zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

 "Trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi".
Te słowa św. Piotra z dzisiejszego pierwszego czytania wydają się być oczywiste. Apostoł wypowiada je wobec Sanhedrynu, chociaż zdaje sobie sprawę, że za to wyznanie swojej wiary może zapłacić nawet własnym życiem. Może zadajemy sobie pytanie, skąd u św. Piotra taka odwaga, skoro zaledwie kilkanaście dni temu wypierał się Jezusa - swojego Pana, Mistrza i Nauczyciela. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dzisiejszej Ewangelii.
Św. Jan opisuje jedno ze spotkań Chrystusa zmartwychwstałego ze swymi uczniami. Spotkanie bardzo dziwne i tajemnicze. Do dziś badacze Pisma Świętego zastanawiają się, jak to możliwe, że Apostołowie nie poznali Jezusa, z którym przebywali każdego dnia przez trzy lata. Nie wiadomo też dokładnie, co oznacza cudowny połów ryb po całej nocy bezowocnie spędzonej na jeziorze. Chrystus przychodzi do zmęczonych i chyba trochę zawiedzionych Apostołów, aby ich umocnić. Przychodzi, aby dać im siłę, odwagę i nadzieję. Zaprasza ich do wspólnego posiłku, a wspólne spożywanie posiłku zawsze w Piśmie Świętym oznacza szczególną bliskość między ludźmi.
Widok Chrystusa jest wyjątkowym przeżyciem dla Uczniów. I chyba z tego spotkania i z takich spotkań zrodziła się ich wiara. Przeżyli coś bardzo ważnego, a człowiek, który prze-żywa coś naprawdę ważnego nie może tego pozostawić tylko dla siebie, odczuwa potrzebę podzielenia się z innymi. Popatrzmy na siebie, kiedy spotyka nas jakaś wielka radość natychmiast chce-my, aby i inni o tym się dowiedzieli.
Właśnie ze spotkań ze zmartwychwstałym Chrystusem Apostołowie wynoszą przekonanie, że ich wiara nie jest tylko ich prywatną sprawą, kwestią wewnętrznych przeżyć, lecz prawdą i radością, którą trzeba zanieść wszystkim ludziom, nawet, jeżeli przyjdzie za to zapłacić wysoką stawkę, bo "trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi".
Zastanówmy się przez chwilę, co to znaczy słuchać bar-dziej Boga, niż ludzi?
W miejscowości Machowa, około 16 kilometrów od Tar-nowa znajduje się dziwny grób. Grób niemieckiego żołnierza, który w czasie II wojny światowej został rozstrzelany przez swój własny oddział. Nazywał się Otto Schimek, był studentem. W 1944 roku został powołany do wojska i wysłany na front wschodni. Pewnego razu w odwecie za jedną z akcji partyzanckich Niemcy mieli rozstrzelać grupę niewinnych ludzi, mieszkańców Machowej. Jednym z żołnierzy wyznaczonych do plutonu egzekucyjnego był Otto Schimek. Odmówił wykonania tego rozkazu, chociaż wiedział, że jest wojna i zapłaci za to własnym życiem. Tak też się stało - sąd wojskowy skazał go na śmierć.
W pożegnalnym liście do swojej matki tak pisał: "Wiem, że w każdym wypadku jestem w ręku Boga. o­n moje sprawy należycie ułożył i o­n je zakończy. Jestem w radosnym nastroju. Cóż mam bowiem do stracenia? Nic, tylko moje biedne życie. Duszy nie mogą mi przecież zabić. Dlatego nie płaczcie - odchodzę szczęśliwy".
Takie świadectwo swojej wiary dał 19 letni niemiecki chłopak; świadectwo, które wynikało z głębokiej wiary. Z wiary w to, że lepiej pozostać wiernym Bogu, niż ocalić własne życie. Wynikało z tej samej wiary, w imię której św. Piotr przemawiał przed Sanhedrynem; z tej wiary, w imię której ginęły tysiące chrześcijan podczas różnego rodzaju prześladowań.
My żyjemy dzisiaj w innych warunkach. Nikt nie domaga się, abyśmy oddawali za Chrystusa swoje życie i pewnie takich czasów nie dożyjemy. Ale na pewno i dla nas aktualne są słowa św. Piotra: "Trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi".
Co to znaczy dzisiaj konkretnie dla nas, że trzeba nam bardziej słuchać Boga, niż ludzi? Co to znaczy słuchać Boga? Słuchać Boga, to przede wszystkim być Mu posłusznym. Być posłusznym zwłaszcza wtedy, kiedy to nie jest wygodne, kiedy taka postawa może się spotkać z niezrozumieniem, z drwiną, z ironicznym uśmieszkiem. Być posłusznym Bogu, nawet wtedy, kiedy cały otaczający świat mówi co innego, kiedy każe inaczej żyć i inaczej myśleć, niż chce tego Bóg. Być posłusznym Bogu także wtedy, gdy inni żyją tak, jakby Boga w ogóle nie było, bo takie życie jest łatwiejsze, prostsze i bardziej wygodne.
Popatrzmy na ludzi, którzy tak na serio próbują być wierni Bogu na co dzień. Może ich znamy, może żyją obok nas. Jakże wielu ludziom o­ni przeszkadzają. Choćby dlatego, że są dla nich wyrzutem sumienia, że przypominają im o Bogu, o życiu wiecznym, o potrzebie nawrócenia. I nie koniecznie przypominają słowami. Znacznie częściej swoim życiem i swoją postawą. I za to często spotykają się z wrogością, odrzuceniem, plotkami i obmowami.
Pan Jezus nigdy nie powiedział, że Jego uczniowie będą mieli łatwe życie. Nigdy nie obiecywał im, że będą uwielbiani i podziwiani przez innych. Bycie chrześcijaninem nie jest czymś łatwym i prostym, świadectwo chrześcijańskiego życia bardzo często zostaje odrzucone. Bardzo łatwo jest tylko udawać ucznia Chrystusa. Udawać do momentu, kiedy nie wymaga to poświęcenia, wyrzeczenia i ofiary.
Bardzo się dziwię, że są tacy chrześcijanie (że jest ich tak wielu), którzy dziwią się, że Ewangelia ciągle jest odrzucana, że Kościół jest krytykowany, że ludzie wierzący są ośmieszani i wielokrotnie jeszcze dyskryminowani. Dziwią się temu, tak jakby Ewangelia była wytworem tego świata. Dziwią się, jakby zapomnieli, że Chrystus powiedział: "Królestwo moje nie jest z tego świata", jakby nie czytali w Ewangelii: "Mnie prześladowali i was prześladować będą". Często zapominamy bardzo łatwo o tym, że jesteśmy uczniami Mistrza Ukrzyżowanego. Zapominamy, że Ewangelii nie da się ani wytłumaczyć, ani zrozumieć kategoriami tego świata, bo o­na nie jest z tego świata. Chrystus nie głosił, że Jego nauka będzie wygrywała konkursy popularności. Głosił, że o­na jest Prawdą. Prawdą o Bogu i o człowieku. Prawdą, która prowadzi do zbawienia.
Módlmy się do Boga, abyśmy taką prawdę potrafili głosić. I to nie koniecznie w pięknych słowach; abyśmy głosili ją własną postawą. Prośmy, abyśmy spotkali na swojej drodze żyjącego Jezusa i abyśmy tą prawdą potrafili się dzielić.
Aby i przez nas choć odrobinę wzrastała wiara w świecie.
Amen.

ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643