zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

6 Niedziela

"Błogosławieni ubodzy..., błogosławieni głodni..., błogosławieni, którzy płaczecie..., błogosławieni, których ludzie znienawidzą z Mego powodu...
Biada wam bogacze..., biada wam, którzy teraz jesteście syci..., biada wam, którzy się teraz śmiejecie..., biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą..."
Błogosławiony, to znaczy szczęśliwy.
Słuchając tych słów można sobie zadać pytanie, czy Panu Jezusowi coś się nie pomyliło. A może to święty Łukasz się pomylił redagując Ewangelię? Przecież cały świat mówi, że to nieprawda. Że jest dokładnie odwrotnie. Wystarczy wziąć do ręki gazetę, czy usiąść przed telewizorem. Od razu zauważymy, że ten świat stworzył zupełnie inne błogosławieństwa; zupełnie różne od tych, które przed chwilą słyszeliśmy:
- błogosławieni, którzy macie pełne konta, piękne domy i samochody,
- błogosławieni, którzy robicie karierę,
- błogosławieni, którzy potraficie się w życiu dobrze ustawić,
- błogosławieni, którzy macie władzę nad innymi,
- błogosławieni, którzy żyjecie na luzie niczym i nikim się nie przejmując. Cieszcie się i radujcie, bo wielka jest wasza nagroda tu, na ziemi. Takie "błogosławieństwa" można by mnożyć.
Dziś musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, po czyjej stronie jest racja. Bo słowa Ewangelii, które dziś słyszeliśmy to nie pomyłka ani przejęzyczenie, ale samo centrum, samo serce chrześcijaństwa. To jedne z najważniejszych słów, jakie Jezus w ogóle wypowiedział. To program chrześcijańskiego życia.
Jakie jest więc znaczenie dzisiejszej Ewangelii, do czego dzisiaj Chrystus wzywa każdego z nas?
Jezus przedstawia nam ludzi cierpiących. Cierpiących z powodu ubóstwa, głodu, czy odrzucenia przez innych. Jakże wielu z nich żyje pośród nas. Jakże często i nas takie cierpienie dotyka, może z zupełnie innego powodu. I o takich ludziach Bóg mówi, że są błogosławieni. Błogosławieni, czyli szczęśliwi.
Jak można być szczęśliwym, kiedy człowiek ma łzy w oczach, kiedy nie jest pewny swojego jutra, albo kiedy nie potrafi poradzić sobie ze swoim życiem? Taki człowiek bardzo często wcale nie czuje się błogosławiony. Czuje się raczej skrzywdzony i zawiedziony.
Moi drodzy.
To nie przez sam fakt cierpienia możemy zasłużyć na Jezusowe błogosławieństwo. Samo cierpienie nie jest niczym dobrym. Nikt z nas przecież nie wybiera sobie krzyża, cierpienia i nie jest o­no żadną naszą zasługą.
Jezus chce nam dziś powiedzieć, że każde cierpienie może nas przybliżyć do Boga. Bo właśnie te chwile, kiedy czujemy się najbardziej bezradni, osamotnieni i zagubieni są dla nas największą szansą, aby zwrócić się do Boga; aby w Nim właśnie poszukać oparcia, siły i nadziei. Tak się na ogół dzieje w naszym życiu, że wtedy, gdy wszystko nam się układa pięknie i bez żadnych problemów bardzo łatwo zapominamy o Bogu. Uważamy, że sami lepiej potrafimy zapewnić sobie szczęście. Może nawet modlimy się od czasu do czasu, ale tak naprawdę uważamy, że Pan Bóg jest nam niepotrzebny. I dopiero, kiedy doświadczymy własnej bezradności, kiedy wszelki ludzki ratunek okazuje się zawodny, zwracamy się do Boga. Dopiero wtedy Go potrzebujemy, kiedy sami nic już nie możemy uczynić.
I jeżeli wtedy, kiedy zaufamy Bogu, jeżeli wtedy zdamy się na Niego może nastąpić w naszym życiu odmiana. Nie dzięki nam, ale dzięki działaniu Boga w naszym życiu. Zauważmy, że błogosławieństwa Jezusa niosą ze sobą nadzieję. Prawdziwą nadzieję. Nie tę, która jest oparta na naszych ludzkich zdolnościach, na dobrach, które możemy łatwo utracić, ale na Bogu.
Błogosławieństwa Jezusa są słowami pociechy i nadziei. Takiej nadziei, której nie może nam dać żaden człowiek. W tych błogosławieństwach jest zawarta miłość Boga do człowieka.
Cierpienie i krzyż są więc bardzo potrzebne w naszym życiu. Można by podawać wiele przykładów ludzi, których cierpienie nawróciło, otworzyło na Boga, doprowadziło do zaufania Bogu, do powierzenia Mu swojego życia. Dla tych ludzi cierpienie okazało się błogosławieństwem.
W ten sam sposób popatrzmy na drugą część dzisiejszej Ewangelii. Jezus kilkakrotnie powtarza swoje "biada". Ale nie dlatego, że radość, sytość i bogactwo są czymś złym albo grzesznym. Chrystus nie mówi, że to jest coś złego. Mówi natomiast, że taki stan może nieść ze sobą wielkie niebezpieczeństwo. Niebezpieczeństwo zaufania samemu sobie. Wyłączenia Boga ze swojego życia i postawienia samego siebie na Jego miejscu. Człowiek, któremu po ludzku sądząc niczego w życiu nie brakuje może bardzo łatwo poczuć się Panem swojego życia. Może odsunąć Boga gdzieś na margines swojego życia, albo wręcz Go z tego życia usunąć. A wtedy bardzo szybko może się w tym życiu pojawić smutek, pustka i rozgoryczenie. Wtedy może się okazać, że tak naprawdę jest człowiekiem przegranym. Pan Bóg ostrzega nas dzisiaj poprzez swoje "biada", że łatwe i przyjemne życie może nam bardzo szybko przesłonić to, co tak naprawdę powinno być naszym skarbem. Że człowiek może tak bardzo oddać się temu, co posiada, co znaczy, że niczego innego nie będzie już zauważał. Że stanie się zamknięty na drugiego człowieka i jego potrzeby a w końcu będzie zupełnie obojętny także na wartości nadprzyrodzone. Zapomni, że celem jego życia nie jest gromadzenie dóbr, władzy i zaszczytów czy ślepa pogoń za przyjemnościami, ale przede wszystkim zbawienie własnej duszy.
Ukochani w Chrystusie.
Kardynał Stefan Wyszyński mawiał, że każda chwila naszego życia niesie ze sobą Bożą łaskę. Każda sytuacja, w jakiej się znajdujemy jest wyrazem Bożej miłości i każda sytuacja może mnie do Boga doprowadzić. Każde życiowe doświadczenie może mnie doprowadzić do większego zaufania Bogu, otwarcia się na Jego miłość, do jeszcze pełniejszego powierzenia Mu swojego życia. Każda trudność i każde cierpienie do tego zawierzenia mnie wzywa. I tylko ode mnie zależy, czy zasłużę na błogosławieństwo, czy też usłyszę nad sobą "biada".
Prośmy Boga o umiejętność zawierzenia Mu swojego życia, aby można było do nas odnieść słowa proroka Jeremiasza z dzisiejszego pierwszego czytania:
"Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu i Pan jest Jego nadzieją.
Jest o­n podobny do drzewa zasadzonego nad wodą, co swe korzenie puszcza ku strumieniowi;
nie obawia się skoro przyjdzie upał,
bo utrzyma zielone liście;
także w roku posuchy nie doznaje niepokoju
i nie przestaje wydawać owoców". Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643