zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Boże Ciało

Wyszliśmy dzisiaj jak co roku z Najświętszym Sakramentem na ulice naszej parafii. Wyszliśmy, aby zamanifestować swoją wiarę i przynależność do Chrystusa. Czynimy to publicznie, aby wzajemnie budować się swoją wiarą i jej doświadczać. Wyszliśmy w szczególnym roku – Roku Eucharystii. W roku ogłoszonym jako Rok Eucharystii słowami: „Zostań z nami Panie” jeszcze przez nieodżałowanej pamięci papieża Jana Pawła II. Ten, który tak ukochał Eucharystię i z taką pobożnością ją celebrował na wszystkich kontynentach świata odbywając ponad sto pielgrzymek, 1 czerwca 1997r. we Wrocławiu mówił: „Wobec Eucharystii cisną się spontanicznie na usta słowa psalmisty: >>Czymże jest człowiek, że tak o niego się troszczysz?<< Jak wielką wartość ma w oczach Bożych człowiek, skoro sam Bóg karmi go swoim ciałem!”

A my dziś wychodzimy z naszych świątyń, aby przypomnieć o tym doniosłym fakcie i zaszczycie sobie samym i tym naszym współbraciom, którzy nie przyjmują na co dzień Bożej miłości i lekceważą swoją godność – godność dziecka Bożego. Bo jak inaczej wytłumaczyć, że tak mało nas uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Że przychodzimy tylko w wielkie święta! Chociażby takie jak dziś!

Dzisiejsze święto, uroczystość Bożego Ciała bierze swój początek z wielkiej wiary i zwątpienia zarazem. Może wydać się to dziwne ale jest prawdziwe. Tą osobą wielkiej wiary była św. Julianna zakonnica z zakonu Augustianek przeorysza zakonu w Liège z XIII w. To o­na pobożna zakonnica widziała w swoich objawieniach jaśniejącą tarczę i słyszała od samego Chrystusa wołanie o ustanowienie takiego święta. Przekonała do tego biskupa Roberta, który ustanowił święto Najświętszego Sakramentu dla diecezji w Liège.

Jednak do rozpropagowania tego święta przyczynił się niemiecki kapłan Piotr z Pragi, który pielgrzymując do Rzymu zatrzymał się w Bolsena. Był też pobożnym człowiekiem, ale miał często wątpliwości w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Gdy w roku 1263 podczas odprawiania Mszy św. wątpliwości go znowu opanowały, w chwilę po wypowiedzeniu słów konsekracji zdarzył się cud. Z hostii zaczęły spływać krople krwi i po jego rękach upadać na korporał. Przerażony kapłan próbował ukryć krew, a gdy się nie dało udał się do pobliskiego miasta Orvieto, gdzie przebywał papież Urban IV. Papież wysłuchał relacji, później zarządził zbadanie korporału oraz hostii i przewiezienie ich do Orvieto gdzie jest wystawiony w katedrze i czczony przez wiernych do dziś. Papież Urban IV poprosił św. Tomasza z Akwinu o napisanie specjalnej Mszy św. o Eucharystii a bullą roku następnego tj. 1264 ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła.

Dzisiejsze święto zrodziło się zatem z wiary w Boga i powątpiewania w Niego. Powinno być zatem bardzo bliskie każdemu z nas. Bo czyż w każdym człowieku nie powstaje wątpliwość, że tak wielki Bóg mieści się w tak małej kruszynie chleba. Wielkość Boga jest bardzo tajemnicza i niezgłębiona przez umysł ludzki.

Starożytnego mędrca, Simonidesa zapytał raz król, kim jest Bóg. Simonides poprosił o osiem dni do namysłu. Na ponowne pytanie króla, poprosił o dalsze czternaście dni, a potem o miesiąc. Gdy król się zniecierpliwił, Simonides powiedział: „Im więcej o tym myślę, tym mniej to rozumiem”.

A ty chcesz po ludzku zrozumieć. Nie jesteś ani pierwszy ani ostatni, który tego próbuje. Ale to skazane jest na niepowodzenie. Nie staraj się więc bracie i siostro zrozumieć, lepiej zaufaj – nie mnie lecz Jemu. Co innego jest jednak powątpiewać a co innego lekceważyć. Bacz zatem, byś nie lekceważył!

Uwierz, że o­n cię kocha tak samo jak każdego z ludzi. Dziś przypomina się tobie po raz kolejny bo ubywa ci lat na tym świecie. Jak to widział codziennie na zegarze słonecznym za swoim oknem Ojciec święty Jan Paweł II: „Czas ucieka, a wieczność czeka! I tam czeka na ciebie i na mnie kochający nas wszystkich Ojciec, który w swoim Synu jest tu w maleńkiej skryty hostii.

Opracował Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643