zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Boże Ciało

„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło, by dać im dowody swej miłości. A w zamian od większości ludzi doznało tyle niewdzięczności przez ich nieuszanowania i świętokractwa, przez ich oziębłość i pogardę, z jaką się odnoszą do tego Sakramentu Miłości. A o wiele większą boleść sprawia mi to, że nawet serca mnie poświęcone tak ze Mną postępują. Dlatego żądam od ciebie, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświecony na szczególną uroczystość ku uczczeniu Mojego Serca przez to, że w tym dniu wierni przystępować będą do Komunii św., że będą składać uroczyste wynagrodzenia przez publiczne wyznawanie win, ażeby naprawić zniewagi, jakich to Serce doznało podczas wystawienia na ołtarzach.” (Pamiętnik Duchowy Małgorzaty Marii Alacoque, s.93).
Takie słowa usłyszała klęcząc w 1675 r. przed Najświętszym Sakramentem w klasztorze Nawiedzenia Paray-le-Monial zakonnica Małgorzata Maria Alacoque, która w swojej czwartej mistycznej wizji zobaczyła Chrystusa, który wskazywał na swoje serce. Działo się to w oktawie Bożego Ciała.

Początkowo kult serca Jezusowego napotykał wielkie trudności. Dopiero prośba biskupów polskich, skierowana do Papieża Klemensa XII w 1765r. spowodowała że Stolica Apostolska pozwoliła obchodzić to święto we wszystkich klasztorach Sióstr Wizytek a potem w całej Polsce. W 1856r. papież Pius IX, na prośbę biskupów francuskich rozszerzył je na cały świat. Papież Leon XII w 1889r. podniósł rangę święta do uroczystości.

Taka jest krótka historia tajemnicy dnia dzisiejszego, którą uroczyście świętujemy. Choć ustanowione stosunkowo niedawno, swoimi korzeniami sięga starożytności chrześcijańskiej i samego krzyża Chrystusowego. Bo to tam właśnie najpełniej ukazała się miłość Boga do człowieka gdy serce Bożego Syna zostało przebite włócznią żołnierza. „Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda” (J 19,33-34).

Jedną z form kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa jest odmawianie lub śpiewanie litanii. O tej modlitwie Ojciec Święty Jan Paweł II tak mówił: „Jest to wspaniała modlitwa, w całości skupiona na tajemnicy wewnętrznej Chrystusa: Boga-Człowieka. Litania do Serca Jezusa czerpie obficie ze źródeł biblijnych, a równocześnie odzwierciedla najgłębsze doświadczenia ludzkich serc.”

Jednym z największych sanktuariów poświęconych kultowi Bożego Serca jest – Sacre Coeur – wzniesiona a białego wapienia w Paryżu w latach 1875 – 1900 jako przebłaganie Bożego Serca za odejście francuskiego społeczeństwa od wiary. Karą za to odejście była klęska Francji w wojnie z Prusami w 1871r. W bazylice tej od stu lat trwa nieprzerwanie adoracja Najświętszego Sakramentu.

Hiszpanie mają swoje narodowe sanktuarium Serca Bożego Tibidabo w Barcelonie, prowadzone przez księży Salezjanów, a my Polacy w Krakowie – prowadzone przez Księży Jezuitów. Aby jednak wynagradzać Bożemu Serce za grzechy własne i innych nie trzeba nigdzie jechać. My też mamy swoją adorację Najświętszego Sakramentu: całodzienną – 20 sierpnia; comiesięczną w każdy I piątek miesiąca, w czerwcu nabożeństwo poświecone Sercu Bożemu...– wystarczy tylko, że przyjdziemy, że otworzymy książeczkę, usta, a przede wszystkim swoje serce. To Boże serce otwarte włócznią z miłości dla ciebie i dla mnie oraz dla tych, którzy nie chcą tego przyjąć do wiadomości, domaga się odpowiedzi – odpowiedzi miłości z naszej strony. Czy stać cię na nią?

Wołajmy do Jezusa w dzisiejsze Święto:

Do Serca Twojego uciekamy się, Jezu, Boski Zbawicielu!
Naszymi grzechami racz się nie zrażać, o Panie Święty
Ale od wszelkich złych czynów racz nas zawsze wybawiać,
Boże łaskawy i najlitościwszy.
O dobry Jezu, Zbawicielu drogi, Pośredniku Boski,
Jedyna ucieczko nasza!
W Sercu Twoim racz nas obmyć,
Do Serca Twojego racz nas przytulić,
W Twym Sercu na wieki racz nas zachować.

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643