zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

18 Niedziela

Trzeba, abyśmy przemyśleli nasz stosunek do rzeczy doczesnych.
Kohelet stwierdza, że wszystko na tym świcie jest marnością, wszystko przemija, wszystko człowiek może utracić.
Do tego samego tematu powraca Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Ostrzega nas przed chciwością, pragnie nam przypomnieć, że życie i los człowieka wcale nie zależą od tego, ile człowiek posiada. Daje nam za przykład bogacza, który uważa, że obfite plony zapewnią mu spokój i bezpieczeństwo na długie lata. Bóg mówi do tego człowieka „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od Ciebie”. Człowiek, który gromadzi dla siebie skarby na tej ziemi a nie jest bogaty przed Panem Bogiem jest przez Jezusa nazwany głupcem.
Chrystus przypomina nam, że w oczach Bożych coś innego się liczy, niż w naszych oczach, że nie ten człowiek jest prawdziwie mądry, kto troszczy się tylko o swoje życie doczesne.
Słuchając tej dzisiejszej Ewangelii zastanówmy się przez chwilę, jaki jest nasz stosunek do dóbr tego świata. I wbrew pozorom nie jest wcale najważniejsze co i ile każdy z nas posiada, bo można mieć wiele i przy pomocy tego co się posiada wspaniale służyć innym i czynić wiele dobrego, dobrego a z drugiej strony można być człowiekiem posiadającym bardzo mało, ale bardzo mocno przywiązanym do tego. Tak mocno, że taki człowiek niczego i nikogo poza tym nie dostrzega.
Dziś dla bardzo wielu ludzi dobra materialne stały się bogiem, któremu służą z całych sił. Dziś bardzo wielu ludzi poświęca swoje zdrowie, czasami swoją rodzinę, swoje szczęście osobiste tylko po co, aby coraz więcej posiadać, aby coraz więcej mieć i coraz więcej znaczyć. I wcale nie chodzi o rzeczy, które są im potrzebne do życia, chodzi tylko o to, aby coraz więcej posiadać. Dziś coraz więcej jest takich ludzi, którzy im więcej mają, tym więcej pragną posiadać i w tym ciągłym bogaceniu się widzą sens swojego życia.
Przed taką właśnie postawą ostrzega nas Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Pamiętajmy o tym, tym bardziej, że ta pokusa nie jest obca nikomu z nas.
Każdy z nas żyje na tym świecie i musi się w jakiś sposób troszczyć o sprawy tego świata. Musimy pracować, musimy gromadzić pewne dobra, żeby utrzymać siebie, swoich najbliższych. To jest oczywiste, to wynika z naszego rozsądku, z naszej odpowiedzialności za siebie i za innych. Ale zawsze przy tym powinniśmy pamiętać, że to wszystko nie jest celem naszego życia, że nie po to na tym świecie żyjemy, że to nie może stanąć na pierwszym miejscu w naszym życiu. Wszystkie rzeczy, które posiadamy są tylko po to, aby nam służyły, a nie po to, abyśmy my stali się ich niewolnikami, bo człowiek zawsze jest ważniejszy niż rzecz, nawet bardzo cenna.
Nie wolno nam nigdy o tym zapomnieć, że są ważniejsze rzeczy w naszym życiu, niż dobra materialne, chociażby zdrowi, rodzina, czyste sumienie czy przede wszystkim zbawienie naszej duszy. Jezus mówi: „Cóż za korzyść ma człowiek, choćby cały świat zyskał a na swej duszy szkodę poniósł” Nie możemy o tym zapomnieć, gdyż inaczej bardzo łatwo zagubimy się w dzisiejszym świecie, w tym świecie, który ciągle nam powtarza, że aby być szczęśliwym wystarczy tylko coraz więcej mieć. A Chrystus mówi zupełnie co innego: żadne dobra tego świata nie są w stanie nas uszczęśliwić, ani nawet zapewnić nam bezpieczeństwa.
Zastanówmy się też dzisiaj, co to znaczy być bogatym przed Bogiem? Co to znaczy gromadzić skarby nieprzemijające? Co weźmiemy z tego świata, gdy będziemy z niego odchodzić? Z czym staniemy przed Bożym obliczem? Czy Bóg będzie nas pytał, ile nam się udało zgromadzić w ciągu ziemskiego życia, czy raczej o to, jak żeśmy to swoje ziemskie życie przeżyli.
Starajmy się mądrze używać dóbr tego świata. Na tyle mądrze, abyśmy nie zapomnieli, co jest najważniejsze w naszym życiu i kto powinien powinien w nim być na pierwszym miejscu.

Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643