zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

1. Bracia i siostry. Dziś w trzecią niedzielę wielkanocną zmartwychwstały Jezus jeszcze raz przypomina o sobie i jakby woła: uwierzcie, ja żyję i jestem pośród was. Ta obecność Jezusa zdaje się dość mocno przemawiać z usłyszanej przed chwilą Ewangelii.
2. Zmartwychwstały Chrystus znów objawił się uczniom, tym razem nad Morzem Tyberiadzkim. Ukazał się im po raz trzeci. Dlaczego? Czyżby raz nie wystarczyło? Czyżby prawda o zmartwychwstaniu nie dotarła do nich na tyle, aby swoje życie przestawili na nowe tory i zaczęli żyć w świetle zmartwychwstania? Pewnie nie. Ich powrót do starych zajęć, łowienia ryb, robi wrażenie, jakby jeszcze nie wiedzieli, co mają ze sobą robić. I jak kiedyś, poszli po prostu łowić ryby, ale tej nocy, jak odnotował Ewangelista Jan, naoczny świadek, nic nie złowili. To jeszcze bardziej ich przygnębiło. I oto w tę ich trudną sytuację, gdzie praca ich nie przyniosła pożądanych efektów, wchodzi Chrystus. Tym razem przychodzi jako nierozpoznany i zwyczajnie prosi by jeszcze raz spróbowali. Może nie bardzo mieli ochotę po całej nocy bezowocnych łowów, ale na Jego słowo zarzucili sieć. I oto efekt imponujący - 153 ryby, dokładnie policzyli. I otworzyły się im oczy, jak uczniom idącym do Emaus. I poznali, że to był Pan. Jezus zwyczajnie zaprosił ich, by się posilili. Dawał im chleb i ryby. I jedli.
3. Oto opis objawienia się zmartwychwstałego Pana. Jakże inny od tego, jaki miał miejsce w Jerozolimie. Tam uroczysty, z pewnym przesłaniem, tu zwyczajny bez jakiś szczególnie podniosłych słów. Jezus dołącza dyskretnie do zwykłych zajęć, i to wcale nieoczekiwany, choć w sytuacji bezradności okazał się bardzo pożądany. W życie uczniów na nowo przywraca nadzieję, wnosi nowego ducha.
4. Bracia i siostry. Cóż z tego dla nas? Jaka nauka, jakie wnioski? Z nami, podobnie jak z apostołami. Nie wiemy nieraz, co z sobą począć. Próbujemy po swojemu żyć, według własnych planów, tak jakby sprawa wiary, Jezusa nic nie miała do naszego życia. Idziemy łowić swoje ryby. O tym zjawisku przypomniał Benedykt XVI jeszcze jako kardynał w książkowym wywiadzie: Bóg i świat. Mówił, że „Niewątpliwie żyjemy w okresie, gdy pokusa, by działać bez Boga, urosła do niebywałych rozmiarów. Nasza cywilizacja techniki i dobrobytu opiera się na przekonaniu, że w zasadzie wszystko można wytworzyć… Pytanie o Boga odchodzi więc w niepamięć”.(s. 23)
W świetle tej wypowiedzi można zapytać, czy zmartwychwstały Jezus znajduje okazję, by niejako się wcisnąć w tak urządzane życie i objawić swoją moc ludziom zajętym swoimi ziemskimi połowami? Dzisiaj nawet niepowodzenie, przegrana, nieszczęście, nie zawsze staje się okazją, aby zreflektować swoje działanie, aby spostrzec swoją niemoc bez odniesienia naszych działań do Boga. Człowiek wtedy jest bardziej skłonny cały świat obwiniać i przeklinać, ale nie dostrzega błędów u siebie. Potrzeba wielkiej pokory, aby dostrzec swoją niemoc i uwierzyć, że tak naprawdę bez Boga nic uczynić nie możemy. A bez łączności z Chrystusem nic pożytecznego dla naszego zbawienia i innych nie uczynimy. Pokora uczniów Jezusa uczy nas właściwej postawy, otwartości na Boże słowo, na Jego pomoc. Tylko pycha nie pozwala przyznać się do słabości, do własnej niemocy. Apostołowi na słowo Jezusa na nowo zarzucili sieć. I efekt jakże odmienny. „Darmo więc wstawać nawet o północy, jeżeli Pańskiej nie macie pomocy”. Sprawdziły się na nich dosłownie te słowa. Obyśmy i my o tych słowach pamiętali.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643