zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Zmartwychwstanie Pańskie

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał Alleluja!
„Gdy kamień w grobie Go zamknął
A żołnierz czuwał u wejścia
Jaśniejąc blaskiem i chwałą
Opuścił mroki żałobne.
Świetlisty anioł ogłasza
Że Pan zmartwychwstał prawdziwie
Zwyciężył płacz i cierpienie
Pokruszył piekła kajdany.

Noc wielkiej radości, noc największej tajemnicy, WIELKA NOC. Noc, która gromadzi miliony wiernych na czuwaniu i modlitwie. Noc piękna też z tego, że jak nigdy w ciągu roku, gromadzi tak wielu oczyszczonych w sakramencie pojednania, miłych Bogu chrześcijan – jeszcze wczoraj grzeszników – a dziś przyjaciół Boga.

Wśród wielu podań i legend o naszej ojczystej ziemi znajduje się też legenda o śpiących rycerzach w Tatrach. Opowiada o­na o tym, jak to pewnego razu mały chłopczyk wypasający codziennie owce trafił do ogromnej groty, w której ujrzał całe mnóstwo rycerzy na koniach, którzy spali. U wejścia do groty spotkał rycerza zakutego w złotą zbroję, który oprowadził go po tym podziemnym państwie. Wyjaśnił mu o­n, że jest to wojsko polskie, które przelewało krew za ojczyznę a przywędrowało w Tatry na sen wiekowy. Będą mogli wydostać się stąd dopiero wtedy, gdy wszyscy ludzie staną się tak dobrzy i mądrzy iż nie będą chcieli już być w mocy złego. Przyjdzie wtedy do nich taki chłopiec jak o­n, w którym nie będzie kłamstwa i powie: Już czas! Rycerze obudzą się i wyjdą do ludzi.

My dziś również przyszliśmy do groty. Do groty, w której złożyliśmy naszego Mistrza. Zawiodły Go tam nasze grzechy. Ale spójrzmy, grota jest pusta! Nie ma go tam! Powstał z martwych! I mógłby Chrystus do nas zawołać – jak do owych śpiących rycerzy: – Już czas! Obudźcie się, zobaczcie i uwierzcie! To wasza ostatnia szansa! Nie mogę wam dać większego dowodu na to, że jestem Bogiem!

Dlatego radość przepełnia dziś nasze serca. Zwykle radujemy się, gdy kogoś zobaczymy: przyjaciela, znajomego. Cieszymy się z jego obecności. Nasza dzisiejsza radość jako jedyna płynie z tego, że nie zobaczyliśmy naszego Mistrza. Nie zobaczyliśmy Go w grobie. Zmartwychwstał!

Czy jednak tej radości, z którą wrócimy dziś do domów, wystarczy nam do następnej Wielkiej Nocy za rok, jeśli Bóg pozwoli nam jej dożyć? Już wiemy jaki jest port naszego ostatecznego przeznaczenia – dom naszego Ojca! Ale czy będziemy o tym pamiętać przez dni następne, mniej świąteczne, szare i codzienne?

Marynarze na morzu posługują się nieraz sygnałem złożonym z czterech liter: C R V O. Ten sygnał oznacza pytanie: „Jaki jest twój port macierzysty, dokąd płyniesz?” Gdyby jeden okręt wysłał taki sygnał drugiemu, również na morzu się znajdującemu, a ten by odpowiedział: „Nie wiem dokąd prowadzi moja droga, nie znam portu mego przeznaczenia” – to chyba jego kapitan byłby pomylony. Jeśli okręt z jakiegoś portu wypłynął, to chyba po to, aby do innego portu zawinąć.

Gdyby zatem zapytał nas ktoś idący do kościoła: „Po co tam byłeś? Co ci to daje? Dlaczego obchodzisz Święta?” To czy wiesz bracie i siostro dlaczego? Jaki tego sens? Dla wielu bowiem, nawet tych, którzy przychodzą dziś do kościoła to: pobożna tradycja, folklor, święcone jajko, śmigus dyngus i niestety nic więcej!

Oby nie stało się w naszym życiu tak jak napisał Bolesław Leśmian:

„W czas zmartwychwstania Boża moc
Trafi na opór nagłych zdarzeń
Nie wszystko stanie się w tę noc
Według niebieskich wyobrażeń.
Jest takie próchno, co już dość
Zaznało zgrozy w swym konaniu
Jest taka dumna w ziemi kość
Co się sprzeciwi zmartwychwstaniu!

Powróćmy do domów z prawdziwą radością w sercu i wdzięcznością wobec Boga. Żyjmy nią każdej niedzieli w roku i na co dzień. Radością, która wpłynie na nasze życie tak, że osiągniemy port naszego przeznaczenia – dom Ojca.

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643