zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ

Cele operacyjne:

1) uczeń umie:
jako człowiek wierzący kierować się prawem Boga w swoim życiu
wykazać wrażliwość na znaki zbawienia
odczytać właściwie znaki zbawienia

2) uczeń rozumie:
że jego zbawienie zależy od niego samego
sens najważniejszego znaku zbawienia
że jest zobowiązany do szanowania krzyża

3) uczeń potrafi:
dokonać refleksji na temat swoich życiowych wyborów
wymienić znaki Starego Testamentu zawierające obietnice zbawienia
odczytać właściwie znaki zbawienia
rozwinąć myślenie przyczynowo - skutkowe

Przebieg zajęć

Katecheza rozpoczęta została wspólną modlitwą, którą stanowił akt wiary. Punktem wyjścia katechezy była rozmowa, w której uczniowie starali się udowodnić, że Bóg istnieje, choć ich argumenty były starannie odpierane i lekceważone. Moment ten stanowił jednocześnie powtórzenie treści ostatniej lekcji, a ignorująca sytuacja była celem wzbudzenia w katechizowanych refleksji i poczucia odpowiedzialności za rozwój i obronę wiary, jej znaków i wartości.
Następnie uwaga klasy została skupiona na przeciągniętym przez całą długość klasy sznurze, który został umocowany na wysokości lamp, a który wzbudził już wcześniej ogromne zainteresowanie. Do sznura tego zostało doczepionych 16 wstążek zakończonych kartką z napisem słowa symbolizującego jakąś wartość (8 pozytywnych: prawda, radość, nadzieja, zaufanie, dobroć, miłość, wiara, cierpliwość i 8 negatywnych: zaniedbanie, kradzież, egoizm, lenistwo, nienawiść, zazdrość, złość, kłamstwo).
Poszczególne słowa napisane były na jednakowych karteczkach w jednakowym stylu. Różniły się tylko długością wstążeczki: karteczki z "wartością" pozytywną zaczepiono jak najwyżej, a z wartością negatywną jak najniżej, tak, aby uczeń miał je na wyciągniętą dłoń.
Na tym etapie wyjaśniania i odczytywania poszczególnych słów klasa została poproszona o ciszę i na tle refleksyjnej muzyki zostało sformułowane prze ze mnie polecenie: "Wyobraź sobie siebie za 10-15 lat. Jakim jesteś człowiekiem? Co o tobie mówią ludzie? Jak wyglądasz? Czy jesteś zadowolony ze swojego życia? Po krótkiej refleksji w ciszy uczniom zostały podane nożyczki i została złożona propozycja odcięcia tych słów "wartości", które pomogą im zrealizować ich marzenia o sobie, o przyszłej pracy, o tym, co chcieliby, aby o nich mówiono.
Uczniowie odcinali te "wartości" pojedynczo, motywując za każdym razem swój wybór. Kartka z odciętym słowem była następnie przyczepiana do tablicy, tworząc promienie umieszczonego wcześniej koła (metoda słoneczka). Uczniowie bardzo szybko zauważyli, że muszą zrobić wysiłek, aby sięgnąć wysoko - odcięcie wiszących pod sufitem kartek sprawiało im trochę trudności. Jednak byli z siebie zadowoleni, kiedy bohatersko przyczepiali kartkę do tablicy.
Gdy zostały już odcięte wszystkie pozytywne "wartości", uczniowie pomimo mojej zachęty nie chcieli już nic odcinać, choć już nie musieliby się trudzić. Stwierdzili, że to jest zbyt łatwe i nie sprawi już im tyle radości.
Sytuacja ta doprowadziła do zadumy nad sposobami rozwiązania problemu płytkości ludzkich wyborów. Jakie sytuacje, decyzje, czyny tak naprawdę są cenne i wielkie w oczach Boga? Czy to, co nic mnie nie kosztuje, jak na przykład kłamstwo, które i tak wcześniej czy później ujawni swą prawdę, a odbierze zaufanie, którym ktoś mnie darzył. Czy prawda, która wymaga odwagi, bo pociąga czasem za sobą ogromne konsekwencje, jednak czyni mnie wartościowym człowiekiem w oczach Boga i ludzi, którzy cenią mnie i liczą się z moim zdaniem.

Na zakończenie jeszcze raz powrócono do "wartości" umieszczonych w formie słońca na tablicy, aby zastanowić się, od kogo one pochodzą, kto jest ich Dawcą, i kto nas ich uczy? Uczniowie jednomyślnie uznali, że Dawcą jest Bóg, a zrealizował to w pełni Jezus umierając na Krzyżu. Po tym stwierdzeniu znak Krzyża został umieszczony w środku słońca.
s. Anna Miecińska FMA


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643