zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

5 Niedziela

Patrząc na dzisiejszy świat zauważamy, że przeżywa o­n obecnie prawdziwą inwazję piosenkarzy, piosenkarstwa. Piosenek ładnych i mniej ładnych, mądrych i głupich, religijnych i tzw. światowych. Wiele jednak z owych przebojów szybko znika z list i szybko o nich zapominamy.

Pośród nich są jednak i takie, które znajdują stałe miejsce w naszych umysłach i sercach. Myślę, że do takich piosenek możemy zaliczyć pieśń o "Barce". Piosenka jakże mądra i piękna: "Pan kiedyś stanął nad brzegiem, szukał ludzi gotowych pójść za Nim, by łowić serca..."

Śpiewa tę piosenkę nie tylko młodzież duchowna, ale przede wszystkim młodzież świecka; śpiewają ją wszyscy - zwłaszcza na spotkaniach z obecnym Ojcem Świętym, który właśnie tę piosenkę szczególnie sobie upodobał; jest o­na żelaznym punktem programu tych spotkań.

"Pan szukał ludzi gotowych pójść za Nim". Szukał takich ludzi nie tylko 2000 lat temu nad brzegiem jeziora Genezaret, ale szuka ich w dalszym ciągu w każdym zakątku świata. Szuka i na szczęście znajduje. Znajduje nie tylko ludzi zdatnych do tego, aby zostać księdzem czy siostrą zakonną. Znajduje i powołuje nas do zajęcia tego miejsca, które właśnie dla nas upatrzył, do którego właśnie się udajemy. (Chociaż często sami sobie tego nie uświadamiamy). Czy to jest miejsce ojca, matki, lekarza, nauczyciela, policjanta, urzędnika, czy bardziej ogólnie: miejsce chrześcijanina w otaczającym go świecie - jest to miejsce przed wiekami przez Boga upatrzone i przeznaczone właśnie dla nas.

I w tym miejscu warto zaznaczyć, że w naszej rodzinie parafialnej wielu odkryło ten zamysł Boży. Cieszą więc sytuacje kiedy widzimy szczęśliwe rodziny, ludzi zadowolonych z tego co robią. Cieszy taki swoisty optymizm, że pomimo iż są lata "chude", to jednak mamy zdrowie, mądre dzieci.

W naszych ustach pojawia się wtedy coś na podobieństwo słów proroka Izajasza: "Oto ja, poślij mnie".

Myślę, że doskonałym dopowiedzeniem i komentarzem do tych prorockich słów jest stwierdzenie kard. Newmana: "Stworzony jestem, aby dokonać tego, do czego nikt poza mną stworzony nie został. Mam swoje miejsce w planach Bożych, miejsce, które ja jeden tylko zajmuję. Mam swoje własne posłannictwo, więc jestem potrzebny Bogu na swoim miejscu - tak jak archanioł na swoim. Obym tylko zawsze był czujny i otwarty - na Boskie natchnienie i na sytuację moich bliźnich".

Moi Kochani!

Oczywiście nie jest to łatwe. Jezus bowiem zwraca się do swoich uczniów, aby wypłynęli na głębię. Ktoś, kto zna się na połowie ryb zauważy, że słowa Jezusa mogą wydawać się niedorzeczne: trzeba bowiem być zupełnym ignorantem, by wypływać na połów ryb w biały dzień i to po nieudanej pracy nocnej.

Życie nasze jest również wielką niewiadomą. Każdy dzień przynosi coś nowego. Są radości, ale są i smutki. Te drugie są jakby bardziej dostrzegalne, dlatego też tak często powątpiewamy w skuteczność i owocność tego co robimy. Perspektywa zwolnienia z pracy, brak poszanowania ze strony najbliższych, niskie zarobki itp. nastrajają nas bardzo negatywnie do tego co mamy w życiu robić. Dlatego w naszym postępowaniu winniśmy kierować się tymi samymi względami co św. Piotr. Najpierw musimy zaprosić Pana Jezusa do siebie, tak jak zaprosił Go Piotr do swego domu i łodzi. Regularna modlitwa, udział w sakramentach sprawią, że nauka Jezusa stopniowo przeniknie nasze życie osobiste, społeczne, rodzinne. Uświęci więzi koleżeńskie czy zawodowe.

Na nasze zaproszenie - z kolei - Pan Jezus odpowie propozycją: "Wypłyń na głębię". Jest w tej propozycji ukryta próba wiary. Powierzchowna religijność dziecięca domaga się pogłębienia. Dzięki temu ogarnia nas zdumienie, zachwyt nad potęgą Bożej łaski. Skomplikowane dotychczas problemy życiowe stają się dziecinnie proste, gdy podchodzimy do nich z Ewangelią w ręku. Mówimy: "Mistrzu na Twoje słowo zarzucę sieci".

Kochani!

To wszystko otwiera i uświadamia nam jeszcze jedną trudność: lęk związany z poczuciem własnej grzeszności. Chcielibyśmy często uciec przed głosem wołającego Boga.

Drodzy!

Tej świętej bojaźni doświadczali wszyscy wybrani przez Boga: prorocy, apostołowie, nawet Maryja. Ale ta właśnie bojaźń ma właściwości oczyszczające, jak rozżarzony węgiel w dłoni serafina. Jezus przychodzi wtedy do nas ze słowami: "Nie bój się". Wtedy zostawiwszy wszystko pójdziemy za Nim. Sam Jezus dał nam przykład takiej postawy i tego także wymaga od nas. Dlatego pamiętajmy aby:

"Statecznie czynić co należy - Niech moja łódź, gdzie pędzi wola Boża, bieży - I przy brzegu, który mi Bóg naznaczył stanie - Jeśli nie ma być daremne ludzkie żeglowanie".

Amen

Ks. Artur Bombiński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643