zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

5 Niedziela

Bracia i siostry. Może czasem stawiamy sobie pytania: Czym jest Kościół? Jaka jest jego natura, zasada funkcjonowania i jakie jest wreszcie moje miejsce w Kościele?

Te i podobne pytania warto sobie zadać, zwłaszcza w tym czasie, kiedy wiele osób nie czuje, albo wręcz zatraciło poczucie przynależności do Kościoła. Wyraża się to już w samym mówieniu o nim, formułowaniu sądów, najczęściej krytycznych, wyrażaniu się o nim tak, jak by to była jakaś instytucja istniejąca gdzieś obok nas, do której od czasu do czasu udajemy się w celu załatwienia pewnych usług. A nawet dziś, gdy Kościół w Polsce wyznaje swoje winy, na ile jest w nas tej świadomości, że chodzi tu o grzechy nie tylko hierarchii, ale o grzechy moje i twoje, każdej i każdego z nas?

W podręczniku do religii klasy drugiej jak i czwartej Szkoły Podstawowej znajduje się definicja Kościoła, która brzmi tak: Kościół Chrystusowy jest to Rodzina Dzieci Bożych zjedno­czonych zChrystusem. W Nowym Katechizmie Kościoła Katolickiego nie ma zasadniczej zmiany, Autorzy Katechizmu odwołując się do obrazów biblijnych jedynie wzmocnili i uwydatnili tę ścisłą więź ludzi ochrzczonychz osobą Jezusa Chrystusa. Kościół został przedstawiony jako Lud Boży, Oblubienica Chrystusa, świątynia Ducha Świętego oraz jako Mistyczne Ciało Chrystusa.

W dzisiejszej Ewangelii Chrystus chcąc nas pouczyć o tajemnicy życia Kościoła, posłużył się obrazem winnego krzewu i latorośli. Krzewem jest o­n sam. W nim, organicznie związane, tkwią latorośle obsypane liśćmi i wydające owoc. Krzew żyje, latorośle zmieniają się z roku na rok, jak pokolenia. Podobnie jest z Kościołem. Chrystus trwa wiecznie, pokolenia ludzi należących do Kościoła ustawicznie się wymieniają. Na wzór latorośli mają wydać owoce dobrych czynów. Tymi owocami Bóg pragnie ubogacać ludzkość. Aby latorośle mogły wydawać owoce, muszą czerpać życiodajne soki z ziemi przez korzeń i krzew. Gdy ich łączność z krzewem zostaje zerwana, nie tylko nie są w stanie przynosić owoców, ale same schną i nie nadają się do niczego tylko na spalenie. Winny krzew, latorośle i ich owoce są doskonałym obrazem Kościoła. Chrystus chciał w nim ukazać potrzebę życia eucharystycznego. Według Jana Ewangelisty Jezus posłużył się tym obrazem w Wieczerniku, gdzie ustanowił Najświętszy Sakrament. Chciał ukazać rolę, jaką w życiu Kościoła i poszczególnych jego członków spełnia Eucharystia. Współczesna biologia może nam pomóc w odkrywaniu bogactwa obrazu, jakim posłużył się Chrystus. Jakże precyzyjnie można dziś śledzić ów zdumiewający proces przemiany materii w winnym krzewie. Jak przy pomocy korzeni czerpie o­n odpowiednie składniki z ziemi, by pod wpływem słońca i różnych reakcji w komórkach tworzących liście zamieniać te składniki w dorodny owoc. Oto tajemnica życia Kościoła. Z Chrystusa, przez sakramenty, dociera do naszych serc Boże życie, a łaska uczynkowa, jak dobroczynne promienie słońca, przemienia to co doczesne w to co wieczne i dziełom czysto ludzkim nadaje Boski wymiar.

Trzeba dobrze przemyśleć ewangeliczny obraz o winnym krzewie, aby odkryć siebie jako latorośl przeznaczoną do wydawania owoców. Należy odkryć własne miejsce w Kościele i dostrzec zadania, jakie w nim wyznaczył nam Bóg. Dostrzeżenie owych wielkich możliwości, jakie się kryją w bliskim kontakcie z Jezusem, otwiera przed człowiekiem wspaniałe horyzonty nowego, bardzo twórczego życia. Bóg nas potrzebuje do czynienia dobra, do wydawania owoców. o­n przez nas chce zadziwić świat. Nasze życie można mierzyć koszami wspaniałych owoców, które trwać będą wiecznie. To w tym obrazie każdy może odnaleźć siebie ze swoim powołaniem, bo jakiekolwiek by o­no było, zawsze jest powołaniem do czynienia dobra, do wydawania owoców sprawiedliwości.

Ludzkość nigdy nie odrzuci winnego krzewu, gdy będzie o­n obfitował w dobre owoce. Wprawdzie sam krzew-Jezus Chrystus jest już niezniszczalny, należy bowiem, po zmartwychwstaniu, do innego świata, ale i latorośle-chrześcijanie, o ile tkwią w nim, nie mogą ulec zniszczeniu. Wszelkie doświadczenia, jakie na nie spadają, doskonalą owoc i czynią go jeszcze cenniejszym. Jest rzeczą znamienną, że okresy prześladowań Kościoła, połączone z cierpieniem jego członków, z odrywaniem latorośli od krzewu, równocześnie obfitują w szczególne działanie łaski.

Bracia i siostry. Warto zatem myśląc i mówiąc o Kościele odwoływać się do biblijnych obrazów, bo nie są to opinie obiegowe, informacje dziennikarskie, ale są to prawdy wypowiedziane przez samego Założyciela – Jezusa Chrystusa. Uświadamiają nas o tym, że Kościół to coś więcej aniżeli organizacja mniej czy bardziej sprawnie działająca, obciążona ludzkimi słabościami. Kościół to Oblubienica, to Ciało Chrystusa, którego jesteśmy członkami. Dzięki tej głębokiej więzi z Jezusem, dzięki wierności Bogu, możemy czerpać moc, łaskę do wypełniania swojego powołania w Kościele. Niech ta nauka pozwoli bardziej docenić tę przynależność do Chrystusa. Niech mocne i odpowiedzialne trwanie w Kościele nie będzie powodem skrępowania czy zawstydzenia, ale powodem do wielkiej wdzięczności i dumy za tę niezasłużoną łaskę. Amen.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643