zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Zmartwychwstanie Pańskie

Bracia i siostry. I oto mamy Wielkanoc – Święto nad świętami. Jak powiedział Ojciec święty, w nich wypełnia się historia człowieka. Trzeba przyznać, że trudne to święta. Czujemy, że tu chodzi o wielkie sprawy, bo tu zaważyły losy ludzkości, przyszłość każdego z nas. A jednak większy sentyment czujemy do Świąt Bożego Narodzenia. Tam wszystko jakoś nam bliższe, jakoś bardziej ludzkie. Nawet sam Bóg staje się tak bardzo ludzki, bo jednym z nas. A dziś zamiast żłóbka – grób, zamiast pieluszek – całun, zamiast prostych pasterzy – bezduszna straż, zamiast święcącej gwiazdy – surowy kamień odsunięty od grobu. Jakże inna sceneria, jakże inna symbolika. Tu już mniej miejsca na sentymenty, tu trzeba więcej odwagi w myśleniu, szerokiej wyobraźni. Bo to już nie sielanka, ale prawdziwy dramat. Bo oto tej nocy ziemia zadrżała, skały pękały, zerwane pieczęcie, odwalony kamień, pouciekali strażnicy, słońce wzeszło i oczom wielu świadkom objawił się pusty grób. Wstrząśnięte kobiety mówią, że widziały anioła, który powiedział, że Jezus zmartwychwstał. Ale czy dać im wiarę? Nadzieje mieszają się z wątpieniem, pewność z niepokojem. Wszyscy zadaję sobie to samo pyta­nie: Dlaczego grób jest pusty? Co na to świadkowie?

Najpierw żołnierze - strażnicy. Mówią, że niczego nie pamiętają. Nic nie widzieli. Wiedzą, że Jezusa nie ma w grobie. Otrzymali pieniądze, aby kłamać. Ratują własną skórę przy po-mocy kłamstwa: „Gdyśmy spali, uczniowie wykradli ciało Jezusa”.

Maria Magdalena. o­na już wczesnym rankiem była u grobu. Ko­chała Jezusa na swój sposób. o­n nie pozwolił jej ukamienować. Przebaczył jej słabość. Takich mo­mentów się nie zapomina. Dziś pisałaby do Knessetu, aby przyznano Jezusowi medal sprawiedliwego wśród narodów. Wdzięczność swoją okazała w domu Szymona, gdzie cennym olejkiem namaściła głowę Mistrza, a włosami otarła Jego nogi. Tylko miłość mogła ją przypro­wadzić wczesnym rankiem. Tak stała się pierwszym świadkiem puste­go grobu. Przerażona pobiegła do Piotra i Jana. Nie dała za wygraną i wróciła tam, do ogrodu, na miejsce grobu. Jej miłość płakała. Oczy zapłakane nie poznały Pana. Myślała, że to ogrodnik. Oczekiwała Tego, który przebaczył jej grzechy, któremu namaściła nogi i głowę olej­kiem. To był o­n, ale zmartwychwstały. Nie mogła Go rozpoznać, bo nikt jeszcze nie widział człowieka, który zmartwychwstał. Zmieniła się postać, ale nie zmienił się głos. Poznała Go po głosie, gdy zawołał ją po imieniu.

Następny świadek, to Szymon Piotr, pierwszy Apostoł. Na wieść o pustym grobie bez wahania pobiegł do ogrodu, gdzie był Chrystus pochowany. Wszedł i zobaczył tylko płótna i chustę, która była na głowie Jezu­sa. A potem, gdy by Piotr przybył do domu centuriona w Cezarei uroczyście oświadczył: „My jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jerozolimie. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił ukazać się nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków”.

Obok Piotra wiarygodnym świadkiem był Jan apostoł, najmłodszy uczeń Chrystusa. Teologowie mó­wią, że nie wszedłeś pierwszy do grobu, bo nie chciał uprzedzić Pio­tra, który był ustanowiony pierwszym w gronie apostołów. Inni przypuszczają, że bał się wejść pierwszy. Jedno jest pewne, co sam mówi o sobie, że ujrzał i uwierzył. Św. Jan, patrzył oczy­ma czystego, młodego serca. o­n znał rytm bicia serca Chrystusa, gdyż podczas wieczerzy czwartkowej trzymał głowę na Jego piersi. o­n Pana nie opuścił nawet pod krzyżem. Miał oczy, serce i duszę pełną Chrystusa. Jemu powierzył swoją Matkę. Wystarczyły mu chusty by uwierzyć.

Oto biblijni świadkowie Zmartwychwstania. Wiarygodni świadkowie. Bo o­ni nie tylko widzieli pusty grób, ale Chrystusa zmartwychwstałego. Z Nim rozmawiali, razem spożywali posiłek, dotykali Jego przemienionego ciała.

A dziś my, stajemy przed pustym grobem, stajemy zotwartą księgą Ewangelii. Po raz kolejny wsłuchujemy się w tę niezwykłą wiadomość, jaka obiegła Jerozolimę i przez wieki dalej dociera do najdalszych zakątków świata. Dotarła i do nas. Czy my sobie uświadamiamy, co ta wiadomość oznacza?

Moi drodzy. Człowiek przez całe dzieje nie usłyszał wspanialszej nowiny od tej, jaką dzisiaj kościół głosi. Śmierć została pokonana. Szatan zwyciężony. Chrystus zmartwychwstał. Krzyż i zmartwychwstanie otwiera przed nami nieznaną dotąd perspektywę, cel naszych dążeń i nadziei. Tu chodzi o pełnię życia pochodzącego od Boga. Jest to życie tak nowe i zdumiewające, że aż trudne do udźwignięcia przez naszą wyobraźnię. „Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy go miłują” – zaświadczył Apostoł Jan, jeden ze świadków zmartwychwstania. Czy to do nas dociera? Myśmy powinni dzień i noc nie przestawać dziękować Bogu za tak niezwykły prezent. Dla każdego, kto trwa z Chrystusem, nie straszna śmierć. Bo od tamtej Wielkiej Nocy przyszłość należy do Chrystusa i tych, którzy jemu bez reszty zawierzyli.

Bracia i siostry. Nie bądźmy niemymi świadkami. Nie bądźmy podobni do żołnierzy strzegących grobu, którzy ten moment przespali, co więcej pod presją nacisków władzy poddali się kłamstwu upowszechniając fałszywą wersję.

Patrzmy na Marię Magdalenę, która nie wstydzi się łez pokuty, ale i łez radości, rozpowiadając tę wielką nowinę.

Patrzmy na wiarę Jana, któremu nie trzeba było więcej dowodów. Po prostu ujrzał i uwierzył.

Patrzmy na Piotra, pierwszego papieża, który po takim wydarzeniu już nie zaparł się swego Mistrza, ale wyznając trzykrotnie miłość potwierdził ją śmiercią męczeńską.

Od tej pory nie ma już lęku, obawy, zawiedzionych nadziei, ale jest pewność i ufna wiara, że cokolwiek człowieka spotka, to może być spokojny, bo z nim jest zmartwychwstały Chrystus

Nie lękajmy się zatem bracia i siostry, nie bądźmy smutni, przygnębieni. Mamy najpoważniejszy powód do radości i ufnemu patrzeniu w przyszłość. Bo przyszłość należy właśnie do Chrystusa i wszystkich, którzy w Nim złożyli nadzieję.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643