zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

POKUSY W ŻYCIU CZŁOWIEKA

Cele operacyjne:

1) uczeń wie:
- że to, co jest łatwe nie stanowi wielkiej wartości
- że musi podjąć trud życia w prawości
- że moc wytrwania w dobru dają sakramenty

2) uczeń rozumie:
- znaczenie słowa "POKUSA"
- że tylko z pomocą Bożą może przezwyciężyć pokusę
- że musi w swoim życiu dokonywać wyborów zgodnych z jego sumieniem

3) uczeń potrafi:
- rozróżnić pokusę od potrzeby
- dokonać refleksji na temat życiowych wyborów
- śpiewać kanon

Przebieg lekcji

" Ojcze nasz" - ta modlitwa, którą nauczył nas Jezus Chrystus - rozpoczęła katechezę. Została odmówiona następująco: pierwszą część odmówiły dziewczęta, drugą chłopcy.
Następnie uwaga uczniów została zwrócona na fragment tej modlitwy, a mianowicie na słowa: "... i nie wódz nas na pokuszenie...". Jak rozumiem te słowa? Co one znaczą? O co proszę zwracając się tak do Dobrego Boga?
Po analizie tych słów uczniowie dokonali wyboru cukierków, które od początku lekcji rozwieszone były w klasie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły te cukierki, przy których był napis : "ZAKAZ". Uczniowie zaproszeni do wyboru słodkiego upominku właśnie z tego miejsca chcieli częstować się najczęściej. Te cukierki były bardzo łatwo dostępne, wystarczyło tylko podejść i wziąć. Inne umieszczone były pojedynczo i bardzo wysoko, zdjęcie ich wymagało zatem od uczniów trudu.
Następny moment katechezy stanowiła "burza mózgów", która dotyczyła słowa "POKUSA". Uczniowie swoje skojarzenia zapisywali na arkuszu umieszczonym na tablicy. Na drugiej części arkusza narysowałam kontury człowieka i zaprosiłam uczniów do zakreślenia na nim miejsc - "zmysłów", które u człowieka podlegają pokusom. Podsumowanie tej części katechezy stanowiło podsumowanie o dwóch chłopcach, którzy w swoim sercu nosili względem siebie zawiść i nie przepuszczali żadnej okazji, aby sobie dokuczyć. W końcu nadarzyła się chwila, aby definitywnie pogrążyć "wroga". Co uczyni chłopiec? Czy podda się pokusie? Dokończenie tej sytuacji pozostawiłam młodzieży. Uczniowie podzielili się na dwie grupy: jedni uważali, że powinien pogrążyć kolegę, drudzy przyjęli postawę nakłaniania do zgody. Grupy wypisały swoje argumenty na arkuszu, po czym każda osoba w klasie miała możliwość opowiedzenia się po jednej ze stron poprzez oddanie swojego głosu.

Na koniec tej sytuacji jedna osoba z klasy mogła poczęstować się cukierkiem z miejsca zakazu. Jakże wielkie było jej rozczarowanie gdy w zawiniętym papierku odkryła plastikową kulkę. Była to doskonała sytuacja do analizy skutków ulegania pokusom. Czy warto sięgać po to, co mi się nie należy, co jest na wyciągnięcie ręki? Po tym zdarzeniu druga osoba podjęła trud ściągnięcia wysoko zawieszonego cukierka, a jej radość połączona z wysiłkiem została nagrodzona - zawartość była bardzo słodka.
Nauka piosenki "Panie proszę spraw, aby życie mi nie było obojętne, aby zawsze kochał to co piękne, pozostawił ciepły ślad na czyjejś ręce" była podsumowaniem katechezy, stanowiła refleksję by podjąć " walkę" o piękne życie. Walkę, by nie zmarnować młodości a co za tym idzie – życia!

Te "niespodzianki” wywoływały burzę emocji, wielość komentarzy i uwag - a wszystko pod wpływem szczerego przeżycia. O pokusie nie tylko mówiono, ale - pokusę odczuwano. Uczniowie doznali "niegroźnej" pokusy i od razu - uświadomili sobie skutki swych wyborów. Zrozumieli, że nie warto ulegać, że trzeba kierować się sumieniem, a możliwość "wejścia w rolę" - i przeżycia pokusy pozwoliła lepiej zrozumieć wartość trudnego wyboru i znikomość łatwych celów. A ponieważ nie łatwo przezwyciężyć pokusę - dlatego prośba o pomoc Boga została zawarta w Modlitwie Pańskiej. Sam Jezus najlepiej to wiedział, będąc kuszonym na pustyni.
s. Anna Miecińska FMA


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643