zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

18 Niedziela

Bracia i siostry. 
Pewnego księdza poproszono o podanie Komunii św. starszej, liczącej ponad osiemdziesiąt lat kobiecie, która od dłuższego czasu nie wychodziła z domu. Mieszkanie było czyste, schludne, ale bardzo ubogie. Było w niej tylko to, co konieczne do życia. Po spowiedzi i Komunii świętej chwila spokojnej rozmowy. A w niej proste wyznanie kobiety: "Proszę się nie dziwić ubóstwu mego mieszkania. Trzykrotnie w życiu traciłam wszystko. W 1917 roku zostałam tylko z walizką, do której zdążyłam w ciągu pięciu minut wrzucić to, co najpotrzebniejsze. W roku 1939 straciłam nie tylko mieszkanie, lecz męża i dzieci. A po raz trzeci w Powstaniu Warszawskim straciłam wszystko, łącznie ze zdrowiem. Wydobyto mnie nieprzytomną i ciężko ranną spod gruzów. Od tego momentu już nic nie gromadzę. Tak Bóg uczył mnie ewangelicznego ubóstwa".

Dziś, kiedy oglądamy relacje dotyczące powodzi, widzimy, jak w przeciągu kilku minut człowiek może utracić cały dorobek swojego życia. Patrzymy na te dramatyczne sceny ze szczerym współczuciem. Na ile to możliwe, pomagamy. Ale problem pozostaje. Nie tylko ten materialny, gdzie zamieszkać, nie tylko ten natury psychologicznej, jak otrząsnąć się z tego nieszczęścia. Dramatyczne wydarzenia obnażają problem o wiele głębszy, który tkwi w człowieku, a dotyczy sensu pracy, trudu, dorobku po prostu sensu naszego życia.

Dzisiejsza liturgia słowa dotyka zasadniczych wyborów człowieka, właściwej hierarchii wartości i jest przestrogą dla tych, którzy spłaszczają swoje życie, czyniąc z niego wielkim spichlerzem konsumpcji. W świetle słowa Bożego warto dziś zadać sobie pytanie o ten najgłębszy sens naszego bytowania.

„Marność nad marnościami i wszystko marność”. Tak rozpoczyna się Księga Koheleta, który na kilkunastu stronach zapisał gorycz ludzkiego życia. Teksty tej księgi biblijnej są przypomnieniem tragiczności, jaka towarzyszy życiu. Kohelet spokojnie zapisuje to, co raz po raz przeżywamy: poczucie ulotności i niepewności, jakie nas nie opuszcza, nie-sprawiedliwość, krzywdy, dla których nie ma wytłumaczenia, ani zadośćuczynienia. Kohelet, tak, jak wielu ludzi pyta, bo nie rozumie, bo nie jest w stanie pojąć porządku tego świata.

Księga ta, choć z pewną dozą pesymizmu, to jednak wyraźnie tchnie realizmem, obnaża złudne nadzieje budowniczych raju na ziemi. Zachęca do zdrowego dystansu wobec doczesnej rzeczywistości.

Jakimś nawiązaniem do mądrości Koheleta są słowa przestrogi Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet, gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia” (Łk 12, 15). Jakiż to dramat, tragedia dla nie jednego, kiedy ktoś w jednej chwili traci całe spichlerze posiadłości – swój największy skarb. Tragedia jest tym większa, im więcej serca ktoś włożył w to, co traci, bądź już na zawsze zostawia.

Pewien człowiek wiózł do Ojca Pio dwa opasłe tomy napisanej przez siebie książki, którą nazwał swoim opus vitae, dziełem życia. Była o­na dla niego na tyle ważna, że pokazał ją słynnemu Kapucynowi w czasie spowiedzi. Padre Pio wziął do ręki te dwa tomy i ze zdumieniem powiedział: "... to znaczy, że żyłeś te sześćdziesiąt lat po to, żeby te dwie książki napisać, to był cel twojego życia - prawie krzyczał - to jest opus vitae, po to żyłeś? A gdzie twoja wiara? Potem złagodniał, jakby zobaczył nieświadomość tego człowieka, i z łagodnością ojca zapytał: pewnie włożyłeś w to wiele wysiłku, nieprawda? Pewnie było wiele nocy nieprzespanych, a ze zdrowiem jak? - No tak, zawał serca. (...) Gdybyś robił to samo, ale dla Boga, to wszystko wyglądałoby inaczej".

Bracia i siostry. Mądrość Koheleta, przestroga Jezusa i nasze doświadczenia, dają wystarczającą naukę, abyśmy nie potracili głów, i żyli z sensem, według ewangelicznej miary. Niech to, co posiadamy, to wszystko, czym żyjemy, niech służy nam, a nie odwrotnie. My zaś służmy nie temu, co posiadamy, ale Bogu. Bo Jego jest ziemia, nie nasza i Jego wszystko. o­n daje, o­n też zabiera. Bez niego nic uczynić nie możemy. Mniej będzie zawodów, rozterek, gdy to zrozumiemy, gdy bardziej będziemy ufać Bogu, a nie sobie. Może nie tyle trzeba odrywać oczu od dóbr doczesnych, aby spoglądać ku górze, co raczej na swoje życie spoglądać z góry, z Bożej wysokości, aby uchwycić sens naszych zmagań, stosując właściwą do nich miarę. A wówczas Bóg będzie błogosławił naszym poczynaniom i nawet nasza nieporadność i nasze skromne zasoby staną się tworzywem, z którego o­n wykona coś pięknego i trwałego. 

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643