zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Boże Ciało

Wychodzimy dzisiaj na ulice miast i wiosek pięknie udekorowanych, niosąc ze sobą Najświętszy Sakrament – Ciał Chrystusa. Wyszliśmy i my na nasze ulice. Ale zastanówmy się jaki jest wyraz tej naszej religijnej manifestacji? Po co wyszliśmy?
Do jednego z największych teologów, Karla Rahnera, napisał Bernard, pewien młody człowiek z Austrii, między innymi te słowa: „Prawdziwy chrześcijanin uczęszcza zwykle na Msze niedzielne. Ja prawie nigdy tego nie robię! Muszę otwarcie się przyznać, że częściowo z lenistwa, przede wszystkim jednak, dlatego, że... o­na do mnie nie przemawia”. Czytając dalej resztę listu, można się przekonać, że ten człowiek nie rozumie sensu Mszy św., nie zdaje sobie sprawy co daje Msza św.

Ilu z nas, dziś tu obecnych podczas tej procesji, mogłoby się identyfikować z tą wypowiedzią? Wielu bowiem z nas przyszło aby oddać hołd Chrystusowi Eucharystycznemu, ale wielu też po to aby się przejść, popatrzeć? I tylko tyle!

Od braku wiary lub chwilowego zwątpienia nikt nie jest wolny. Świadczy o tym cud w Macerata we Włoszech. Rankiem 15 kwietnia 1356 r., pewien kapłan odprawiał Mszę św. W kościele Benedyktynek. Podczas konsekracji dopuścił się o­n krótkiej chwili zwątpienia w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, gdy nagle przy łamaniu Chleba, z Hostii popłynęła krew. Ręce mu zadrżały i krople krwi upadły na korporał pod kielichem. Po zakończeniu Mszy św. kapłan pośpieszył do biskupa, który nakazał splamiony korporał poddać kanonicznemu badaniu w katedrze. Cud ten został porównany do słynnego cudu w Bolsena z 1236r., który dał początek świętu Bożego ciała. Komisja potwierdziła autentyczność cudu i korporał z plamami krwi został wystawiony do publicznej adoracji. Krwawe plamy wyraźnie widoczne na korporale, uznane są za Najświętszą Krew Zbawiciela. Relikwiarz zawierający cenny skarb przetrwał burzliwe koleje losu a jego zawartość do dziś czczona jest w kaplicy katedry Macerata – szczególnie w oktawie święta Bożego ciała.

Może myślisz sobie teraz: Gdybym ja ujrzał taki cud to bym bardziej wierzył niż dotąd. Może tak a może nie? Tyle bowiem cudów ludzie widzą codziennie a jakoś o­ne nie prowadzą ich to do ołtarza Pana, lecz tak jak ten młody człowiek z Austrii mówią: Msza św. przecież nic nie daje! Od tego nie przybędzie mi chleba na stole ani zdrowia w chorobie. Nic nie daje! To tylko jakaś przestarzała tradycja.

Chrystus powiedział kiedyś do słuchających go ludzi, którzy mieli dokładnie takie same problemy jak my: „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem”. I wtedy byli tacy, którzy uwierzyli, jak również tacy, którzy odeszli do tzw. swoich spraw. Dziś wychodzi ze swoich świątyń aby powtórzyć te słowa po raz kolejny nam wszystkim. Są wśród nas tacy, którzy przyjmą te słowa, inni może się nad nimi zastanowią, a inni pewnie odejdą i wrócą do swoich marności tego świata bez żadnej reakcji. A co ty zrobisz?

Św. Bernard nauczał: „Msza św. daje nam większe zasługi niż rozdanie wszystkiego ubogim i wędrowanie dookoła świata w pielgrzymkach”.

Przyjaciele św. Tomasza Morusa zarzucali mu, że tak częste przystępowanie do Komunii Świętej i jego pobożność zabierają mu zbyt wiele czasu, szkodząc obowiązkom kanclerza Anglii. Święty tak im odpowiedział: „Powody dla których chcecie odciągnąć mnie od Komunii Świętej są takimi samymi, dla których ja tak często pragnę przyjmować Ciało Pańskie. Wiele rzeczy zaprząta moją uwagę, ale właśnie przy komuniiŚwiętej mogę zebrać swe myśli w medytacji. Pokusy przychodzą często w ciągu dnia, ale właśnie w Komunii Świętej znajduję moc, by je pokonać. Wielkie obowiązki wymagają mądrości i światła, ale właśnie w Komunii Świętej spotykam się z Chrystusem by prosić o radę.”

On dziś przypomina tobie, że jest! Że cię kocha i zawsze na ciebie czeka.

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643