zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Zmartwychwstanie Pańskie

Grób Chrystusa – życiową rzeczywistością.

Słowo ,, grób ” potrafi niejednego z nas pobudzić do bólu, żałoby, a nawet przerazić. Jego stopień bywa uzależniony odstopnia pokrewieństwa, bliskości czy zżycia się z osobą , którą żegnamy, dla której grób został otwarty.

Od wieczora Wielkiego Postu – przybywaliśmy do Grobu Pańskiego. Staraliśmy się przy nim modlić, adorować , szukać odpowiedzi na wiele pytań. W zależności od naszej pobożności, od głębi naszej wiary, zażyłości z Bogiem – grób ten mówił nam więcej czy mniej. Tego grobu dla Chrystusa chcieli Jego wrogowie. Dla nich Chrystus był niepotrzebny. Wraz z przywaleniem kamienia – odetchnęli, mogli spokojnie iść do domu. Wszelkie zagrożenie minęło – dla pewności wszelkiej – jak śpiewamy w pieśni – zbrojnej straży użyli !

Do widoku grobu można się przyzwyczaić, zobojętnieć... jak do codziennej drogi, przy przysłowiowej kromki chleba. Zmęczeni przeżyciami, tym wszystkim, co się stałoApostołowie, pewni tego że Nauczyciel spoczywa w grobie zmarły – próbowali się pogodzić z losem.

Bóg daje znaki swojej obecności.

Przybycie kobiet od nawiedzonego w niedzielny poranek grobu zadziwiło uczniów. Ich relacja zadziałała jak strumień zimnej wody. Grobowy kamień odwalony, wewnątrz nie ma nikogo – gróbpusty, wonności niepotrzebne. Słowa : dlaczego szukacie Żywego wśród umarłych, nie ma Go tutaj – zmartwychwstał ... Przypomnijcie sobie co powiedział w Galilei : ,, Syn Człowieczy musi być wydanygrzeszników, będzie ukrzyżowany, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie.

Trzeciego dnia... właśnie dzisiaj – poranek Wielkiej Niedzieli. Droga do grobu Pana to coś więcej , niż sprawdzenie wiarogodności słów Marii Magdaleny.Była to droga ludzkości od przywiązania się do cudotwórcy i nauczyciela z Nazaretu do wiary w Boskiego Zbawiciela żyjącego na wieki. Nie ciało Pana Jezusa , lecz właśnie tę wiarę Piotr i Jan znaleźli w grobie.

Wieli zwłaszcza młodych narzeka czasem na trudności w wierze – trzeba pobiec do grobu, aby przekonać się, sprawdzić jaka jest nasza wiara, czy nasz Jezus jest tam... !

Pisze człowiek w sile wieku : właśnie skończyłem pracę. Był poranek wielkanocny, wracałem do domu. Wstawało słońce, kiedy przechodziłem koło kościoła... Nie miałem jednak żadnej ochoty , aby iść za wchodzącymi na Mszę św. Przeżywałem swój można nazwać młodzieńczy kryzys oddalenia się od Kościoła. Bo tyle media piszą, odciągają, wmawiają , sugerują swoje racje. I nagle stało się. Akurat skręcałem, gdy słońce oświetliło mocno srebrzysty krzyż nad kościołem.Nie mogłem oderwać oczu od tego blasku. Ponadto zacząłem sobie intensywnie uświadamiać, przeżywać to, co mogli czuć apostołowie dwa tysiące lat temu w taki sam poranek wielkanocny !Doznałem wewnętrznego wstrząsu. Niewidzialna siła zaczęła kierować moimi krokami. Zawróciłem, poszedłem do kościoła i uklęknąłem. Po raz pierwszy w swoim życiu dotychczasowym zrozumiałem, czym jest bolesne doświadczenie.

Pierwszy taki poranek wielkanocny w Jerozolimie.

To było wielkie święto, W mieście zgromadziło się kilkaset tysięcy pobożnych pielgrzymów nie tylko z Palestyny. Wędrując do świętego miasta Jerozolimy śpiewali psalmy, modlili się wielbiąc Boga, wyznając swą wiarę , miłość Boga i bliźniego. To byli pobożni Żydzi. Legło na stołach kilka tysięcy baranków – jako paschalna ofiara przeznaczona Bogu. W samym środku tego zgromadzenia umierał na KrzyżuJezus Chrystus – Syn Boży. Zbity Syn Boży w dzień Wielkiego Piątku. Ale to się nie liczyło – jeno litera Prawa. Zniszczony, upokorzony Nauczyciel został potem złożony do grobu. ... ostatecznie umierając !

W poranek Wielkiej Niedzieli opuszcza grób ! Robi to bardzo dyskretnie, nikogo nie budzi, nie zakłóca porządku wśród zgromadzenia. Jedynie swój lek przed przełożonymi odczuła skromna gromada strażników – pytając co z nami... co teraz będzie – grób pusty ?

Pan Jezus nigdy nie szukał swojej chwały.

Sam Bóg przyszedł na ziemię. Nie było dla Niego nawet miejsca wśród swoich. Wiele lat żył w ukryciu, nie objawiał się publicznie światu, nie żądał chwały. Uczył Ewangelii miłości, pragnął aby ludzie Go naśladowali w czynieniu dobra. W uznaniu Jego Boskości przeszkadzała wciąż pycha. Przez pychę człowiek jest niezdolny do otwarcia się naprawdę. Człowiek owładnięty pychą tworzy sobie swój własny świat włącznie z religijnymi przekonaniami. Rękami , nogami broni się, aby Bóg go nie zainteresował sobą, nie dotykał jegosumieniem, nie wciągał go w nieznane, wielkie tajemnice. Tyle mówią biedacy, ci nieszczęśliwi ludzie o szczęściu dla innych, a sami pozostają zaryglowani przez swoją ambicję. Dramat Wielkiego Piątku nie tylko w pobożnej Jerozolimie, ale także i dzisiaj ostrzega wszystkich ludzi światanaszego już XXI wieku – że pycha może zamrozić każdą rodzinę, instytucję i naród mordując, zabijając autentyczną Miłość.

Popatrzymy na siebie, na nasze czasy : Wszystkie kryzysy wewnętrzne wywodzą się z pychy. Prawdziwa, autentyczna miłość jest nie lubiana, przeszkadza, nie dla niej miejsca często już w sercu dziecka, w sercu człowieka, który chce być uczciwym. Jak wielkie to niebezpieczeństwo – wśród dzieci i młodzieży, w społecznościach ludzi starszych dopuszczać do przewodzenia ludzką pychę mocująca się z Bogiem , z Miłością . I tutaj – na tym polu walki – Bóg przegrywa – jak przegrał w Wielki Piątek. Ale na krótko.
Trzeba wierzyć w prawdziwą Miłość !

W ten poranek wielkanocny proszę was wszystkich, abyście uwierzyli w prawdziwą Miłość. Fundamentem naszej wiary – jest i zawsze będzie miłość Zmartwychwstałego Chrystusa. Trzeba iść do Jego grobu, zaglądnąć do środka i jak Jan – uwierzyć ! o­n ujrzał i uwierzył. Ten wielki dzień naszego świętowania, naszej jedności wokół tego ołtarza, wokół Chrystusowego Chleba Eucharystycznego jest pamiątka nieustannego zwycięstwa miłościnad wszelkimi formami egoizmu ipychy. To właśnie my mamy mieć odwagę i siłę wejść na drogę autentycznej, głębokiej wiary – na drogę od grobu Chrystusa do naszego zmartwychwstania, na drogę, na której człowiek z rozsądku da się prowadzić ku życiu w prawdzie. Człowiek, który odkrył w sobie moc Boskiej miłości – wie, ze jest wolny i nikomu innemu nie będzie służył jedynie samemu Bogu.

Zmartwychwstanie Pana Jezusa jest faktem, a nie legendą, ani pobożnym życzeniem, ma swój czas, swoje miejsce i wiarygodnych świadków. Za małow dniu dzisiejszym tylko świętować, za mało w dniu wczorajszym poświęcić pokarmy i dziś podzielić się w duchu życzliwości święconym. Powiem jeszcze raz : za mało ... iść na Rezurekcję. Prawdę o zmartwychwstaniu trzeba przyjąć , w nią uwierzyć i żyć według zasad Chrystusa – by samemu zmartwychwstać do chwały jaką nam wysłużył Chrystus.

Zmartwychwstanie zobowiązuje do życia według nauki Zmartwychwstałego.
Pyta ktoś z nas, co robić, gdy wokół nas działać będą ludzie złej woli ? Co zrobić, gdy staniemy jak św. Paweł w Atenach na sławnym areopagu ... gdy na naukę o zmartwychwstaniu odpowiedzą nam , że posłuchają nas innym razem. Ci niedowiarkowie żyją ciekawostkami, nowinkami, zaskakują nas podejrzeniami, komentarzami. To normalna rzecz. Nie jest łatwo zmienić czyjeś myślenie, a złej woli nadać właściwy kierunek. Jak wielu ze współczesnych tzw. myślicieli daleko od prawdy o śmierci, o sztuce życia w duchu odpowiedzialności za to co się mówi i czyni. Człowiek ubogacony miłością pochodząca od Boga potrafi z odwagą spojrzećChrystusowi Zmartwychwstałemu w oczy wielbiąc wielkiego Boga, zwycięzcę śmierci, piekła i szatana. Świat nie jest dziełem przypadku. Bóg dal dla świata reguły życia, a gdy nawet człowiek – król stworzeń pobłądzi – daje szansę opamiętania się, powrotu do siebie, aby poprzez przemianę samemu dojść do godnego ,, z martwych powstania”. Zmartwychwstanie Chrystusa to bardzo ważna pieczęć pod tym co Chrystus mówił i co zdziałam w czasie swojej zbawczej misji. Tu jedno jest bardzo ważne i twórcze : trzeba chcieć zrozumieć, do takiego dnia chwały trzebachcieć się przygotować.

Żyjemy w czasach zmęczenia, przeróżnych pomysłów i reform. Przytłacza nas depresja, niszczą nas obiecanki i stresy tego świata.Tyle obietnic i tyle kłamstwa , a rzeczywistość ta sama prowadząca nas na kraj ziemskiej przepaści, niemal do grobu ludzkiego. Nie do grobu Chrystusa, bo od tego grobu odeszli byśmy mocniejsi. Dostrzegamy te same grzechy, tego samego Piłata, nadal pieją koguty zdrady i zaparcia się Boga. Człowiek tęskni za poprawą swego bytu, ocierając z oczu łzy biedy, bólu, samotności i rozterek życiowych wobec bezradności.

Zanim zobaczymy pusty grób trzeba zapłakać przy śmierci Zmartwychwstałego.

Słyszałem kiedyś o chrześcijaństwie za pół ceny, bez Krzyża i jego owoców. Odpowiem na to : Krzyż jest łodzią, którą trzeba było się przeprawić na drugi brzeg nadziei. Trzeba było dwa dni temu – w Wielki Piątek mieć odwagę podejść do Krzyża w czasie adoracji, przylgnąć do niego oddając hołd Umęczonemu i uwierzyć w moc Boga.Drugą prawdą jest prawda o miłości wobec nas ze strony Zwycięskiego Boga. Chrystus dzisiaj nie wstydzi się swoich ran, nie wstydzi się swoich słabości w czasie męki – bo nie poniósł klęski. Dziś staje z podniesionym czołem , a gestem ręki przypomina : Jam zwyciężył świat, Nie lękajcie się, oto Ja jestem z wami aż do skończenia świata... niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą .

Krzyż ma dwie strony – bolesną, jakby matową, ciemną – jakby bezsensu, niezrozumienia . Druga strona – to uchylone drzwi , przez które widać więcej Boga, wchodzi więcej Światła – słowa wielkiego Prymasa Tysiąclecia. Mądrze trzeba żyć i mądrze trzeba umierać.

Trzeba wejść do pustego grobu, przeniknąć go od środka , z odwagą – tam świta poranek zmartwychwstania . Nasz Papieżw orędziu wielkanocnym powiedział : ,, Oto człowiek został odebrany śmierci, a oddany Życiu. Oto człowiek zostaje odebrany grzechowi – oddany Miłości . Wy wszyscy, którzy gdziekolwiek wstępujecie w mroki śmierci – słuchajcie : Chrystus zmartwychwstał. Świecie współczesny – poddaj się Jego mocy!”

Odwagi – Ewangelia Życia dziś się dopełnia – abyśmy mogli dawać świadectwo !

Przez dni Wielkiego Tygodnia Chrystus pokazywał nam drogę wiodąca ku lepszemu... nową treść radości i ufności wobec Pana Życia . Dzieli się z nami mocą budowania lepszej przyszłości, pomaga nam zwyciężać zło,jest nadziejąwśród cierpienia, jest fundamentem naszej wiary i źródłem naszego zmartwychwstania , uczy odwagi w obronie każdego życia. Wreszcie otwiera epokę wielkiego przebaczenia. Bóg nas stworzył dla życia, a nie dla śmierci !Gdyby nie zmartwychwstał – próżną byłaby nasza wiara, nasze przepowiadanie.

Wiem, że rozum wszystkich tajemnic nie pojmie, a serce nie pomieści. Dlatego z pomocą każdemu z nas przychodzi światło łaski od Boga. Apostoł Piotr uzdrawiając chorego przy bramie w Złotej w Jerozolimie powiedział wobec wszystkich świadków : złota, ani srebra nie mam, ale to co mam ,ale to co mam – daję : w imię Jezusa Zmartwychwstałego wstań i chodź... Chory wstał i skakał z radości.

Co z Boga jest – nie ulegnie ludzkiej przemocy. Umęczony przez ludzi Chrystus staje się Zwycięzcą . Wiara poparta faktem zmartwychwstaniagromadzi w jedno ludzi dobrej woli. Chrystus złagodził nasze zniechęcenia, nasze zmęczenia, a dla tych , co uwierzyli zapala zielone światło i każe iść dalej. A tajemnicza noc – staje się prawdziwie Wielką Nocą po wszystkie czasy. Staje się siła dla nas wierzących w chwilach doświadczeń, ośmieszania , różnych ludzkich niechęci i nagonek wobec Papieża i Kościoła. Ostatnie słowo należy zawsze do Boga – Jego podniesiona dłoń niech ożywia nas nową mocą, która przyniesie wieczne zwycięstwo nad złem . Amen.
ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643