zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

19 Niedziela

Bracia i siostry. Przeczytany przed chwilą fragment Ewangelii mówiący o potrzebie czuwania bywa zwykle czytany na pogrzebach ludzi, którzy zmarli nagle. Śmierć bowiem jak ów złodziej gwałtownie wtargnęła w życie wielu ludzi. Stąd wydaje się stosowne, aby wówczas przywoływać wątek czuwania, gotowości na spotkanie Pana w każdej chwili.

Dziś pogrzebu nie ma. Myślimy bardziej o życiu aniżeli o śmierci. I słusznie. Bo Ewangelia dziś odczytana w kontekście pozostałych czytań przypomina o potrzebie odpowiedzialności w życiu, i to w życiu szczególnie człowieka wierzącego.Świadomość spotkania z Bogiem powinna jeszcze bardziej mobilizować uczniów Chrystusa do życia prawego i uczciwego. Chrystus wyraźnie kreśli pomyślny los ludziom sprawiedliwym, „przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał”. Tym zaś, którzy będą krzywdzić innych i dogadzać własnym żądzom, Jezus zapowiada cierpienia.

Wierzyć więc, to żyć odpowiedzialnie, uczciwie wobec Boga, Gospodarza tej ziemi, na której my jesteśmy tylko jej użytkownikami. Wiara bowiem powinna wyostrzać poczucie odpowiedzialności za własne i cudze życie i to nie tylko to doczesne, ale także wieczne. Wszak wiara pozwala śmiało i z nadzieją wychylać się ku przyszłości, bo jak pisze autor do Hebrajczyków, “jest o­na poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy”.

Dzisiejsza liturgia słowa porusza problem wpływu wiary na nasze życie. Od jej jakości, głębi, zależy jakość życia. Nie jest zatem rzeczą obojętną w kogo, w co i jak wierzymy. To wszystko przekłada się na nasz styl życia, traktowanie innych.

Wiara w Boga, który jest, ale gdzieś daleko, jest jakby nieobecny, nie interesujący się życiem ludzi, pozostawiający pełną swobodę ludziom, nie ma żadnego wpływu na postawy moralne. Człowiekowi, który czuje się panem swego losu, wydaje się wówczas, że wszystko mu wolno. To typowa sytuacja rządcy z dzisiejszej przypowieści, który wykorzystał nieobecność swego Pana do swych niegodziwych interesów.

Bywa też wiara w innej skrajnej postaci według którejludzie skłonni są widzieć gniew Boga za każdym groźnym kataklizmem, łaskawość tam, gdzie pomyślność, powodzenie. Tłumaczenie zjawisk przyrody, wydarzeń historycznych, czyichś nieszczęść, bądź sukcesów za każdym razem interwencją Boga, co nie rzadko miało i ma miejsce w życiu, może czasem być nadinterpretacją i nadużyciem. Wiara taka może zniewalać, wypaczać właściwe rozumienie wolności człowieka i jego odpowiedzialności.

Jaka więc wiara jest właściwa? Na pewno ta, której uczył Jezus, jaką przekazali apostołowie, jakiej uczy Kościół. Nie sposób dzisiaj dać wyczerpującą odpowiedź. Ale jest to wiara oparta na zaufaniu do Boga, przyjęciu tego wszystkiego, co Jezus objawił i czego nauczał.

Dziś Chrystus jeszcze raz przekonuje nas do zabiegania o trwałe wartości, o skarby, które nie niszczeją, których złodziej nie kradnie, a które dają wielką radość, poczucie sensu. Tym samym uczy nas zdrowego dystansu wobec dóbr doczesnych, które dzisiaj są, jutro może ich nie być. Pewne milczenie Boga, które symbolizuje nieobecność gospodarza z przypowieści, to doświadczana przez wielu próba wiary, która nie zawsze jest olśniewającą pewnością; ma swoje ciemne noce. Stąd potrzeba czuwania, często samozaparcia, wytrwałości.

Bracia i siostry. Św. brat Albert Adam Chmielowski, zanim porzucił malarstwo i zajął się ludzką nędzą, toczył wpierw sam ze sobą duchowe boje. To była jego ciemna noc wiary. Ale gdy jego duszę ogarnęły wielkie przestrzenie światła, wszystko postawił na jedną szalę. „Trzeba Bogu duszę dać” – wołał. I to było zwycięstwo jego wiary, która dała mu siłę i wytrwałość wejść w zakamarki ludzkiej biedy i dla wielu „być dobrym jak chleb”.

Oby i w każdym z nas mogło nastąpić takie przesilenie wiary, by stała się prosta, czysta, pełna zaufania Bogu.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643