zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

25 Niedziela

Bracia i siostry, każdy człowiek, każdy z nas, dziecko może mniej, bo bardzo ufa swoim rodzicom i czuje się bezpieczne, ale młodzieniec, panna, mężczyzna, kobieta, ojciec, matka, babcia, dziadek – wszyscy myślimy o swojej przyszłości, zabiegamy o to by była dobra. Bo przyszłość to jutro, pojutrze. Któż z nas nie chce doczekać szczęśliwie nowego dnia? Każda nowa minuta, godzina, która w dużym stopniu jest od nas zależna, każdy dzień, każdy nowy rok odkrywa nam przyszłość. Dobrze jest kiedy zastanawiamy się nad przyszłością, bo tylko ptaki niebieskie nie sieją a żniwują. Niestety skrzydeł jeszcze nie mamy, więc ptakami nie jesteśmy.

W dzisiejszej Ewangelii, Pan Jezus zwraca uwagę na to, że tak jak myślimy, troszczymy się i zabiegamy o naszą przyszłość na ziemi, tak samo winniśmy myśleć, troszczyć się i zabiegać o nasze wieczne szczęście, o niebo.

Wielkie prawdy Jezus przekazywał w przypowieściach, a bez przypowieści nic nie mówił. Przypowieść to taki gatunek literacki, w którym postacie, wydarzenia są nosicielami przykładów i prawd uniwersalnych. Przypomnijcie sobie chociażby przypowieść o synu marnotrawnym, który wraca w ramiona miłosiernego ojca, przypowieść o zagubionej owieczce i dzisiejsza przypowieść o niesprawiedliwym rządcy, który rozdaje nie swoje. Przypowieści mają to do siebie, że za pomocą prostych obrazów, które szybko wpadają w pamięć, przekazywane są nam ważne i głębokie treści.

Pozwólcie, że ja również posłużę się dziś pewną bajką, prostym porównaniem, które niesie w sobie głęboką prawdę.Będzie nam bliskie, bo jest jakby z naszego podwórka: o stawie, o łowieniu ryb. Otóż w pewnym stawie żyły trzy ryby. Pierwsza z nich była bardzo inteligentna, druga – trochę mniej sprytna, zaś trzecia – leniwa i głupia. Staw położony był na odludziu, ryby więc żyły sobie spokojnie. Pewnego dnia pojawili się na brzegu rybacy i rozmawiali o tym, w jaki sposób będą łowić ryby. Nasze zaś trzy ryby wszystko słyszały. Pierwsza z nich słysząc o niebezpieczeństwie popłynęła od razu w kierunku ujścia strumyka do stawu i tam się ukryła. Druga ryba, ta mniej sprytna, czekała niewiadomo na co. Kiedy rybacy zarzucili sieci, wtedy zrozumiała co się szykuje. Pomyślała chwilkę i wypłynęła brzuchem do góry na powierzchnię wody. Kto łowi zdechłe ryby? W ten sposób uratowała swoje życie. A co z trzecią rybą? Głupia i leniwa ryba zrozumiała całą sytuację zbyt późno, wtedy kiedy znalazła się w sieci. Pływała tam i z powrotem, rzucała się na lewo i prawo! Na nic! Skończyła na patelni.

Każda ryba, wiedząc co jest grane, na swój sposób zabiegała o swoją przyszłość, niestety jedna już za późno, kiedy znalazła się w sieciach zła. W naszym życiu bywa podobnie, myślimy, kombinujemy, szarpiemy się, różnie walczymy o nasze jutro, o jutro naszych rodzin. W rozmaite sposoby zabiegamy o swoją przyszłość.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus opowiada o zarządcy. Który też walczył o swoją przyszłość. Do której z tych trzech ryb jest o­n podobny? Przyszłość zarządcy jest w niebezpieczeństwie. Jak umiał się odnaleźć w niełatwej sytuacji i wyjść z niej cało? Rządca wiedział, że kończy się czas trwonienia majątku jego pana. Sprawa wyszła na jaw. Zostaje wezwany, by zdać sprawę ze swego zarządu. Boi się i utraty pracy, i przyszłości. Jednak udało mu się jeszcze wyjść cało, chodź to, co czyni jest nieuczciwe, ale w oczach ludzi roztropne.

Chrystus stawia go nam dziś, nie jako wzór uczciwości, bo był złodziejem, nie pochwala go Pan za jego oszustwo, ale za umiejętność zatroszczenia się o swoją przyszłość, jest dla nas wzorem troski zabiegów o przyszłość.

Bracia i siostry, młodzi przyjaciele Chrystusa, niech nam nie będzie obojętna przyszłość. Bądźmy roztropni i zapobiegliwi w sprawach dotyczących naszej ziemskiej przyszłości, ale również tak samo musimy dbać o nasze zbawienie, szarpmy się z grzechem, stawiajmy opór złu w nas samych w naszych rodzinach, w parafii.

Chciałoby się po ludzku powiedzieć cóż za zbieg okoliczności, przecież dziś dzień wyborów, wybieramy naszą przyszłość, lecz pamiętajcie nie dbają dobrze o naszą przyszłość ci politycy, którzy nie dbają o niebo, którzy nie dbają o swoje zbawienie, którzy nie liczą się z Chrystusem. Tylko z perspektywy nieba, możemy dobrze żyć na ziemi, tylko z perspektywy nieba ziemia ma sens! Bez nieba ziemia jest tylko doliną płaczu, i bólu, bo poza Chrystusem jest tylko śmierć, nieuczciwość, dzielenie się - owszem – ale nieswoim, jak ten nieuczciwy zarządca! Poza Chrystusem jest tylko nienawiść o której dziś tak głośno. Prawdziwym antidotum może być tylko Miłość i to pisana z dużej litery.

Na samym początku powiedziałem, że dzieci chyba najmniej myślą o swojej przyszłości, bo taka jest natura dziecka, nie zabiegają o nią, bo bardzo ufają swoim rodzicom i czują się bezpieczne, i wiedz, że o­ni chcą dla nich jak najlepiej. Bracia i siostry ufajmy również i my trochę bardziej naszemu Ojcu, tylko w jego ramionach będziemy bezpieczni, i wtedy o­n sam zatroszczy się o to, co dla nas najlepsze. Im człowiek bardziej odchodzi od Boga tym więcej gada, tym więcej trzepoce się, jak ta głupia i leniwa ryba, tym piękniejsze pisze programy na przyszłość, ale tak w gruncie rzeczy lęka się jutra bardziej niż inni, bo jutro nie opiera się wyłącznie na ludzkiej kalkulacji, głupcze jeszcze dziś przyjdę po twoją duszę.

Chryste prosimy Cię, obyśmy zawsze umieli wybierać Ciebie, który dajesz prawdziwe bezpieczeństwo i kreślisz nam z nieba jasną przyszłość.
AMEN


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643