zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

5 Niedziela

Ja jestem krzewem winnym - wy latoroślami”. Ta ewangeliczna przypowieść, którą przed chwilą usłyszeliśmy to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych tekstów Nowego Testamentu. Słowa, które dzisiaj Chrystus do nas kieruje niosą ze sobą bardzo wiele niezwykle ważnych dla naszej wiary i dla naszego życia treści.
Jezus porównuje siebie do krzewu winnego a nas - swoich uczniów do winnych latorośli. Czym jest winny krzew dla latorośli? Jest wszystkim, jest oparciem, źródłem bezpieczeństwa, ale przede wszystkim jest źródłem, dawcą życia. Przecież najpiękniejsze nawet gałązki, czy kwiaty, gdy zostaną oderwane od pnia, z którego wyrastają prędzej czy później są skazane na śmierć. Przez jakiś czas cieszą nasze oczy stojąc w wazonie w naszych domach, lecz po pewnym czasie zaczynają usychać, bo zostały oderwane od źródła życia.
A czy może być inaczej w naszym życiu religijnym? Czy może być inaczej z naszą wiarą? Chrystus mówi bardzo prosto i wyraźnie: „Kto trwa we Mnie a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze mnie nic nie możecie uczynić”. Na pewno każdy z nas chciałby, aby jego życie przyniosło owoc obfity. I próbujemy osiągnąć ten owoc, czasami wkładamy w to wszystkie nasze siły. I zaczynamy już od najmłodszych lat nasz nieustanny wyścig: aby więcej mieć, aby więcej znaczyć, aby więcej móc. A po drodze gdzieś gubimy własne dzieci, zatracamy swoją rodzinę, nie mamy czasu, aby usiąść przy rodzinnym stole i normalnie porozmawiać, aby podzielić się ze sobą tym co nas cieszy, aby pomówić o swoich planach, może podzielić się swoimi niepokojami. Nie mamy czasu, aby odwiedzić własnych rodziców, może chorych, może samotnych. Nie mamy czasu, aby wspólnie się pomodlić, czy iść na Mszę Świętą. Nie mamy czasu, żeby normalnie żyć.
„Kto trwa we Mnie a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity...” Czy o takich owocach Chrystus mówi do każdego z nas? Latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie! Jakie dobre owoce może wydać nasze życie bez Chrystusa?
Bardzo trudno jest nam ludziom współczesnym, którym ciągle się wmawia, że jesteśmy tacy wspaniali i doskonali, że nie potrzebujemy w swoim życiu niczyjej pomocy przyjąć Ewangelię Chrystusa. Ewangelia nie jest dzisiaj w modzie, bo Ewangelia mówi, że człowiek w oderwaniu od Boga, od Jezusa niczego nie zbuduje, niczego nie osiągnie i że sam nie zapewni sobie ani sukcesu, ani szczęścia, ani zbawienia. Bez Niego jesteśmy jak ta ewangeliczna latorośl oderwana od winnego krzewu. „Beze mnie nic uczynić nie możecie”. To słowa trudne, może niepopularne, ale prawdziwe.
Wielu z nas przekonało się na własnej skórze, czym kończy się świat budowany o oderwaniu od Boga. Jakie były owoce tego świata? Poniżenie człowieka, zniszczenie godności ludzkiej pracy, ośmieszanie ludzi uczciwych i sumiennych, powszechne kłamstwo i niszczenie sumienia młodych ludzi... Można by długo wymieniać. Dziś zbieramy tego owoce i jeszcze długo będziemy je zbierać.
Może ktoś powiedzieć: „Teraz wszystko jest inaczej, tamte czasy nie wrócą”. Inaczej, to nie znaczy lepiej. Zamiast propagandy mamy reklamę, która każdego dnia wmawia nam, że jeśli to, czy tamto zdobędziemy osiągniemy pełnię szczęścia. Praca staje się bezwzględną walką o byt, o przetrwanie, o władzę, o stanowisko. Coraz częściej boimy się wychodzić na ulicę, i to nie tylko wieczorami. Do takiego świata idziemy i taki właśnie świat wkracza w nasze życie. Ten nowy świat też nie jest budowany na Ewangelii. Tak wygląda świat budowany bez Boga i takie są jego owoce. Czy o takie owoce nam chodziło? Czy o takie owoce chodzi Chrystusowi?
Jezus jest prawdziwym krzewem winnym. On daje nam wszystko to, co może dać nam szczęście. On daje swoje Słowo, które mówi nam wyraźnie, jak żyć, aby wydawać owoce. On daje swoje Ciało, aby nas umocnić. Dlaczego więc ciągle próbujemy sami budować swoje życie w oderwaniu od Niego.
Każdy, kto choć trochę zetknął się z pracą na roli wie dobrze, że w przyrodzie nic nie dzieje się samo z siebie. Jeżeli rolnik nie włoży wysiłku w uprawę swojego pola, jeżeli ograniczy się tylko do samego zasiania, to może zebrać co najwyżej trochę chwastu. Każdy owoc wymaga pracy. Winorośle wydają owoce dopiero w trzecim roku uprawiania. Przecież to samo dotyczy i naszego życia i na ogół wszyscy o tym wiemy. Wiemy o tym, ale jakoś bardzo łatwo o tym zapominamy i dajemy się uwieść obietnicom o lekkim, łatwym i przyjemnym życiu. Jakże łatwo czytając kolorowe gazety, czy oglądając telewizję wierzymy bardziej oglądanym reklamom, niż własnym oczom, rozsądkowi i doświadczeniu. Żadne owoce nie rodzą się same. Ani w życiu codziennym, ani w życiu duchowym.
Czasami ktoś mówi, że przychodzenie do kościoła, modlitwa, spowiedź, sakramenty święte nie mają sensu, bo wciąż wraca do starych grzechów, bo ciągle jest taki sam, bo nic się w jego życiu nie zmienia. I dziwi się bardzo zapytany o to, czy zrobił coś, aby ta przemiana nastąpiła. Przecież łaska Boża nie działa sama, bez udziału człowieka, ani bez jego wysiłku.
Co to znaczy być złączonym z Chrystusem, jak latorośl z winnym krzewem. To trwać przy Chrystusie, żyć wiarą, nadzieją i miłością. Św. Paweł napisał w liście, który dziś usłyszeliśmy: „nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”. Trwać przy Chrystusie, to być chrześcijaninem na co dzień, a nie tylko w niedzielę i nie tylko w kościele, ale wszędzie w każdej sytuacji.
Jezus mówi: Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwał będę”. Jeżeli naprawdę będziesz starał się żyć blisko Chrystusa, wtedy On będzie zawsze przy Tobie. On będzie przemieniał Twoje życie, obdarzy Cię prawdziwą radością, szczęściem i Bożym pokojem, którego nie może dać żaden człowiek. Takie właśnie owoce będzie wydawało Twoje życie.
Panie, daj każdemu z nas pragnienie życia w bliskości z Tobą, chcemy być przy Tobie i tylko z Ciebie czerpać naszą siłę, nadzieję i pokój. Amen.

Ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643