zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

5 Niedziela

1. „Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili...”

Tymi słowami, które wypowiedział Jezus do swoich uczniów, można podsumować trzy piękne sceny powołań, jakie roztacza przed nami dzisiejsza liturgia słowa; powołanie Izajasza w Starym Testamencie oraz powołanie Pawła i Piotra w Nowym Testamencie.

2. Cóż zauważamy wspólnego we wszystkich tych opisach. To nie człowiek, ale Bóg pierwszy wychodzi na spotkanie. o­n niejako zaskakuje zda się nieprzygotowanych do zadań ludzi. Mało tego. o­n nawet czasem przeraża wystraszonych wybrańców wielkością zlecanych im misji, jakie mają natychmiast podjąć i je wypełniać.

Przeraził się Izajasz na skutek bliskości Boga, jakiej doświadczył w świątyni i zawołał: „Biada mi, jestem zgubiony, wszak jestem mężem o nieczystych wargach”.

Przeraził się Szymon Piotr, gdy wyciągał z jeziora pełne sieci ryb w sposób cudowny złowione i zawołał w stronę Jezusa: „Odejdź Panie ode mnie, bo jestem człowiek grzeszny”.

Nie małe przerażenie musiał przeżyć Paweł, który wspomina swoje spotkanie za Zmartwychwstałym. Na skutek Światłości, która go olśniła pod Damaszkiem, spadł z konia i stracił wzrok.

Jak widzimy, te niezwykłe spotkania człowieka z Bogiem nie dokonały się w cichej, spokojnej atmosferze, w łagodnym powiewie Bożej łaski. Bóg niejako wtargnął w życie wybrańców, wyrwał ich z szarej codzienności, pokrzyżował im plany i ukazał im nowe perspektywy, nowe zadania. Izajasz odtąd będzie prorokował. Paweł z prześladowcy chrześcijan stanie się gorliwym apostołem narodów.

A Szymon Piotr od tej pory ludzi będzie łowił.

I nikt z nich nie zaprotestował. Zostawili swoje plany i już wstecz się nie oglądali. Poszli za głosem powołania, które wypełnili do końca.

3. Patrzymy na te biblijne sceny, które pokazują, jak Bóg może działać i jak człowiek może poderwać się ku nowym wyzwaniom i ku nowej jakości życia. Patrzymy i podziwiamy ich zdecydowanie, ich pasję, z jaką podjęli wyznaczone zadania, ich gorliwość w służbie Bożej.

Co to wszystko oznacza? Jaka nauka dla nas z tego płynie?

W oczach Bożych nie jesteśmy jakąś bierną masą, anonimowym tłumem, ale każdy z nas ma swoje imię, jest kimś. Bóg wzywa każdego po imieniu. Dla każdego ma zadanie. Może niejednego szczególnie spośród młodych chciałby porwać do jakichś szczególnych zadań w Kościele.

Matka Teresa z Kalkuty kiedyś powiedziała:

„Najważniejszym wydarzeniem, które przeżyłam w moim życiu, było spotkanie z Chrystusem. o­n jest moją mocą (...). Nasze tak wypowiedziane Bogu, musi być tak, bez stawiania warunków.

Naszym powołaniem jest Jezus (...). Bóg mnie kocha, nie je­stem na świecie tylko po to, by zajmować miejsce, być numerem. Wybrał mnie w jakimś celu. Wiem o tym. I zrealizuję ten cel, jeśli nie przeciwstawię się Bogu na drodze mojego życia”.

4. Bóg nikogo z nas nie pominął. W odwiecznym swoim zamyśle ma względem każdego z nas jakieś plany. Bądźmy o tym przekonani i bądźmy pewni, że do wszystkich swoich uczniów skierował Jezus słowa: „Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili...” Amen.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643