zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

13 Niedziela

Ø Wiele jest treści w dzisiejszej liturgii Słowa

Ø Chrystus wzywa nas do pójścia za sobą do głoszenia Królestwa Bożego swoim życiem. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to wezwanie dotyczy tylko niektórych, tylko wybranych z nas. Osób duchownych, zakonnych, katechetów, no, może jeszcze tych najgorliwszych, najbardziej zaangażowanych w życie Kościoła.

Ø Tymczasem jest ono skierowane do każdego z nas. Także do tych, którzy sami siebie uważają za zwykłych, przeciętnych chrześcijan.

Ø Czy jednak będąc zwykłym przeciętnym człowiekiem mogę pójść do końca za Chrystusem. Czy mogę tak wszystko i wszystkich pozostawić? Wszystko dla czego żyję i wszystkich dla których żyję? Czy na pewno Chrystusowi właśnie o to chodziło.

Ø Muszę przecież żyć w tym świecie, troszczyć się o swoje codzienne sprawy, muszę pracować, zarabiać, zapewnić byt swojej rodzinie, ale nigdy nie powinienem tych wszystkich spraw postawić wyżej, niż samego Chrystusa.

Ø Może więc chodzi o to, aby Chrystus stanął w moim życiu na pierwszym miejscu, bo to przecież jedyne właściwe miejsce dla Boga.

Ø Nie potrafimy się dzisiaj obejść bez wielu rzeczy, do których jesteśmy często bardzo przywiązani. I w tym miejscu trzeba by może zadać sobie pytanie: „Czy one wszystkie nie zasłaniają mi Chrystusa, czy nie zajmują aż do przesady moich myśli i mojego serca?

Ø Czy nie jest to zastanawiające, że ktoś nie ma 10 minut czasu na codzienną modlitwę a jednocześnie spędza 3-4 godziny przed telewizorem. Ja nie chcę przez to powiedzieć, że telewizor musi być czymś złym, ja tylko pokazuję, że wszystko powinno być w życiu człowieka na właściwym miejscu. I że żadnego przedmiotu nie możemy postawić w miejscu Boga.

Ø Zresztą to dotyczy nie tylko przedmiotów, to dotyczy także moich przyzwyczajeń, przywiązań, znajomości itd. To dobrze, że żyjemy wśród ludzi, ale czy zawsze pamiętamy o tym, że to Bóg powinien być dla nas najważniejszy?

Ø Pomyślmy też nad słowami Chrystusa: „Ktokolwiek przykłada rękę do pługa a wstecz się ogląda, nie nadaje się do Królestwa Bożego”.

Ø Każdy z nas wybrał jakąś drogę w życiu. Jakieś zobowiązania. Dla mnie jest to kapłaństwo i wszystko, co się z nim wiąże. Dla kogoś może to być małżeństwo, zakon, życie w samotności czy jeszcze coś innego.

Ø Pewnie każdy z nas przeżywa na tej swojej drodze jakieś trudności, jakieś kłopoty. Doświadczamy tej pokusy, aby inaczej, łatwiej ułożyć sobie życie. <narzeczeni>

Ø Chrystus wzywa nas do wierności tej drodze, którąśmy obrali, do przyjęcia tego, co Bóg nam daje każdego dnia. To jest ten nasz pług, pług, który czasami zamienia się w krzyż. Ale nie mogę od niego uciekać, bo przecież nie ma chrześcijaństwa bez krzyża. Bez krzyża nie ma zmartwychwstania. „Ktokolwiek przykłada rękę do pługa a wstecz się ogląda, nie nadaje się do Królestwa Bożego”. 

Ø Pomyślmy dziś, jak wygląda nasza wierność podjętej drodze. Jak wygląda nasze kroczenie za Chrystusem? Jeśli idę za Chrystusem, to różna może być ta moja droga. Czasami jest to droga wielkiej radości. Ale przecież przychodzą takie chwile, kiedy za wierność Chrystusowi trzeba zapłacić, i to czasami bardzo wiele. Ojciec Święty bardzo często o tym przypomina, także i ostatnio na Ukrainie. Jakże wiele razy pokazuje nam tych, którzy mimo cierpień, mimo prześladowań nie wyrzekli się wiary. Może wskazuje nich, aby pokazać, jak bardzo tacy ludzie byli i są nadal potrzebni, i że tylko tacy ludzie tak naprawdę potrafią ten świat przemieniać.

Ø My żyjemy w innych czasach. Dziś co najwyżej za przyznanie się do Boga może nam grozić jakiś dziwny uśmiech, jakiś złośliwy komentarz, jakieś przykre słowa. I okazuje się, że to wystarcza. Dla wielu z nas to wystarcza, aby zacząć wstydzić się swojej wiary. Nawet najprostszych gestów, takich jak znak krzyża czy przyklęknięcie...

Ø Prośmy Chrystusa o wierność i gorliwość dla nas na każdy dzień. Abyśmy nie wstydzili się dawać świadectwa swojej wiary. Amen.

Ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643