zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

ZACZYNAMY OD NOWA

Cele operacyjne:
1. Uczeń wie:
- ile jest warunków dobrej spowiedzi
- kto ustanowił Sakrament Pokuty
- że w Sakramencie Pokuty działa sam Bóg
- że godność człowieka jest wartością

2. Uczeń rozumie:
- sens i znaczenie sakramentu
- podstawową teologię Sakramentu Pokuty
- warunki odpuszczania grzechów

3. Uczeń potrafi:
- dobrze przygotować się do sakramentu
- podjąć drogę nawrócenia

Przebieg lekcji

,,Ach żałuję” – ten akt żalu rozpoczął nasze dzisiejsze spotkanie z Jezusem na katechezie. Zaraz na samym początku klasa została podzielona na czteroosobowe grupy. W pierwszym etapie lekcji uczniowie pracowali z Pismem Świętym szukając odpowiedzi na pytanie: „Jakie istotne elementy są potrzebne, by sakrament pojednania był ważny i godnie przeżyty?”
Następnie w kilku zdaniach omówiliśmy sobie pięć warunków dobrej spowiedzi, ich znaczenie i potrzebę.
Kolejny etap pracy polega na uzupełnianiu niedokończonego zdania na zasadzie skojarzeń: sakrament pokuty jest jak...
Skojarzenia wypracowane przez grupy były następnie zapisane na arkuszu przyczepianym do tablicy. Arkusz został podzielony na 3 kolumny i właśnie w pierwszej z nich zapisane zostały skojarzenia z niedokończonego zdania. (synektyka)
Kolejny etap to wybranie ze wszystkich porównań jednego, które zdaniem grupy w najwłaściwszy sposób oddaje rzeczywistość Sakramentu Pokuty. Stwierdzenie to zostało zapisane na nagłówku drugiej kolumny. Teraz uczniowie mieli za zadanie wpisać jak najwięcej osób, rzeczy, nazw potrzebnych do zrealizowania wybranego zadania. Ostatnim etapem pracy było odniesienie tych osób, czynności i rzeczy do samego Sakramentu Pokuty.
Po zakończeniu pracy przedstawiciele grup odczytywali na forum efekty swej pracy.

Oto wynik pracy jednej z grup:
Sakrament Pokuty jest jak .........;
zdobycie dobrej pracy;
dobre wykształcenie ;
założenie rodziny;
zdanie matury;
zdobycie szczytu;
rozwiązanie zad. z matematyki ;
naprawa zepsutego samochodu;

Zdanie matury;
chodzenie do szkoły;
systematyczna nauka;
przygotowanie do egzaminu;
maturzysta;
profesorowie;
szkoła teksty;
ściągi;
jedzenie;
wiedza;
brudnopis;
pisanie pracy;

Sakrament Pokuty
chodzenie do kościoła
regularna spowiedź
rachunek sumienia
wierni
kościół
Pismo święte
książeczka
Eucharystia
pacierz
sumienie
spowiedź

Momentem podsumowującym i utrwalającym było nawiązanie do przypowieści
o synu marnotrawnym (treść przypowieści została omówiona na poprzednich lekcjach).

Grupy otrzymały do wyboru jedno z trzech zadań:
1) Napisanie listu do przyjaciela o tym, co się wydarzyło
2) ,,wcielenie się” w rolę młodszego syna i napisanie świadectwa
3) opisanie wydarzeń w formie artykułu

Oto przykładowe efekty pracy:

List do przyjaciela.

Cześć bracie!
W moim liście pragnę przedstawić Ci ciekawą historię, która miała miejsce u gospodarza, u którego pracuję jako najemnik. Gospodarz ma dwóch synów. Pewnego dnia młodszy zbuntował się i poprosił Ojca o swoją część majątku, spakował się i odjechał. W ciągu paru lat roztrwonił swój majątek żyjąc jak król. Gdy kasa się skończyła, zaczął głodować. Chcąc zapełnić swój żołądek pasł świnie. Jednak to mu nie wystarczało. Wtedy wpadł na pomysł, aby wrócić do domu. Gdy przyszedł przeprosił Ojca i zaproponował swą pracę, wówczas Ojciec uściskał go, kazał go ubrać w najlepsze szaty i wyprawić ucztę. Na pożegnanie chciałby, abyś wyciągnął z tej historii odpowiednie wnioski.
Twój brat.

Świadectwo młodszego syna.

Pewnego dnia postanowiłem odejść od ojca i spróbować żyć po swojemu. Wziąłem od niego swoją część majątku i powędrowałem w świat. Myślałem, że poradzę sobie i żyłem w rozpuście z dnia na dzień. Żyłem rozrzutnie aż zabrakło mi pieniędzy i musiałem je zarobić. Nie było pracy, doskwierał mi głód. Udało mi się dostać pracę pastucha świń, ale jadłem to, co one. Wtedy, pomyślałem o domu swojego ojca i o tym, że każdy robotnik mojego ojca je przy stole syto zastawionym. Postanowiłem wrócić do ojca i przeprosić go, bo zrozumiałem, ze nie jestem jeszcze gotowy żyć samodzielnie. Wróciłem do domu, a ojciec wyszedł do mnie z otwartymi ramionami, przebaczył mi i przygotował dla mnie ucztę. Zrozumiałem, że najlepiej będzie mi przy moim ojcu.

Artykuł prasowy.

20 kwietnia 1998r.
Pewien biznesmen miał dwóch synów. Obaj mieszkali razem z ojcem w Zakopanem. Pewnego ciepłego ranka jeden z synów powiedział ojcu, że postanowił rozpocząć własne życie. Ojciec dał mu oczywiście to, co mu się należało. Następnego dnia wczesnym rankiem syn wyprowadził się z domu. Minął dzień, miesiąc, rok, syn nie pisał listów, ani nie odwiedzał rodziny. Dnia 28 kwietnia 1999r., ojciec ujrzał na horyzoncie zarys człowieka zbliżającego się ku domowi. Gdy podszedł bliżej zorientował się, że to jego własny syn. Ze łzami w oczach przywitał się z nim. Okazało się, że ten roztrwonił dany mu majątek i postanowił wrócić do ojca i brata. O lasach rodziny w kolejnym numerze.
Red. Mareczek

Katecheza od początku do końca nosi znamię przemyślanej konstrukcji. Z pozornie swobodnej zabawy w skojarzenia wyłania się droga ku zrozumieniu istoty Sakramentu Pokuty i uczniowie sami ją odkrywają, krok po kroku podążając ku refleksji.
Jest chwila na ruch, śmiech, głośne wypowiadanie się – „burzę mózgów”, swobodną reakcje i rozmowy podczas pracy w grupach. Jest i miejsce na przyjemność i zadumę.

Zakończenie zajęć – podsumowanie. Można je również nazwać ugruntowaniem wzbudzonej świadomości poprzez „wejście w rolę” syna marnotrawnego lub innej postaci z przypowieści i napisanie listu, artykułu lub świadectwa. Jest to jednocześnie przykład integracji międzyprzedmiotowej, bowiem ten tekst biblijny jak i obraz Rembrandta są obiektem zainteresowania także na języku polskim.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643