zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

4 Niedziela

Ulubiony obraz Dobrego Pasterza.

Wraz z całą grupą pielgrzymów przechodziłem w pobliżu Cezarei Nadmorskiej w Ziemi świętej. Były to lata zamykające XX wiek . Panował spokój, a my cieszyliśmy się jak dzieci każdym śladem Ewangelii jakby krokami samego Chrystusa. Wśród dróg poza miastem podziwialiśmy nieco zniszczony pomnik Dobrego Pasterza. Przewodnik wyjaśnił nam, że takich i jemu podobnych jest wiele w Ziemi Chrystusa. Pomyślałem sobie o naszych podhalańskich i bieszczadzkich pasterzach i stadach owiec pilnowanych i popędzanychprzez owczarki. Obraz Dobrego Pasterza często bywa przysyłany przez przyjaciół nie tylko na wielkanocnych kartkach świątecznych lub darowany na okładkach wielu pozycji książkowych.

Pan Jezus nie tylko dobry, ale wspaniały Pasterz, cudowna bramawspomniana dzisiaj w Ewangelii otwarta dla każdego w czasie chrztu świętego i to ukochane grono idących za pasterzem wiernych słuchających głosu. Nie można zapomnieć słów Pana Jezusa ,, mam jeszcze inne owce, które nie są z tej owczarni , i te musze przyprowadzić, aby była jedna owczarnia i jeden Pasterz ”.

Są też i nieposłuszne,oparte owce z własnej woli odchodzące od stada na własne drogi, Jak często trafiają na manowce, ku własnemu nieszczęściu giną zaplątane w cierniach.Myślę sobie czasem, co zadecydowało o takim odejściu na własne ścieżki. Może pewność siebie, własne dziś modne decyzje, korzyści ? A może po prostu za chlebem lżejszym, obfitszym, kuszącym ?Własny dorobek i co dalej ?

Ks. Ryszard Koper w swoim słowie na niedzielę ,, Ku wolności”(s. 73 ) opowiada historię wędrującej matki rodziny udającej się do Stanów Zjednoczonych choć na kilka miesięcy. Intencje były piękne ... zarobić dla rodziny, męża i dwojga dorosłych już dzieci. Przypomniano powiedzenieAmeryka to łóżko i fabryka. Wracając do Polski zanurzona w smutku i zmęczeniu zwierzała się towarzyszom lotu. Pracowała od świtu do nocyw tzw. swetrowniach, w kuchniach, zmywała naczynia, szorowała zapuszczone, brudne domy. Fizycznie wykończona zapomniała, że jest żoną, matką, wolnym człowiekiem, chrześcijanką. Szorującbrudne łazienki czuła się już niewolnicą. Powtarzała sobie ku pociesze... a jeszcze z jeden miesiąc... jeszcze trochę zielonych dla rodziny, w domu się nie przelewa. Do takiej wytrzymałości zachęcały ja dzieci, którym matka przysyłała wszystkie zarobione pieniądze. Swój pobyt Weronika , bo tak jej było na imię, liczyła już latami.

Polska była daleko, do kościoła nie było czasu, a Pan Bóg przykryty pieniądzem jakby nie istniał.

W między czasie zmarł mąż, co robić ? Na pogrzeb jechać ? już do Stanów nie wrócę, nie mam prawa stałego pobytu ! Została, bo dzieci prosiły – niech mam zostanie, bo cóż tutaj może pomóc – usłyszaław słuchawce. Została jeszcze rok , straciła nie tylko zdrowie , ale i swoja godność – teraz wraca do Polski wycieńczona. Stwierdza i drżeniem „ nie wiem, nie jestem pewna gdzie zamieszkam, nie mam własnego domu. Gdy wysyłałam pieniądze dzieci mówiły – niech się mama nie martwi, znajdzie mama miejsce u nas . Niestety teraz córka wysyła mnie do syna, bo o­na ma dzieci, a synowa krzyczy, że o­na nie otrzymywała pieniędzy... ani centa !Nie chce myśleć, co mnie czeka w Polsce...

Rodzinny dom... rodzinny, parafialny kościół o Bóg – wszystko stało się obce. Zmarnowany kawał życia. Może ktoś powie ... pomagała dzieciom , które teraz mieszkają sobie wygodnie, ale dla matki nie ma miejsca, syn ma wspaniały samochód, ale po matkę nie wyjedzie, bo synowa nie pozawala. Wolałabym mieć dzieci biedniejsze, ale kochające mnie i Boga otwartym sercem – ale teraz już za późno ! Apetyt rośnie w miaręjedzenia. Gdzie wdzięczność, wrażliwość sumienia, gdzie czas i miejsce dlaBoga ?Ziemskie życie w Chrystusowej Owczarni.

Weszliśmy przez bramę Chrztu świętego, znamy regulamin Chrystusowego Kościoła, wiemy, że życie jest darem Boga, nie wolno nam przegapić ważnych rzeczy, aby kiedyś przezywać w innymi Boża radość ! Darów Bożych nikomu z nas w czasie życie codziennegonie brakowało. A jednak uparte owieczki chodząswoimi drogami, nie słuchają mimo wszystko głosu Pasterza.

Świat jest piękny, ale może człowiekowi zawrócić w głowie. Dlatego potrzebne są pewne zasady, jak w tym świecie się poruszać, odróżniać dobro od zła, miłość od zachłanności. Dobry Pasterz przypomina , że świat jest piękny, ale zło pochodzi od człowieka. Tyle dostrzegamy oszustw, przestępstw, rozbojów, złudnych nadziei. Złudna radość przynosi alkohol, narkotyk, zdrada, chęć zemsty. Co począć, gdy człowiek nie chce słuchać Dobrego Pasterza ? Kiedy przysłowiowe jajko mądrzejsze jest od kury ?

Wspaniały inteligencik , zdaje się katolik powiada : wszystko mogę Panu Jezusowi , nawet to, że bez słowa protestu zginął, no zupełnie nie po męsku, ale nie mogę Mu wybaczyć, że otoczył się samymi pastuchami, ani jednego inteligenta pośród apostołów ! Apostołowie to prostacy, galilejski proletariat.. – ale to konkretni, ufni ludzie gotowi do poświęcenia życia za prawdę Bożą, za Chrystusowe myślenie i Ewangelię. Ci uczniowie nie ośpiewywali Chrystusa piosenkami, ani nie wysławiali wierszamiJego Boskości . Chrystus miał ich dwunastu, za Judasza wszedł Paweł i tych dwunastu przeorało świat. Tych dwunastu prostych, myślących, konkretnych, wnikliwych ludzi.

Poznając otoczenie Dobrego Pasterza możemy dzisiaj wierzyć w doświadczenia ludzkiego rozumu, w zdrowy rozsądek myślącego prostegoczłowieka, w autentyczność faktów historycznych opisanych w Nowym Testamencie . Dlatego wierzę w Jezusa Chrystusa, w Jego zmartwychwstanie

Wierzy tyle pokoleń przez dwadzieścia już stuleci.

Przecież Chrystus walczył ze złem, gromił faryzeuszy i uczonych w Piśmie za kłamstwo i obłudę, wypędzał przekupniów ze świątyni. Chrystus -Dobry Pasterz wcale nie przegrał . Przegrali ci, którzy nim wzgardzili, wybrali inne, dla siebie przyjemniejsze wartości, swoje wydeptane drogi.Dobry Pasterz życie swoje daje za owce.

Chrystus wcale nie stal się skompromitowanym Władcą, ale stał się bardzo bliski, ludzkim , kochającym Przyjaciele człowieka, wiernym do końca swoim zasadom. Nie będę nazywał sługami, ale przyjaciółmi. Ucieczka z Jego dróg miłości to nie tylko odejście od wiary, ale zdrada Przyjaciela

Chrystus nie wiązał nas z sobą kodeksami prawnymi, pafagrafami, nie jesteśmy Jego poddanymi czy niewolnikami – ale przyjaciółmi, braćmi i siostrami. Podchodząc do konfesjonału ze swoimi niewiernościami – nie idę prosić Wszechmocnego o amnestię dla moich grzechów – choć Bóg mi je przebacza, odpuszcza dzięki wielkiemu miłosierdziu. Idę jako synmarnotrawny, świadomy swojej nieuczciwości i w imię przyjaźni mówię : źle zrobiłem, żałuję, przebacz mi !

Czy to Bóg od nas odchodzi – czy my odchodzimy od Niego ?Kto tu więcej miłuje ? Zostawia 99 owiec i idzie szukać tej zaplatanej w cierniach ?Kto zaopatruje rany i bierze na ramiona by zanieść znów do Owczarni ? Większa jest radość z tej jednej znów odzyskanej, nawróconej niż z tych pozostawionych w gromadzie ?Ta jedna odeszła, bo sama chciała !Dobry Pasterz czeka, zdaje się , że nawet płacze, smuci się z tego powodu, czeka , stoi nieśmiało pełen zatroskania. Wreszcie człowiek doznaniu różnych wrażeń, sparzony szuka stosownej chwili, aby choć ze wstydem, na ile mu sił starczy i odwagi -znów wrócić i wyznać cała winę . Temu, którego nazywał niepotrzebnym, odłożonym na później, zbędnym Bogiem. Zdobyty, lub jeszcze przywleczony tłumoczek swoich zysków rzuca, jak Judasz swoje srebrniki na ziemię.

Ja wiem jedno, że komu źle, komu dokuczyła bieda – rozgląda się za Bogiem , szuka u Boga pomocy, a nawet rozpłacze się jak dziecko. No cóż Chrystus lubi poszukiwać i być poszukiwanym. Podczas przyjęcia w jednym z angielskich zamków słynny aktor teatralny recytował fragmentu dzieł Szekspira. Po każdym deklamowanym fragmencie rozlegała się burza oklasków . Zapytano aktora, czy zechce recytować utwory, o które o­ni poproszą. Zgodził się.Straszy , siwy kapłan zapytał, czy zna psalm 23 – tak, ale pod warunkiem , ze ksiądz uczyni później to samo. Kapłan poczuł się trochę zakłopotany, ale zgodził się. Aktorpięknie, ze wspaniała dykcją wyrecytował : Pan jest moim Pasterzem, niczego mi nie braknie....goście nagrodzili wielkimi brawami. Następnie wstał ksiądz i z drżeniem sercaprzejęty także pięknie wypowiedział słowa psalmu . Gdy skończył nie było braw, zaległa głęboka cisza, a z wielu oczy popłynęły łzy. Po dłuższej chwili aktor wstał i powiedział : Drodzy Państwo – mam nadzieję, że każdy z was zauważył, że ja znampsalm 23, a ten człowiek – wskazując na kapłana – zna Pasterza !( Za Ks. Janem Gebarowskim s. 102 w ,, Na nowo poznawać Chrystusa ).

Pan Jezus jest Dobrym Pasterzem, zna swoje owce i o­ne Go znają. Całe jego ziemskie życie było objawieniem i nieustannym ukazywaniem Jego miłości do nas, względem ludzi. Litował się nad tłumami, gdy byli znękani i porzuceni, jak owce bez pasterza. Karmił ich słowem i chlebem, przebaczał i uzdrawiał, szukał i jednał z Ojcem w niebie, znal po imieniu i cieszył się z ich powrotu, odzyskania żywymi.Skoro Pan Jezus jest Bramą, dlaczego przez nią nie wchodzę ?

To pytanie dotyczy każdego z nas.Dlaczego idą za prądem , a nie potrafię iść pod prąd schlebiający współczesnemu katolikowi, dlaczego nie chce być szczęśliwym Jego szczęściem ? Jak więc odkryć dzisiaj prawdę o samym sobie ?Wymaga to trudu i odwagi, by konsekwentnie podążać pod prąd – iść za głosem sumienia. Brama stoi otworem. Brama jest sam Chrystus ! Trzeba naszej decyzji, przyjęcia i to z odwagą jego zasad moralnych – nie tylko wyuczenia się pytań i odpowiedzi z katechizmu przed bierzmowaniem. Dobry Pasterz zasługuje na zaufanie ! Warto iść za Nim. Może marzymy o kimś innym , o innych przyjaciołach, o radościach tego świata , ale o­ne są krótkie, kruche i zwodnicze, po prostu jak wszystkie ludzkie uczucia.

Historia i obserwacja codziennego życia uczy nas, że chociaż w te Chrystusową owczarnię bija tyrani prześladowań, choć zalewa ja morze herezji, ucieczek i zdrad, wewnątrz pojawiają się pęknięcie – to jednak o­na trwa do dziś i trwać będzie do skończenia czasów ... bramy piekielne jej nie przemogą. Ta Owczarnia zbudowana jest na miłości . Owce tej owczarni są wierni chrześcijanie wyznawcy, męczennicy, ojcowie, matki, młodzież i dzieci.Jak mogę pomóc temu Pasterzowi ?

Pasterz musi często szukaćkogoś zabłąkanego zeswojego stada. Kogoś . kto może błąka się wokół nas po drogach i ulicach , został oszukany, zwiedziony różnymi przynętami tego świata. Nie bójmy się iść za nim nawet pod prąd, aby mu pomóc w powrocie. Szukajmy nowych form pozyskania dla Chrystusa naszym autentycznym, głęboko religijnym życiem . Nie bójmy się powiedzieć w pewnym towarzystwie : ,,nie”nie piję ... nie, ja nie przeklinam,nie kradnę... nie mogę tego zrobić bliźniemu... Jakże jawnie i konkretnie zrobił to pewien pan prowadząc dwóch swoich przyjaciół do kościoła. Prowadziłem ich do gospody, przekonałem się, że źle robiłem – dziś prowadzę ich do kościoła na Msze świętą.

Pomyślmy w niedzielę Dobrego pasterza o naszych pasterzach. Czy cieszymy się, ze o­ni są pośród nas w tej malej Owczarni Chrystusa ? Przecież są kraje, a nawet parafie, gdzie ich brakuje

Jak ich postrzegamy ? Czy pamiętamy o nich w naszych modlitwach, a może pozwalamy sobie lub innym na niesprawiedliwa krytykę ?

Róża żyje bez ,, dlaczego” , o­na kwitnie, nie patrzy na siebie samą, nie pyta, czy ją kto widzi, czy chwali ?! Nie denerwuj się, że krzak róży ma kolce, ale ciesz się tym, ze krzak ciernisty ma róże. Z owiec nie będzie nigdy owczarni bez pasterza. Chociaż o jedno prośmy Chrystusa, abyśmy należąc do Jego owczarni, nie dali się nikomu wyrwać z Jego ręki, Abyśmy z Nim zawsze stanowili jedno w istnieniu, jedno w miłości i jedno w wieczności. Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643