zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

16 Niedziela

Wśród wielu przysłów, które zadomowiły się w naszym języku jest powiedzenie: "Gość w dom - Bóg w dom". Przysłowie to oddaje jedną z charakterystycznych cech naszego narodu, którą jest gościnność. Ale czy zawsze potrafimy być gościnni? Czy właściwie traktujemy swoich gości?

Są przecież domy, że w zasadzie nikt do nich niezagląda. Czyżby o nich zapomniano? A może przyczyna leży gdzie indziej? Bo są rodziny, do których chętnie jedziemy, dobrze się tam czujemy. Nie jedna rodzina każde wakacje ma pełno gości. Jedni zdążą wyjechać, następni zjeżdżają. Ale są to zwykle ci, których się można spodziewać. Jednak bywają czasem goście nieoczekiwani, przypadkowi. I tych trzeba odpowiednio podjąć. O takich to gościach mowa w pierwszym czytaniu dzisiejszej liturgii słowa.

Do Abrahama siedzącego w najgorętszej porze dnia pod dębami Mamre przybyło trzech nieznanych mężów. Patriarcha, oczyma wiary, dostrzegł w nich swego Pana i zgodnie ze wschodnim zwyczajem obmył im nogi, podał wody oraz przygotował ucztę. Gościnność Abrahama nie pozwoliła, aby nieznajomy, tajemniczy gość przeszedł obok jego domu bez okazania mu życzliwości. Obdarowanym został nie tyle ów gość, co przede wszystkim Abraham, który dowiedział się, że za rok o tej porze jego bezpłodna żona będzie miała syna. Bóg bowiem nie da się prześcignąć w szczodrobliwości. o­n zawsze daje po tysiąckroć.

Bywają też goście wyjątkowi, długo oczekiwani. O takiej zacnej osobie mowa w dzisiejszej Ewangelii, w której jesteśmy świadkami odwiedzin Pana Jezusa w domu Marii i Marty. I chociaż wydaje się, że Pan Jezus gani postawę tej, która krzątała się około rozmaitych posług, to jednak korzysta z jej gościnności. I możemy przypuszczać, że jej skarga o to, iż Maria zostawiła ją samą przy usługiwaniu wynikała nie z zazdrości, czy też chęci zwrócenia na siebie uwagi, ale z faktu, że sama też chciała wsłuchiwać się w słowo Pana. I zapewne po podaniu do stołu, usiadła u stóp Jezusa i słuchała Mistrza z Nazaretu. A Maria, jako dobra siostra, zapewne pomogła jej w robieniu porządku. Obie więc siostry, pełne gościnności, przyjęły swego Pana. I każda z nich na swój sposób służyła Jezusowi najlepiej jak umiała.

Gościnność, to cnota, do której zachęca także autor Listu do Hebrajczyków: "Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę" (Hbr 13, 2).

Bracia i siostry. Jakiej gościnności uczą nas biblijne przykłady ze Starego i Nowego Testamentu?

Stary Testament w postawie Abrahama bardziej uwypuklił stronę zewnętrzną gościnności. Troska o utrudzonych podróżnych, podanie wody do umycia, poczęstunek – to ewidentne znaki okazanej życzliwości.

W Nowym Testamencie obok tych tradycyjnych oznak gościnności, które reprezentuje Marta, na pierwszy plan wysuwa się spotkanie serc. Dobrze zrozumiała to Maria, która od chwili przybycia Jezusa do ich domu nie opuszczała Go, ale „siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie”.

Uczmy się tej gościnności, tego otwarcia serc dla innych, troski nie tylko o zastawiony stół, ale o obdarowanie gościa dobrym słowem, wysłuchanie go, rozmowę.

Skorzystajmy i z tej gościnności, jaką ofiaruje nam Bóg. To o­n zastawia nam stół słowa Bożego i Eucharystii. Cieszmy się Jego obecnością. Bądźmy wdzięczni za Jego dobre słowo, które kieruje do nas.


Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643