zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

Bracia i siostry. Jakże różne doświadczenia wiary ukazuje nam dzisiejsza liturgia słowa. Począwszy od zwątpienia, zawodu wobec oczekiwań co do Mesjasza, poprzez radość serca, jaką przywraca Jezus zawiedzionym uczniom, aż po głoszenie przez Piotra z wielką mocą i przekonaniem prawdy o zmartwy-chwstaniu Pana. Bóg wskrzesił Go zerwawszy więzy śmierci.

Patrzymy więc dziś na zwątpienie i rezygnację uczniów zdążających do Emaus. Obserwujemy, jak do ich serc i umysłów powoli powraca wiara. I z podziwem wsłuchujemy się w donośny głos Apostoła, który z wielką siłą przekonania głosi wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa.

Spójrzmy najpierw na uczniów. Jeden z nich to Kleofas, drugi – bez imienia. To może być każdy z nas. A droga do Emaus – to nasze zwątpienia, przygasłe nadzieje. Pojawiają się o­ne, gdy jakieś zawirowanie w życiu, pokrzyżowane plany, dramat rodzinny, osobisty. Dlatego załamanie, kryzys wiary. Co w takiej chwili trzeba robić? Uczniów idących do wsi sprawa Chrystusa nie przestała zajmować. Właśnie o nim rozmawiali w drodze. Dla nich to był temat żywy, bo dotyczył ich nadziei. Nie wolno więc rezygnować, trzeba podejmować rozmowy na tematy wiary. Są to czasem trudne tematy, ale tylko wtedy jest nadzieja, że do takiej twórczej rozmowy dołączy sam Chrystus.

Uczniowie odzyskiwali wiarę, gdy Jezus wyjaśniał im Pisma.„Czyż serce nam nie pałało, gdy Pisma nam wyjaśniał” – jednogłośnie stwierdzili.Wydaje się, że nie odbudujemy nigdy prawdziwej wiary, jeśli nie oprzemy jej na słowie Bożym. Wiara bowiem to nie sprawa osobistych przekonań, ale ufna postawa zawierzenia Bogu, jego słowu, którego czytelny zapis znajdujemy w Biblii, a które dalej Jezus głosi i wyjaśnia przez we wspólnocie Kościoła.

Dalej patrzmy na uczniów, gdy już przybliżyli się do wsi. Nieznajomego wędrowca niejako przymusili, aby został z nimi. To, co uderza nas, to ich otwartość, gościnność, typowa dla ludzi Wschodu. I dzięki tej gościnności mogli na dobre rozpoznać w tajemniczym wędrowcu swojego Pana.

Jakże ważną sprawą jest, aby nie zamykać się przed ludźmi, aby być otwartym na innych. Bo droga do Boga często wiedzie przez ludzi.

Gest łamania i podawania chleba jednoznacznie wskazuje na Eucharystię. To w niej uczestnicząc możemy najbardziej poznać i doświadczyć Jezusa.

Bo to właśnie spotkanie przy stole, przy łamaniu chleba, ostatecznie przywróciło wiarę uczniom, tak, że jeszcze tego wieczoru wrócili do Jerozolimy, aby radością serca podzielić się z Apostołami.

Bracia i siostry. Nie ma innego sposobu na mocną wiarę, jak tylko spotkanie Chrystusa. Tylko jego bliskość, doświadczenie jego obecności w słowie, w Eucharystii może tak uskrzydlić człowieka, że bez lęku, bez obaw, będzie w stanie stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom, jakie niesie życie. Nawet śmierć nie będzie w stanie wystraszyć wyznawcę Chrystusa.

Kiedy umierał św. Brat Albert Chmielowski, siostry, które zgromadziły się wokół niego zaczęły płakać. o­n zaś zdecydowanym głosem zwrócił się do nich mówiąc: „Co tu płakać, z wolą Bożą, trzeba się zgadzać. I za wszystko Bogu trzeba dziękować”.

Trzeba mieć silną wiarę, trzeba poznać i doświadczyć obecności żyjącego Chrystusa, aby mieć siłę i odwagę jak Piotr głosić z przekonaniem, że w Nim cała moc i nasze zbawienie.

ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643