zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Uroczystość Trójcy Świętej

Bracia i siostry.

W Imię Przenajświętszej Trójcy rozpoczęliśmy dzisiejszą liturgię Mszy św. Uczyniliśmy prosty, a jakże wymowny znak krzyża. Dziś bowiem w sposób szczególny przywołujemy na to nasze święte zgromadzenie Boga Ojca, Syna Bożego Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego. Przywołujemy Trójcę Świętą po to, aby w Jej uroczystość wyrazić wdzięczność za to, że Bóg nas stworzył, że nas odkupił i że nas uświęca prowadząc nas do zbawienia. To w Imię Boga Ojca , Syna Bożego i Ducha Świętego udzielono nam chrztu. W Imię Trójcy Świętej kapłan w sakramencie pojednania odpuszcza nam grzechy. W Imię Trzech Osób Boskich przez znak krzyża błogosławimy posiłek, wyruszamy w podróż, rozpoczynamy każdą modlitwę.

W postawię wielkiej czci i szacunku w duchu wdzięczności pochylamy się więc dziś przed tajemnicą Boga w Trójcy Jedynego.

Może niekiedy próbujemy rozważać tę prawdę: Jeden Bóg a Trzy Osoby. Ale to trudna prawda. Wolimy raczej oddzielnie mówić o Bogu Ojcu jako Stworzycielu, o Synu Bożym jako Odkupicielu i o Duchu Świętym jako o Uświęcicielu. Każdej Boskiej Osobie przyporządkowujemy szczególną rolę. Ale przecież to jeden Bóg, który wyraża się w Trzech Osobach. o­n jest sprawcą wszystkiego.

Teologia katolicka w swojej historii podejmowała pogłębioną refleksję nad prawdą o Trójcy Świętej. Już św. Augustyn starał się przedstawić wewnętrzne życie Boga. Według jego rozumowania Bóg wyraził siebie w Słowie – swoim Synu i razem z Nim tchnął Ducha. A wewnętrzną zasadą ich życia jest doskonała miłość.

Jednak takie rozumowanie, poznawanie Boga niejako od zewnątrz, z boku, nie może nas zadowolić. Nie poznamy Boga, jeśli będziemy spoglądać w Jego kierunku, jak na mebel w mieszkaniu czy obraz na ścianie. Nie sposób Boga traktować przedmiotowo. To o­n może spoglądać na nas jako na swoje dzieło, a my przecież jesteśmy Jego stworzeniem. Nie może Boga – Stwórcy ogarnąć słaby, ograniczony umysł stworzenia, jakim jest człowiek. Czy to znaczy, że Bóg jest nieosiągalny, niepoznawalny? Otóż nie. Sam, który stworzył człowieka, którego tak umiłował, że posłał Syna na świat aby go zbawił, pragnie aby i o­n był poznawany i miłowany. To właśnie w Jezusie Chrystusie Bóg najpełniej jak tylko mógł odsłonił swoje oblicze. Jest to oblicze Boga nade wszystko miłującego. Stąd też nie ma innej drogi do poznania Boga, innego sposobu doświadczenia jego bliskości, jak tylko miłość. I do tak wielkiejzażyłości zaprasza nas sam Bóg.

Potrzeba jest zatem, aby cała Trójca Święta przeniknęła naszą świadomość, nasze myśli i czyny.

Powinniśmy odczuć przez sam fakt, że istniejemy, moc Boga - Stwórcy, który z miłości powołał nas do bycia ludźmi. Winniśmy w tym wielkim sakramencie miłości jakim jest Eucharystia poczuć moc Odkupiciela -Jezusa Chrystusa, który przez ofiarę Krzyża umożliwił nam powrót do Ojca. I wreszcie powinniśmy odczuć ten odnawiający i uświęcający powiew Ducha Świętego, który może najbardziej nas do Boga zbliżyć i nas zjednoczyć.

Niech zatem Eucharystia, którą sprawujemy, wprowadzi nas wszystkich w tę doskonałą wspólnotę miłości, byśmy w Niej zanurzeni wyszli ze świątyni odnowieni i umocnieni. Amen.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643