zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

14 Niedziela

Nietrudno się domyśleć, że dzisiejsze czytania liturgiczne mówią nam o gościnności.
Przykładem takiej gościnności jest Abraham, który pod postaciami trzech wędrowców przyjął pod dębami Mamre samego Boga. Bóg nagrodził Go za jego gościnność zapowiedzią narodzin upragnionego syna i jak wiemy, ta Boże przepowiednia się sprawdziła.
Dzisiejsza Ewangelia również wraca do tematu gościnności. Oto Jezus przybywa do Betanii, do domu Marii, Marty i Łazarza. Pragnie odwiedzić ich, gdyż byli Jego przyjaciółmi. Jezus przychodzi, aby zasiąść wraz z nimi do stołu, a w tamtych czasach i w tamtej kulturze wspólne zasiadanie d stołu było zawsze znakiem wielkiej przyjaźni i bliskości. Nigdy nie czynili tego ludzie skłóceni, ani tacy, którzy byli obcy dla siebie. Nie wiemy, co robi w tym czasie Łazarz, nie wiemy nawet czy jest w tym czasie w domu. Ewangelista podaje nam natomiast, że Marta zajęła się przygotowaniem poczęstunku, zaś Maria przysłuchiwała się rozmowie Jezusa ze swoimi uczniami. W pewnym momencie Marta rosi Jezusa, aby zwrócił Marii uwagę na to, aby jej pomogła.
Z naszego punktu widzenia słusznie Marta denerwuje się na swoją siostrę. Przecież mają w domu takiego ważnego gościa i trzeba jakoś godnie go przyjąć. To takie normalne wszyscy naturalne, że chciała dobrze wypaść przed Jezusem wszyscy Apostołami. Przecież wszyscy robimy podobnie. Kiedy pojawiają się w naszym domu goście, zwłaszcza bliscy naszemu sercu, to przerywamy wszystkie inne zajęcia, aby tych gości przyjąć godnie, najlepiej, jak na to pozwalają nasze możliwości i warunki. Jest takie piękne powiedzenie: „Gość w dom – Bóg w dom.” My to doskonale rozumiemy – przecież jesteśmy jednym z najbardziej gościnnych narodów na świecie.
Dlatego bardzo trudno jest nam zrozumieć reakcję Jezusa: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”. Dlaczego Jezus tak powiedział? Czy chciał sprawić jakąś przykrość Marcie, która przecież tak bardzo się starała, aby został godnie przyjęty w ich domu?
Jeśli ta scena znalazła się w Ewangelii, to na pewno po to, aby nas czegoś ważnego nauczyć.
Co chce do nas powiedzieć Jezus w Dzisiejszej Ewangelii? Może to, że w bardzo wielu sytuacjach słuchanie i myślenie jest ważniejsze od działania, zwłaszcza w sprawach dotyczących Pana Boga. Nie wystarczy przecież chcieć dobrze żyć – trzeba jeszcze wiedzieć, c to konkretnie w naszym życiu oznacza, trzeba wiedzieć, czego Pan Bóg w konkretnej sytuacji mojego życia ode mnie oczekuje.
Marta może być przykładem człowieka, który pragnie coś ofiarować Panu Bogu – przede wszystkim swoją pracę – swój wysiłek, swoje zatroskanie. Jezus uświadamia jej jednak, że człowiek więcej może od Boga otrzyma, niż Mu ofiarować.
Jezus pokazuje również, że sprawy materialne, choć bardzo ważne dla człowieka, nie mogą nigdy stać się najważniejsze, nie mogą stanąć w ludzkim życiu na pierwszym miejscu, bo pierwsze miejsce musi należeć do Boga. Pamiętamy słowa Jezusa „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.”
Maria pokazała, że prawdziwa gościnność nie polega tylko na napełnieniu czyjegoś żołądka. Że pragnienie poznania Jezusa jest czymś bardzo ważnym, czymś bardzo cennym, że jest tą „najlepszą cząstką”. Może lepiej, niż siostra rozumiała, jak niezwykłą Osobą jest ten, którego goszczą w swoim domu. Rozumiała, że to, co Jezus mówi jest tak ważne, że nie wolno jej uronić ani jednego słowa.
W każdym z nas jest trochę z zabieganej Marty a trochę z zasłuchanej Marii. Bo w naszym życiu musi być obecna i modlitwa i praca, działanie. Jedno i drugie jest bardzo ważne. Tylko nie wolno nam zapomnieć o tym, co tak naprawdę jest najważniejsze, co tak naprawdę jest tą „najlepszą cząstką.”
Prośmy Pana Boga o serce pełne wiary i dłonie pełne dobrych czynów. Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643