zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

7 Niedziela

W codziennym naszym życiu wielokrotnie spotykamy się ze złem. Czasami jest to zło o którym tylko słyszmy, czasami możemy je zobaczyć na ekranie telewizora czy przeczytać o nich w codziennych gazetach.

Ile razy jest tak, że to zło nas przeraża. I pytamy samych siebie: „Skąd w człowieku tyle nienawiści, skąd tyle podłości, skąd tyle zła?”

Bywa i tak, że to zło dotyka na osobiście, zwłaszcza wtedy, kiedy my albo ktoś z naszych najbliższych stanie się jego ofiarą. Kiedy to zło nam właśnie przynosi cierpienie.

Zdarza się i tak, niestety, że to my jesteśmy źródłem zła.

W dzisiejszej Ewangelii Chrystus mówi nam o miłości nieprzyjaciół. „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają”.

Pewnie wielu z nas zastanawia się nad tym, co te słowa oznaczają i czy taka postawa jest w ogóle możliwa do osiągnięcia. Czy człowiek w ogóle jest w stanie miłować swoich wrogów, co więcej –ć się za nich.

Pewnie wielu z nas powie, że to nie jest możliwe. Czy na pewno?

Odpowiedź na to pytanie przynosi Biblia a konkretnie pierwsze dzisiejsze czytanie liturgiczne.

Opowiada o Dawidzie i Saulu. Dawid był bardzo popularnym dowódcą wojskowym w armii króla Saula. Saul był bardzo zazdrosny o Dawida, o to, że jest tak bardzo lubiany i podziwiany przez lud. Ta zazdrość z czasem stawała się coraz silniejsza; w końcu doszło do tego, że Saul postanowił go zabić. Przez kilka miesięcy Saul ścigał Dawida mając do dyspozycji kilka tysięcy żołnierzy. W końcu stało się tak, że role się odwróciły i to Dawid mógł zabić Saula. A jednak tego nie uczynił, chociaż w ten sposób mógł raz na zawsze odsunąć od siebie niebezpieczeństwo i zostać królem Izraela. Nie pozwolił, aby i jego życiem zawładnęła nienawiść i zemsta.

Możemy powiedzieć: To było bardzo dawno temu.

Inny przykład: 1943 rok. Warszawa. Młoda żydówka Leonia Jabłonkówna pisze wiersz pt. „Modlitwa za Niemców”. W takim czasie i w takim miejscu! Podczas, gdy Niemcy zabijają Jej naród, o­na się za nich modli.

Takich przykładów jest wiele: w życiu i w naszej literaturze –żby Jurand z Sienkiewiczowskich „Krzyżaków”.

Czy te wszystkie przykłady świadczą, że chrześcijanin powinien być obojętny wobec problemu zła. Czy chodzi o to, żeby ze złem się zgadzać?

Na pewno nie o to chodzi. Człowiek powinien mieć prawo do tego, aby się bronić. Co więcej –łeczeństwo powinno mieć takie same prawo. Dokładnie odwrotnie, niż jest w dzisiejszej Polsce, kiedy przestępcy śmieją się nam w nos a więzienia coraz bardziej przypominają więzienia czy sanatoria. A normalny, uczciwy człowiek nawet nie może się bronić, bo zaraz może być oskarżony, że to nie była obrona konieczna.

Nigdy nie możemy i nie powinniśmy się zgodzić na takie prawo, które stoi po stronie przestępców. I tak już wielu ludzi boi się wyjść na ulicę po zmroku? Czy chcemy, żeby było jeszcze gorzej.

Zło należy piętnować a złoczyńców karać bardzo surowo.

Ale nie możemy pozwolić, aby naszym życiem zawładnęła zemsta i nienawiść.

Kara jest potrzebna, ale nie z pragnienia zemsty lecz z potrzeby sprawiedliwości i z konieczności naprawienia krzywd.

„(...) miłość bliźniego jest drogą, którą trzeba iść, aby dotrzeć do Boga oraz by objawić Jego obecność nawet w naszym świecie, tak bardzo rozproszonym i obojętnym.” (Jan Paweł II 1999)

Jakże nie przypomnieć dzisiaj Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, który wołał za św. Pawłem: „Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj”. Nie mówił „nie wtrącaj się, „”,ądź obojętny, „tny”, „nie mieszaję do tego”, ale walcz ze złem. Zwalczaj je – ale zwalczaj je

No właśnie, jeśli będziemy odpowiadać złem na zło, nienawiścią na nienawiść, wrogością na wrogość, to czy przez to na świecie będzie więcej dobra? Co w ten sposób osiągniemy.

Spójrzmy na Chrystusa. „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”. Spójrzmy na Jana Pawła II, który po wyjściu ze szpitala po zamachu spotkał się z zamachowcem i mu przebaczył.

Czy my możemy odmawiać bliźniemu swego przebaczenia? Jeśli naprawdę żałuje, jeśli przyznaje się do swoich błędów i widzimy, że robi to szczerze, że coś robi, żeby się zmienić; czy w takim przypadku możemy mu odmówić swojego przebaczenia?

Johan Wolfgang Goethe pisał: „Kto się zbliża, tego nie odpychajcie, a kto odchodzi tego nie zatrzymujcie, kto wraca, tego przyjmijcie tak, jakby się nigdy nie oddalał”.

W modlitwie Ojcze nasz mówimy: „I odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Jeśli nie będziemy potrafili przezwyciężyć w sobie zemsty i nienawiści, jeżeli nie przebaczymy bliźniemu, to czy mamy prawo prosić Boga o przebaczenie dla siebie.

Czy można miłować nieprzyjaciół?

Na pewno jest to trudne, ale na pewno jest to możliwe.

Matka Teresa z Kalkuty tak pisała:

„Ludzie są nierozsądni,
nielogiczni i zajęci sobą,
KOCHAJ ICH MIMO TO.
Jeśli uczynisz coś dobrego,
zarzucą ci egoizm i ukryte intencje,
CZYŃ DOBRO MIMO TO.
Jeśli ci się coś uda,
zyskasz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów.
STARAJ SIĘ MIMO TO.
Dobro, które czynisz,
jutro zostanie zapomniane.
CZYŃ DOBRO MIMO TO.
Uczciwość i otwartość
wystawią cię na ciosy.
BĄDŹ MIMO TO UCZCIWY I OTWARTY.
To, co zbudowałeś wysiłkiem wielu lat,
może przez jedną noc lec w gruzach.
BUDUJ MIMO TO.
Twoja pomoc jest naprawdę potrzebna,
ale kiedy będziesz pomagał ludziom,
oni mogą cię zaatakować.
POMAGAJ IM MIMO TO.
Daj światu z siebie wszystko,
a wybiją ci zęby.
MIMO TO DAJ ŚWIATU Z SIEBIE WSZYSTKO”.
„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Amen.

ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643