zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

Przeżywamy czas wielkanocny. Przez siedem tygodni Kościół żyje tajemnicą Zmartwychwstania. Przywołuje to wielkanocne wydarzenie i świadectwa najbliższych uczniów Jezusa, aby przekonywać świat do tej przerastającej ludzkie wyobrażenie prawdy, że Ten, którego wydano na haniebną śmierć przez ukrzyżowanie, trzeciego dnia zmartwychwstał.

Najpierw Chrystus przekonywał swoich najbliższych, że żyje. Ukazywał im się wiele razy. Także dzisiejsza Ewangelia przedstawia nam ukazanie się uczniom zmartwychwstałego Pana. Ale czy tylko o to chodzi, aby świat uwierzył, że Jezus żyje? Czy chodzi o coś więcej? Bo czy problemem naszej wiary jest uznanie istnienia Boga, czy raczej sposób obecności Boga w naszym życiu? Czy my potrafimy zauważyć tę obecność i działanie Boga pośród nas? Czy wreszcie liczymy na Jego pomoc? Oto problemy, z którymi żyjemy, ajakie zdaje się podpowiadać nam dzisiejsza liturgia słowa.

Zauważmy, że Chrystus zjawia się nad jeziorem Tyberiadzkim w szczególnym momencie. Apostołowie byli wówczas zajęci połowem ryb. Niestety, jak pisze Ewangelista, „tej nocy nic nie złowili”. I oto w tę beznadziejną sytuację po bezowocnym połowie ryb wkracza nie rozpoznany jeszcze Jezus. Przygnębionym, zmęczonym całonocną pracą rybakom każezarzucić sieci. Zarzucili i własnym oczom nie dowierzają. Z ledwością wyciągają mnóstwo ryb w liczbie aż 153. Tak, że dziwią się, że sieć wytrzymała, nie rozerwała się. I te nadzwyczajne zjawiska naprowadzają Jana, ucznia, którego Jezus miłował, na właściwy trop. W tym cudownym połowie ryb rozpoznaje palec Boży. Dlatego z radości i w zachwycie wykrzykuje: „to jest Pan”. Po nadzwyczajnym czynie, cudownym połowie ryb rozpoznaje swego Mistrza.

Zmartwychwstały Jezus daje uczniom poznać swą obecność także poprzez bardzo proste, przyjacielskie, wręcz rodzinne gesty ( ognisko, przygotowany chleb i ryby do spożycia), i słowa: chodźcie, posilcie się. W tych prostych gestach uczniowie – jak zapewnia Ewangelista – rozpoznali, że to jest Pan. A wtedy nikt nawet nie odważył się zadać Mu pytania: kto Ty jesteś?, bo wiedzieli, że to jest Pan.

I w ten oto sposób Jezus przyzwyczaja uczniów, w tym także nas do rozpoznawania Jego nowej, często ukrytej, dyskretnej, pełnej tajemnicy obecności w świecie, w naszym życiu. I ta obecność, której może nie raz doświadczyliśmy, nie jest jakimś tryumfującym objawianiem boskiej chwały, ale w pierwszym rzędzie jest to działanie niosące nam pomoc, a często ratunek w beznadziejnych sytuacjach. Zmartwychwstały swoją boską moc objawia w działaniu, w służbie człowiekowi, posługując się najczęściej nadzwyczaj prostymi środkami. A przy tym uczy nas, ludzi zbyt mocno ufających we własne siły, że tak naprawdę bez Niego nic uczynić nie możemy. „Na nic się zda stawać o północy, jeżeli nie będzie Pańskiej pomocy”. I „bez Boga ani do proga” – dobrze znamy te powiedzenia, które zawierają tę głęboką prawdę. Przekonali się o tym uczniowie, którzy całą noc pracowali, i nic nie złowili. A dzięki słowu Jezusa wystarczyło tylko jedno zarzucenie sieci.

Bracia i siostry. Co nam potrzeba, aby rozpoznać obecność i działanie Jezusa w naszym życiu? Myślę, że pokory. Za często liczymy tylko na siebie. Św. Teresa mówiła, że trzeba tak pracować, jakby wszystko zależało od nas, ale przy tym tak się modlić, jakby wszystko zależało od Boga. Niech ta zasada niech taka postawa pokory i zaufania pomaga nam dostrzegać częściej w naszym działaniu ów „palec Boży”. Amen.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643