek, który umiera z głodu. Zupełnie nie dostrzegał tego, że tuż obok niego jest człowiek, któremu koniecznie trzeba przyjść z pomocą.

Kilka lat temu w "Przewodniku katolickim" wydrukowano reportaż o ludziach z marginesu. O tych, którzy popadli w nałóg alkoholizmu, stracili pracę, a potem stali się żebrakami. Jeden z nich wypowiada się w następujący sposób:

"Ja dzielę ludzi na trzy kategorie. Do pierwszej zaliczam tych, którzy obrzucali mnie wyzwiskami, przekleństwami, ludzie ci budzą we mnie nienawiść. Do drugiej kategorii zaliczam tych, którzy traktowali mnie jak powietrze, byli obojętni nawet wtedy, gdy błagałem ich o pomoc. Mam do nich ogromny żal. Człowiek nigdy nie przestaje być człowiekiem i nie wolno odmawiać mu ludzkiego spojrzenia, odrobiny życzliwości. I wreszcie do trzeciej kategorii zaliczam tych wszystkich, którzy usiłowali mi pomóc, którzy nie żałowali dla mnie czasu i traktowali mnie jak człowieka. o­ni dali mi smak dobra. Dzięki nim wróciłem do wiary w człowieka".

Drodzy Siostry i Bracia.

Jak bardzo sytuacja tego człowieka przypominała ewangelicznego Łazarza. Tak samo potrzebował pomocy i tak samo często spotykał się z ludzką obojętnością.

Zastanówmy się, czy ta dzisiejsza Ewangelia i wypowiedź, którą przed chwilą przytoczyłem nie są powodem do zrobienia sobie rachunku sumienia ze swojego chrześcijaństwa. Z tego chrześcijaństwa, które sprawdza się nie w słowach, w codziennych sytuacjach, w naszej postawie wobec drugiego człowieka. Bo czy nie jest przypadkiem tak, że najczęściej jesteśmy obojętni wobec innych, nie zauważamy naszego brata, który jest w potrzebie i udajemy, że wszystko jest w porządku. To przecież o wiele wygodniej. I wcale nie próbujemy pomóc znajdując sobie natychmiast wiele usprawiedliwień. A ktoś kiedyś powiedział, że nikt nie ma tak mało, aby nie mógł czegoś dać drugiemu. I najczęściej wcale nie chodzi o rzeczy materialne. Bardzo często temu potrzebującemu człowiekowi wystarczy odrobina naszego zainteresowania, chwila poświęconego czasu czy trochę współczucia. Przecież tak wielu żyje wokół nas ludzi samotnych i opuszczonych, czy chociażby takich, którzy stracili nadzieję i sens życia. Czasami naprawdę wystarczy bardzo niewiele, aby człowiekowi pomóc.

Kiedy byłem w seminarium, tak jak inni klerycy raz w tygodniu chodziłem na tzw. akcję miłosierdzia. Odwiedzaliśmy ludzi starszych i samotnych. Czasami tym ludziom trzeba było posprzątać, albo coś załatwić, ale najczęściej wystarczyło tylko z nimi być, porozmawiać, czy po prostu wysłuchać. Tylko tyle i aż tyle zarazem. Bo najczęściej byli to ludzie, którzy mieli własne dzieci, ale o­ne zbyt były zajęte swoim życiem, aby zainteresować się własnym ojcem, czy matką.

I chyba o tym właśnie jest dzisiejsza Jezusowa przypowieść. O miłosierdziu, o wrażliwości, o zainteresowaniudrugim człowiekiem. "Błogosławieni miłosierni, albowiem o­ni miłosierdzia dostąpią".

Kiedy Jan Paweł II w 1979 roku był ze swoją pierwszą pielgrzymką w Stanach Zjednoczonych tak mówił na stadionie w Nowym Jorku:

"Nie możemy stać bezczynnie ciesząc się i używając naszych własnych bogactw (...) wtedy, gdy w tym samym czasie w jakimkolwiek miejscu na ziemi ubogi Łazarz XX wieku stoi i puka do naszych drzwi. W świetle Chrystusowej przypowieści bogactwo i wolność oznaczają wezwanie do specjalnej odpowiedzialności (...). Ludzie biedni z Ameryki są waszymi braćmi i siostrami w Chrystusie. Nigdy nie możecie być zadowoleni dzieląc się z nimi jedynie okruchami spadającymiz waszych stołów".

Czy nie jest tak, że te słowa Ojca Świętego w jakiś sposób i do każdego z nas się odnoszą? Czy bowiem zawsze jest w naszym życiu miejsce na miłosierdzie? Czy nie zbyt często tłumaczymy się tym, że nic złego żeśmy nikomu nie zrobili? Jeżeli tak się dzieje, to przypomnijmy sobie bogacza z dzisiejszej Ewangelii. Przecież o­n też nic złego Łazarzowi nie zrobił, a jednak to nie wystarczyło. Nie wystarczy nie zrobić nic złego. Trzeba czynić dobro. Często zapominamy o grzechach zaniedbania. Zaniedbanie czynienia dobra, kiedy jest taka potrzeba też jest grzechem i to czasami bardzo ciężkim.

To bardzo smutne, że tak często my wszyscy, którzy uważamy się za uczniów Chrystusa jesteśmy zupełnie nieczuli na drugiego człowieka.

Prośmy więc Boga, aby uczynił nasze serca wrażliwymi i otwartymi wobec naszych braci i sióstr. Uczyńmy to słowami Matki Teresy z Kalkuty:

"Panie, otwórz nasze oczy, abyśmy w naszych braciach i siostrach Ciebie rozpoznali.

Panie, otwórz nasze uszy, abyśmy płacz i wołanie głodnych, zmarzniętych, przerażonych i zgnębionych usłyszeli.

Panie, otwórz nasze serca, abyśmy potrafili kochać siebie nawzajem tak, jak Ty na kochasz".
Amen. 

Ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643